Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa, Hoşgörüsüzlüğün Tırmanışa Geçtiği Bölge Olmamalı

ANKARA(ANKA) -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa’nın, katı göç politikalarının, göçmenlere karşı ötekileştirme, ayrımcılık ve hoşgörüsüzlüğün tırmanışa geçtiği bir bölge olmaması gerektiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı R

Haberler 09.05.2015, 15:46
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa, Hoşgörüsüzlüğün Tırmanışa Geçtiği Bölge Olmamalı

ANKARA(ANKA) -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa’nın, katı göç politikalarının, göçmenlere karşı ötekileştirme, ayrımcılık ve hoşgörüsüzlüğün tırmanışa geçtiği bir bölge olmaması gerektiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Avrupa Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bir barış projesi olan Avrupa Birliği’nin temellerinin atıldığı Deklarasyon’un 65’inci yılını yâd ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ ‘Avrupa Günü’ olarak kutlanan bu yıldönümü, AB’nin geleceğine dair görüş ve beklentilerin paylaşılması bakımından önemli bir vesile teşkil ediyor. Kuruluşundan itibaren kıtamızda barış ve istikrarın korunmasında önemli başarılara imza atan AB, maalesef bugün ciddi ekonomik, siyasi ve toplumsal sorunlarla karşı karşıya bulunuyor. Bölgesel ve küresel olaylar bağlamında kritik gelişmelerin yaşandığı bir süreçte, AB’nin siyasi açıdan bir cazibe merkezi olmaya devam etmesi önemlidir. AB’nin, üzerine inşa edildiği demokrasi, insan hakları, hukuk devleti gibi değerleri tutarlı ve güçlü biçimde savunması, bölgemizdeki krizlerin aşılmasında hayati rol oynayacaktır” ifadelerini kullandı.

-“AVRUPA PARLAMENTOSU’NUN EVRENSEL DEĞERLERE SAHİP ÇIKMASI BEKLENTİMİZ"-

AB’nin içe kapanmaması, barış havzasını genişletmesi, daha fazla ülkeyi kapsayan daha güçlü bir Birlik haline dönüşmesi gerektiğine inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajına şöyle devam etti:

“Avrupa ailesinin bir üyesi olan, bölgesinde güven ve istikrar abidesi olarak yükselen Türkiye, mevcut soruların çözümünde Birliğe en fazla katkı yapabilecek ülkelerin başında geliyor.  Bu sebeple, AB’ye tam üyelik sürecimizi stratejik bir hedef olarak görüyor, kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. AB’nin de Türkiye’nin katılım sürecini stratejik bir perspektiften değerlendirmesi, bazı üye ülkelerin kısa vadeli siyasi hesaplarına rehin etmemesi ve zedelememesi gerekir. Bu vesileyle, son dönemlerde AB ülkelerinde ırkçılık, yabancı düşmanlığı, göçmen karşıtlığı ve İslamofobinin zemin kazanmasından duyduğumuz derin endişeyi de vurgulamak istiyorum. Avrupa, katı göç politikalarının, göçmenlere karşı ötekileştirme, ayrımcılık ve hoşgörüsüzlüğün tırmanışa geçtiği bir bölge olmamalıdır. Bu eğilimlerin kendisini en bariz biçimde gösterdiği Avrupa Parlamentosu’nun da evrensel değerlere sahip çıkması öncelikli beklentilerimiz arasında yer almaktadır. Bu düşüncelerle başta vatandaşlarımız olmak üzere bütün Avrupalıların Avrupa Günü'nü kutluyor, herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”(ANKA)

(HSN/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@