Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dini kavramları suistimal edenler İslam'a büyük zararlar vermişlerdir

Cumhurbaşkanı Erdoğan Balkan ziyaretinde Bosna-Hersek'te İslam Birliği hizmet binası ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dini kavramları suistimal edenler İslam'a büyük zararlar vermişlerdir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkan ziyaretlerinde Bosna-Hersek'e uğrayarak burada İslam Birliği'nin yeni hizmet binasında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ''Dini kavramları suistimal edenler İslam'a büyük zararlar vermişlerdir. Türkiye olarak DEAŞ'ten FETÖ'ye kadar din maskesi takan eli kanlı terör örgütleriyle mücadele ediyoruz'' ifadelerini kullanarak Bosnalılara dikkat etmeleri gerektiğini işaret etti.

Aliya İzetbegoviç'ten sonra Bosna-Hersek'te din adamlarına hitap eden ikinci Cumhurbaşkanı olduğunu belirten Erdoğan, mutluluk duygularını salonda hitap ettiği müftülere karşı dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna-Hersek'te tamamlanan binanın Müslümanlara hayırlı olmasını vurgulayarak, ''Riyaset, 140 yıllık tarihinde ilk defa kendine ait bir idare binasına kavuştu. Daha önce başka kurumlara ait binalarda dağınık halde bulunan İslam Birliği tek çatı altında toplanmış oldu. Bu sembolik adımın yapacağınız hizmetlere bereket katmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum. Bu vesileyle binanın yapımında emeği geçen herkese, tüm kurumlara, işçisinden mühendisine tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

''İSLAM, SİZLER SAYESİNDE BU TOPRAKLARDA DAİMA VAR OLACAKTIR''

''Sizler, bu önemli coğrafyada din-i mübin-i İslam'ın öğrenilmesi, öğretilmesi ve hakkıyla yaşanması için gayret göstererek son derece önemli bir vazifeyi ifa ediyorsunuz. Üstlendiğiniz bu mühim vazifede Türkiye'nin her zaman yanınızda olduğunu tekrar vurgulamak istiyorum. Geçmişte bu güzel topraklar maalesef soykırıma ve büyük acılara şahitlik etti. Müslümanların yok edilmesine yönelik tehdit cümleleri, meclis kürsülerinden dile getirildi. On binlerce kardeşimizi, daha ömürlerinin baharında binlerce gençleri ve çocukları şehit verdik. Asırlardır 'Allah-u ekber' nidalarının eksik olmadığı bu topraklarda Ezanı Muhammedilerin susturulmasına müsaade etmedik. Şehitlerimizin mübarek kanlarıyla sulanan bu topraklar, sizin vatanınızdır, sizin yurdunuzdur. Müslümanlar bu coğrafyanın asli unsurudur. İslam, sizler sayesinde bu topraklarda daima var olacaktır.

''BİR OLACAĞIZ, İRİ OLACAĞIZ, DİRİ OLACAĞIZ, KARDEŞ OLACAĞIZ''

Ukrayna'da, Afganistan'da, Suriye'de, Libya'da ve dünyanın çeşitli bölgelerinde masumların hayatlarını kaybettiği nice çatışmalar yaşanıyor. Bosna Hersek de sancılı bir dönemden geçiyor. Zaman zaman savaş söylentilerinin dahi dillendirildiğine şahitlik ediyoruz. Sizler, bu işin mihraplarından, minberlerinden tüm Bosnalı Müslümanlara hitap eden ulemasınız. Dolayısıyla yükünüz ağır. Bir şeyi sağlamanız lazım: Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, Müslüman olarak Bosna Hersekli olmaya mecbur olduğumuzu unutmayacağız. Unutmayalım ki bizi bölmeye çalışanlar var. Parçalamaya çalışanlar var. Aliya, hemen burada tüm şühedayla birlikte yatıyor. Aliya'nın emanetine sahip çıkacağız. Bu emanete sahip çıkmak suretiyle de Bosna Hersek'i layık olduğu yere çıkaracağız."