Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunların Önüne Konulan Metin Nereden Geldi Acaba?

ANKARA (ANKA)- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  HDP’li iki bakanın istifa kararının kendi ta...

Haberler 23.09.2015, 07:20
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunların Önüne Konulan Metin Nereden Geldi Acaba?

ANKARA (ANKA)- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  HDP’li iki bakanın istifa kararının kendi takdirleri olduğunu; ancak açıklamalarının manidar olduğunu söyledi. İki bakanın açıklamalarında Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik suçlayıcı ve ağır ithamların olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benim merakıma mucip olan şudur: acaba bunların önüne konulan metin nereden geldi? Gelen metin okunmak suretiyle kalkıp Cumhurbaşkanlığı makamını lekelemeye çalışıyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal 7, Ülke TV ve Radyo 7 ortak yayınında İskele Sancak programına konuk oldu. Huber Köşkü’nde gerçekleştirilen programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP’li iki Bakanın istifaları, seçim hükümeti, bölücü terör örgütünün saldırıları, HDP’li belediyelerin PKK’nın saldırılarına yardım etmeleri, yaklaşan 1 kasım seçimleri, şahsını hedef alan manipülasyonlar, terörle mücadele, paralel yapı ve gündeme dair pek çok konuda açıklamalar yaptı.

-HDP'li BAKANLARIN İSTİFALARI-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sorulan soru üzerine, bugün seçim hükümetinden istifa eden iki HDP’li bakanın istifalarını açıklarken kendisini hedef alan suçlamalara ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. 7 Haziran seçimleri sonrasında yaşanan partilerin koalisyon kurma sürecinde ve bunun olumsuz sonuçlanması ile seçim hükümeti kurulmasında yaşanan gelişmeleri özetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP’li iki bakanın kararının kendi takdirleri olduğunu; ancak açıklamalarının manidar olduğunu söyledi. İki bakanın açıklamalarında Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik suçlayıcı ve ağır ithamların olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu tür ifadeleri sayın Başbakan’a kullanmadılar. Bakanlar Kurulu’nda kullanmadılar. Benim merakıma mucip olan şudur: acaba bunların önüne konulan metin nereden geldi? Gelen metin okunmak suretiyle kalkıp Cumhurbaşkanlığı makamını lekelemeye çalışıyorlar” dedi.

-"ÇÖZÜM SÜRECİNİ BAŞLATAN BENİM"-

İstifa eden iki HDP’li bakanın açıklamasında yer alan “Saray ve talimatlandırdığı AK Parti’nin tüm kamuoyunun önünde bir savaş ve darbe konseptini yürürlüğe koymuştur. Saray tarafından tekmelenen çözüm masası seçim sonrası tamamen devrilmiş olağanüstü sıkıyönetim günlerini aratan bir savaş konsepti devreye konmuştur” ifadelerini alıntılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları söyledi: “Şimdi burada şecaat arz ederken bunlar sirkatlerini söylüyorlar. Bir defa çözüm sürecini başlatan benim. Çözüm sürecini başlatan mensubu bulundukları parti değil. Tam aksine çözüm sürecini yıkan onlardır. Burada bir şeyi net ve açık bir şekilde ifade etmek isterim: Şu anda arkalarına aldıkları terör örgütüyle ayakta kalmaya çalışanlar da bunlar. Arkalarında zaten bu terör örgütü olmamış olsa, bunlar buraya kadar gelemezler. Ama terör örgütünden aldıkları destekle gördüğünüz gibi ayakta durmaya çalışıyorlar. Ülkemizin özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşanan olaylarda mayınlamalar bölücü terör örgütü tarafından yapılıyor. Hendekler kazılıyor, Cizre’de Silopi’de ve başka yerlerde. Bu hendekler HDP’li belediyeler tarafından kazılıyor. Bütün iş makineleri bu belediyelere ait... Belediyenin kendi iş makinesi yoksa hizmet alımı yapmak suretiyle iş makinesi kiralıyorlar, bunlarla yapıyorlar. Diğer taraftan Güneydoğu’da halka ve esnafa yönelik tehditler var. Esnaftan, tehditle haraçlar toplanıyor. Terör örgütü tarafından ‘Şu kadar para göndereceksin’ deniyor. Esnaf ‘gönderemiyorum’derse, o zaman yargılanacaksın deniyor terör örgütü tarafından. Kendilerine göre mahkemeler oluşturmuşlar. Şu anda bunlar yaşanıyor. Daha da ötesi, mesela AK Parti’den birisi milletvekili adayı olduğu zaman kendisini telefonla arıyorlar ve “Milletvekili olduğun anda bilesin ki öldürüleceksin’ diye tehdit ediyorlar. Bundan önceki seçimlerde de yaşandı bu bu seçimlerde da yaşandı. Aziz milletimin bunları çok iyi bilmesi lazım. Bunlara gereken dersi en yakın zamanda vermesi lazım. ‘Savaş konsepti’ diyorlar. Savaş konseptinin faili bunlardır. Ellerinde silahlarla dolaşan bunlardır. Mühimmatlar silahlar bunların evlerinden, bunların sorumlu oldukları yerlerden çıkıyor, başka bir partinin, partilinin evinden çıkmıyor.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@