Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enerjimizi İç Mücadelelerle Heba Ederek Geride Kaldık

ANKARA(ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Devlet ve millet...

Haberler 29.10.2015, 21:25
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enerjimizi İç Mücadelelerle Heba Ederek Geride Kaldık

ANKARA(ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Devlet ve millet arasında bilinçli bir şekilde oluşturulan ve sürekli derinleştirilmeye çalışılan mesafe yüzünden, ülkemizde sık sık darbecilere ve vesayet odaklarına gün doğdu. Bu yüzden benzer şartlarda yola çıktığımız ülkelerin çoğu, demokraside ve kalkınmada önemli mesafe katederken, biz sürekli kendi içimize kapanarak, enerjimizi iç mücadelelerle heba ederek geride kaldık” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhuriyetin ilanının 92. Yılı nedeniyle verdiği resepsiyonda davetlilere bir konuşma yaptı. Kurtuluş Savaşının çok zor şartlar altında gerçekleştirildiğini ve cumhuriyetin de bu zor şartlar altında kurulduğunu belirten Erdoğan, “Bu dönemde de ciddi sıkıntılar yaşadığımız aşikardır. Devlet ve millet arasında bilinçli bir şekilde oluşturulan ve sürekli derinleştirilmeye çalışılan mesafe yüzünden, ülkemizde sık sık darbecilere ve vesayet odaklarına gün doğdu. Bu yüzden benzer şartlarda yola çıktığımız ülkelerin çoğu, demokraside ve kalkınmada önemli mesafe katederken, biz sürekli kendi içimize kapanarak, enerjimizi iç mücadelelerle heba ederek geride kaldık. Fakat milletimiz demokrasi yolundaki kararlılığından, milli iradeyi hakim kılma mücadelesinden asla vazgeçmemiştir. Türkiye’nin son dönemi bu bakımdan tarihi mesafelerin katedildiği çok önemli ilerlemelerin kaydedildiği bir dönemdir. Ülkemizin bugün sahip olduğu güçlü alt yapının, ekonomik değerlerin ve demokratik kazanımların pek çoğu son 13 yılın ürünüdür. Devletle milletin el ele verdiğinde, aynı değerler etrafında bütünleştiğinde, aynı hedeflere yöneldiğinde hangi başarıların elde edildiğini görmek isteyen bu dönemi iyi incelemelidir. Milletimiz aksi yöndeki tüm gayretlere rağmen, duasıyla, emeğiyle alın teriyle, gerektiğinde de kanıyla ülkesinin, devletinin yanında olduğunu her vesileyle göstermiştir. Cumhuriyetimizin 92. yıl dönümünde iftiharlarla anacağımız en büyük kazanımlarımızdan biri işte budur” dedi.

 

-“BÖLGEMİZDEKİ GELİŞMELER VE TERÖR 2023 HEDEFLERİMİZE ULAŞMAMIZA ENGEL OLMAYACAK”-

 

Dün yine bu salonda 81 ilden gelen bini aşkın vatandaşlarla buluşması ve gündüz katıldığı törenlerin bu gerçeği teyit etme imkanı tanıdığını söyleyen Erdoğan, “Bölgemizdeki gelişmeler ve terör olayları bizi, cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü olan 2023 için belirlediğimiz hedeflerimize ulaşmaktan asla alıkoymayacaktır. Milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine sahip çıktığını bir olarak, iri olarak, diri olarak hep birlikte Türkiye olarak ortak geleceğine yürümekte olduğunu adeta haykırmaktadır. Ülkenin yöneticileri olarak bize düşen milletimizin bu talebine cevap vermek, bu beklentisini hayata geçirmek için gece gündüz çalışmaktır. Türkiye’nin siyasetçileri, bürokratları, sanatçıları, sporcuları, sahip olduğu değerlerin temsilcileri olan siz değerli vatandaşlarımdan bu doğrultuda çok daha fazla gayret beklediğimi özellikle belirtmek istiyorum. Bu duygularla başta cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal ve istikbal mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha rahmetle, tazimle yad ediyorum. Bin yıldır bu toprakların vatanımız olması için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu oldun” diye konuştu. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@