Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cari açığımız hızla geriliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye ve Japonya arasındaki benzerlikler, aralarındaki mesafeye rağmen, farklılıklardan daha fazladır. Gönül bağımız kuvvetlidir" dedi.

Haberler 08.10.2015, 19:01
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cari açığımız hızla geriliyor

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japon gazetesi Mainichi Shimbun'da yayımlanan makalesinde, "(Türkiye ve Japonya) İki ülke ve millet arasındaki benzerlikler, aralarındaki mesafeye rağmen, farklılıklardan daha fazladır. Gönül bağımız kuvvetlidir. Bu husus, her alanda stratejik ortaklığımızı daha da ilerletmek için bize sağlam bir zemin hazırlamaktadır" dedi.

ÜLKEMİZ JAPON YATIRIMCILARINI BEKLEMEKTEDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, makalesinde şunları kaydetti:

"Ülkemiz, genç nüfusu, istikrarlı siyasi ve ekonomik yapısı, AB ile mevcut gümrük birliği, OECD ülkeleri arasındaki en liberal yabancı sermaye mevzuatına sahip olması, enerji hatlarının geçiş noktası bulunması gibi özellikleriyle Japon yatırımcılarını beklemektedir. Ülkemizde halen faaliyet gösteren 200 civarındaki Japon sermayeli şirkete yenilerinin katılmasını arzu ediyoruz. Uyguladığımız yeni yatırım teşvik sisteminin, bu çerçevede özellikle hatırlatmak istiyorum."

CARİ AÇIĞIMIZ HIZLA GERİLİYOR

Türkiye'de geçen yıl ve bu yıl ikişer seçim yaşanmasına rağmen, kamu maliyesindeki sağlam duruşun korunduğuna vurgu yapan Erdoğan, makalesinde şu ifadelere yer verdi:

"Kamu borçları ve bütçe açığının GSYİH'ye oranındaki düzenli düşüş devam ediyor. Enflasyonda azalma sürerken, Hükümetimiz tarafından alınan tedbirler sayesinde cari açığımız hızla geriliyor. Küresel ekonomik görünümün aşağı yönlü revize edildiği, gelişmekte olan ekonomilerin yavaşladığı, gelişmiş ekonomilerde toparlanmanın zayıf olduğu bir ortamda, yetersiz sermaye akımları ve mali piyasalarda artan dalgalanmalara rağmen, yılın ilk yarısında ekonomimiz yüzde 3,2 büyümüştür. 1 Kasım seçimleri sonrasındaki dönemde büyümeye yönelik yapısal reformların hızlı bir şekilde hayata geçirilmesini bekliyoruz. 

 

 

Kaynak: medyahaber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@