Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyanın en başarılı 3 ülkesinden biriyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkan ziyaretleri esnasında bugün Hırvatistan'da yer aldı. Türkiye-Hırvatistan İş Forumu'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyanın en başarılı 3 ülkesinden biriyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkan ziyaretleri esnasında bugün Hırvatistan'da yer aldı. Türkiye-Hırvatistan İş Forumu'nda önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin İnsansız Hava Araçları üretiminde geldiği noktaya değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları:

''EN FAZLA ULUSLARARASI DOĞRUDAN YATIRIM ALAN 2.ÜLKEYİZ''

''Sayın Cumhurbaşkanı, iş dünyasının değerli temsilcileri Türkiye 85 milyonluk nüfusu, yükselen sanayi üretimi, nitelikli istihdam kapasitesi, fiziki alt yapısı ve coğrafi konumu ile öne çıkan bir ülkedir. Koronavirüs salgını sürecinde yaşananlar Türk ekonomisinin gücünü, dayanıklılığını ve son 20 yılda katettiği mesafeyi açıkça göstermiştir. Küresel ekonominin yüzde 3,4 küçüldüğü 2020 yılında biz yüzde 1,8'lik büyüme oranı yakaladık. Dünya ekonomisi ciddi daralma riski ile yüzleşirken 2022 yılı ilk çeyreğinde yüzde 7,5, ikinci çeyreğinde 7,6 oranında büyüme kaydettik. İhracatımız bu ay itibarıyla yıllık bazda 250 milyar doların üzerine çıktı. 2003-2021 döneminde 240 milyar dolar doğrudan yatırım çekmeyi başardık. Sadece geçtiğimiz yıl ülkemize 14 milyar dolar değerinde ilave doğrudan uluslararası yatırım geldi. Son 16 yılda orta ve doğu Avrupa'da en fazla uluslararası doğrudan yatırım alan 2. ülkeyiz.

''DÜNYANIN EN BAŞARILI 3 ÜLKESİNDEN BİRİYİZ''

İnsansız hava araçları teknolojilerinde geleceği okuyarak attığımız adım sayesinde bugün bu alanda dünyanın en başarılı 3 ülkesinden biriyiz. Akınca Taaruzi İnsansız Hava Aracımızın da katılmasıyla bir üst lige çıkardığımız insansız hava aracı filomuzu muharip insansız uçak sistemimizle dünyanın bir numarası haline getirmeyi hedefliyoruz.

''İSTANBUL HAVALİMANI AVRUPA'NIN 2.HAVALİMANI HALİNE GELDİ''

Tüm bunlar Türk ekonomisinin gücünün ve Türkiye'ye duyulan güvenin en somut işaretleridir. Bunun yanında Türkiye iş kurma ve iş yapma fırsatları bakımından son derece cazip bir mevzuata ve uygulamaya sahiptir. Türk Hava Yolları vasıtasıyla İstanbul üzerinden dünyanın 340'dan fazla destinasyonuna rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Küresel uçuşların kesişme noktasına dönüşen İstanbul Havalimanı 2021'de ağırladığı yolcu sayısıyla Avrupa'nın 2. havalimanı haline geldi. Turkish Cargo 2022 yılının Haziran ayı verilerine göre kargo pazarında dünyanın en büyük dördüncü hava kargo taşıyıcısı oldu.

''ÜLKEMİZ, HIRVAT İŞ ADAMLARINA ÇOK BÜYÜK FIRSATLAR SUNUYOR''

Ülkemiz dinamik nüfusumuz, geniş pazar imkanlarımız ve yatırımcı dostu mevzuatımızla Hırvat iş adamlarına çok büyük fırsatlar sunuyor. Ülkelerimiz arasındaki özellikle bu dayanışma inanıyorum ki her iki ülkeyi de kazan-kazan esasına göre çok daha güçlü bir hedefe ulaştıracaktır. Daha önceki ziyaretlerimde de belirttiğim gibi Hırvat iş adamlarına her türlü kolaylığı sağladık ve sağlamaya da hazırız. Görüşmelerimizde aynı iradenin Hırvat makamlarında da olduğuna şahitlik ettim. Bugünkü iş forumunun ülkelerimiz arasındaki dostluğun pekişmesine karşılıklı yatırımların ve ticaretin daha da arttırılmasına vesile olmasını diliyorum.'' ifadelerini kullandı.