Cumhurbaşkanı Erdoğan: Belki Esed İle Gidilebilir

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Emirgan Hamid-i Evvel Camii’nde kıldığı Bayram Namaz...

Haberler 24.09.2015, 10:00
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Belki Esed İle Gidilebilir

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Emirgan Hamid-i Evvel Camii’nde kıldığı Bayram Namazı ardından gazetecilerle bayramlaştı, soruları cevapladı.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD, Türkiye, Rusya dışişleri bakanlarının Suriye’nin geleceği konusunu ele almak üzere bir araya geleceklerini, heyetin daha sonra diğer ülkelerin de katılımıyla genişleyebileceğini bildirdi. Erdoğan, “Rusya’nın Suriye’ye bakışında netlik yok” dedi.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esed’in Suriye’de “butik Suriye” peşinde olduğunu, kendilerinin ise Suriye’nin bütünlüğünden yana bulunduklarını bildirdi.

İSTANBUL (ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye’de Devlet Başkanı Esed’siz bir sürecin olması ya da bir geçiş sürecinde belki Esed ile gidilme diye bir şeyin olabileceğini belirterek, “Ama Esed ile zaten bir Suriye geleceğini kimse görmüyor. Onu kabul de etmiyor” dedi. ABD, Rusya ve Türk dışişleri bakanlarının Suriye’nin geleceği konusunda bir araya geleceklerini, görüşmelerin daha sonra diğer ilgili ülke dışişleri bakanlarının katılımıyla genişleyebileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya’nın Suriye’ye bakışında netlik yok” dedi.

Gazetecilerin Rusya’da Devlet Başkanı Putin ile Suriye hakkındaki görüşmesiyle ilgili bilgi istemeleri üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya’nın Suriye’ye bakışında henüz bir netlik göremiyorum” dedi.

Suriye konusunda iki ülke dışişleri bakanlarının yeni bir çalışma başlatmalarını orada sürece bağladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biliyorsunuz önümüzde BM Genel Kurulu var. BM Genel Kurulu’nda ABD, Rusya, Türkiye Dışişleri Bakanları olarak üçlü bu konuda bir çalışma yapsınlar diye aramızda bir karara vardık ve burada alınacak neticeye göre de bu sürece, kabul etmeleri halinde Suudi Arabistan ve İran’ı da katmak bu beşli olarak bu çalışmaları sürdürelim. Akabinde buna AB Ürdün, Katar… Bu ülkelerin de katılmasıyla bu bölgedeki gelişmeleri bir yere taşıyalım” dedi.

-ESED İLE GEÇİŞ DÖNEMİ-

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti:

“Tabi burada Esed’siz bir sürecin olması veyahut da bir geçiş sürecinde belki Esed ile gidilme diye bir şey olabilir ama, asıl olması gereken muhalefetin bir defa Esed ile zaten bir Suriye geleceğini kimse görmüyor. Onu kabul de etmiyor. Zira 300-350 bin vatandaşının ölümüne neden olan bir kişiyi bir diktatörü kabul etmeleri mümkün değil. Ve bizim de görüştüğümüz tüm Suriyelilerden aldığımız intiba budur. Rusya’nın tabi İran ile birlikte Suriye’ye vermiş olduğu destekler artık gizli değil. Bunu kendileri de ifade ediyorlar. Temenni ederiz ki, Rusya bu süreçte dün yaptığımız görüşmelerin gereğini bir dayanışma içinde yerine getirir.”

-“ESED BUTİK SURİYE İSTİYOR”-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’e “Esed burada bir butik Suriye kurmak istiyor” görüşünü ifade ettiğini belirterek şöyle devam etti:

“Bu butik Suriye nedir? Butik Suriye Yani Şam’dan başlayıp, yani Hama, Humus ve Lazkiye’yi kapsayan ki bu da Suriye’nin yüzde 15’ine tekabül eden bir bölgedir. Yani bu bölgede kendine ait, işte arkasında belli egemen güçlerin hâkim olduğu, destek verdiği bir devlet kurabilmek. Bu da tabi Akdeniz’e açılan bir yapı olması hasebiyle, böyle bir yapıyı kurmak derdi bu. Tabi buna gerek ülkedeki güçler ne kadar müsaade edecekler. Şu anda DAEŞ’in hâkimiyeti biliyorsunuz işgal ettiği alanlar yüzde 30-35, diğer örgütlerin aynı şekilde orada genişçe ele aldığımız zaman ciddi manada onların da işgali söz konusu. 15 de kendisine kalacak bu şekilde bir paylaşım. Biz ise diyoruz ki Biz Suriye’de toprak bütünlüğünü savunuyoruz ve Suriye halkının terör örgütlerinden arındırılmış bir yapıya kavuşmasını arzu ediyoruz. Ama burada şöyle bir adım bizim en önemli talebimizdir: O da bir güvenli bölgeyi özellikle istiyoruz. Güvenli bölgede hedefimiz nedir? Şu anda Türkiye’de 2 milyona yaklaşan bir Suriyeli mülteci var. Bu insanların ülkelerine dönme talebi var. Dolayısıyla Türkiye ile Türkiye sınırında Suriye tarafında onlar için oluşturulacak bir güvenli bölgede bunu birçok dost ülkeyle de konuştuk. Oraya onların dönmesi orada bir yerleşim planıyla oraya yerleştirilmesi, inanıyorum ki bölgede çok daha farklı bir havanın oluşmasına da vesile olacaktır. Bunları da dün yine Putin ile paylaştık.”

-AB’NİN 1 MİLYAR AVROLUK YARDIMI-

AB liderler zirvesinin Türkiye’ye göçmenler konusunda 1 milyar avro verilmesi kararını değerlendirmesini isteyen gazetecilere Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu çıkan karar ne kadar zamanda uygulamaya girer onu bilemiyorum. Bizim şu anda biliyorsunuz 7.5 milyar dolara ulaştı. Ve gelen yardım ise bize 420 milyon dolar civarındadır. Tabi böyle bir kararına alınmış olması isabetlidir çünkü bu aslında Avrupa Birliği’nin bugüne kadar atmış veya atacak olduğu bir adımdı. Temennim odur ki, sadece Türkiye’nin sorunu değil bu sorun. Tüm dünyanın sorunu. Şu anda bazı olumlu adımlar atılıyor. Ama bunun icrası bizim için çok çok önemli İcrayı gördüğümüz anda tabi biz de bundan Türkiye olarak memnun oluruz. Bu süreci bekliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Edirne’deki mültecilerin durumunun sorulması üzerine “Edirne konusunu dün, evvelsi gün Sayın Valimiz ile de görüştük. Bu konuyla ilgili olarak da bizler yani uluslararası göç mülteci sorunlarını değerlendirmek suretiyle adımlarımızı atıyoruz. Ama farklı ülkelerin yaptığı zulmü de yapmak istemiyoruz. Onları insani bir yaklaşımda değerlendirmek suretiyle kendi ülkelerine tekrar geri göndermek veyahut da belli bir süre buralarda misafir etme gibi adım atmış durumdayız” dedi.

-SANDIKLARIN BİRLEŞTİRİLMESİ BAŞKA İLLERDE DE OLABİLİR-

YSK’nın bazı mahallelerde seçim sandıklarının taşınması kararını verdiğini hatırlatan ve “Seçim güvenliği açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu soruna bir gazeteciye Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama orada taşımalı sistemle bunu karıştırmayalım. Sandıkların birleştirilmesi diye bir karar almış durumdalar. Ki bu bir yerde seçim güvenliğini sağlamaya yönelik bir durumdur. Bu farklı ilçe ve illerden de gelebilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak ABD Dışişleri Bakanlığının YPG’yi terör örgütü olarak görmediğini ifade etmesiyle ilgili soruya, “Yanlış buluyorum. Bunu ta baştan beri söylüyorum. PYD ve YPG bunların hepsi terör örgütüdür. Bize göre. Ve ABD tabi bu işte bedel ödemiyor. Bedel ödeyen biziz. PYD’nin yaptıklarını, YPG’nin yaptıklarını bilen de biziz. Dolayısıyla bu yanlış bakışı, bu yanlış değerlendirmeyi herhalde tekrar değerlendireceklerdir diye düşünüyoruz. Biz DAEŞ’i de terör örgütü olarak görüyoruz, PYD’yi ve onun yanındaki bu tür kuruluşları, PKK aynı şekilde bunları da biz terör örgütü olarak.. Zaten ABD de PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmiştir, ilan etmiştir. Bütün bunlara karşı tabi ABD’nin çok daha farklı yaklaşması ve bir model ortak olarak Türkiye’nin bu yaklaşımını bir kenara koyması düşünülemez. Ama bu tür yaklaşımlar olduğu zaman bunlar bizi ciddi manada tabi üzmektedir. Şimdi bunlar yanlış bir yaklaşım ve biz bu terör örgütlerinin elinde, yani onların silahlarını gördüğümüz zaman ciddi manada rahatsız oluyoruz. Biz aynı zamanda NATO’da beraberiz, orada da stratejik ortaklığımız var. Yani bunları şöyle bir değerlendirmeye aldığımız zaman bu atılan adımlar hakikaten üzücü” dedi.

Cumhurbaşkanı Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun BM Genel Kurulu’nda Obama ile ve diğer bu tür ortaklarla görüşmeleri olacağını orada bunları da zaten birebir işleyeceklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gazetecilerin bayramını kutladıktan sonra camiden ayrıldı. (ANKA)

(HM/ÖZK)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
12°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:30
Güneş 06:53
Öğle 12:39
İkindi 15:43
Akşam 18:15
Yatsı 19:33
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 7 14
2. Sivasspor 7 12
3. Trabzonspor 7 12
4. Konyaspor 7 12
5. Fenerbahçe 7 11
6. Başakşehir 7 11
7. Antalyaspor 7 11
8. Gaziantep FK 7 11
9. Malatyaspor 7 10
10. Galatasaray 7 10
11. Göztepe 7 9
12. Beşiktaş 7 8
13. Denizlispor 7 8
14. Ankaragücü 7 8
15. Çaykur Rizespor 7 8
16. Kasımpaşa 7 7
17. Gençlerbirliği 7 3
18. Kayserispor 7 3
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 14
2. Hatayspor 7 14
3. Balıkesirspor 7 13
4. Akhisar Bld.Spor 7 13
5. Fatih Karagümrük 7 12
6. Altay 7 12
7. Bursaspor 7 12
8. Keçiörengücü 7 11
9. Adana Demirspor 7 10
10. İstanbulspor 7 10
11. Erzurum BB 7 10
12. Osmanlıspor 7 10
13. Menemen Belediyespor 7 7
14. Adanaspor 7 6
15. Altınordu 7 5
16. Giresunspor 7 5
17. Boluspor 7 2
18. Eskişehirspor 7 -2
Takımlar O P
1. Liverpool 8 24
2. Man City 8 16
3. Arsenal 8 15
4. Leicester City 8 14
5. Chelsea 8 14
6. Crystal Palace 8 14
7. Burnley 8 12
8. West Ham 8 12
9. Tottenham 8 11
10. Bournemouth 8 11
11. Wolverhampton 8 10
12. M. United 8 9
13. Sheffield United 8 9
14. Brighton 8 9
15. Aston Villa 8 8
16. Newcastle 8 8
17. Southampton 8 7
18. Everton 8 7
19. Norwich City 8 6
20. Watford 8 3
Takımlar O P
1. Real Madrid 8 18
2. Barcelona 8 16
3. Atletico Madrid 8 15
4. Granada 8 14
5. Real Sociedad 8 13
6. Sevilla 8 13
7. Athletic Bilbao 8 12
8. Valencia 8 12
9. Villarreal 8 11
10. Levante 8 11
11. Osasuna 8 11
12. Getafe 8 10
13. Real Valladolid 8 10
14. Eibar 8 9
15. Celta de Vigo 8 9
16. Real Betis 8 9
17. Deportivo Alaves 8 8
18. Mallorca 8 7
19. Espanyol 8 5
20. Leganés 8 2
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@