Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret davası..

Doktor İbrahim Sözen'in attığı tweette "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunu işlediği gerekçesiyle 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Haberler 12.04.2016, 17:22
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret davası..
Doktor İbrahim Sözen'in attığı tweette "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunu işlediği gerekçesiyle 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

"CUMHURBAŞKANI'NA DEĞİL ÖCALAN'A YÖNELİKTİR"

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına sanık İbrahim Sözen ve avukatları katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı da davada hazır bulundu. Duruşmada kimlik tespiti yapılan İbrahim Sözen doktor olduğunu belirtti. Savunması alınan Sözen, "13 Aralık 2014 tarihinde Abdullah Öcalan -sabrımın son sınırındayım- diye beyanda bulunmuştu. Ben de bu sözleri yurtsever biri olarak kanıma dokunduğundan iddianamede geçen tweeti attım. Tweetteki amacım kesinlikle Cumhurbaşkanı'na yönelik değil, Abdullah Öcalan'a yöneliktir. Suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.
 
BABASI AYNI ZAMANDA AVUKATI

Sözen'in avukatlarından Celal Ülgen, "Bahsi geçen beyanlarda Cumhurbaşkanının kast edildiğini iddia etmek Cumhurbaşkanına hakarettir" dedi. Sözen'in bir diğer avukatı aynı zamanda babası olan Ali Sözen ise, "Yazının içeriğinde nasıl bir hakaret unsuru bulunduğunu anlayamadım. Cumhurbaşkanı'na yöneltilmiş bir yazı yoktur. Suç unsuru bulunmamaktadır" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı şikayetlerinin devam ettiğini belirterek davaya katılma taleplerinin olduğunu ifade etti.
 
DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme hakimi esas hakkında savunma yapmaları için Sözen ve avukatlarına süre verirken, suçtan zarar görme ihtimali nedeniyle müşteki Recep Tayyip Erdoğan'ın davaya katılma talebinin kabulüne karar vererek duruşmayı erteledi.
Öte yandan Kadın Doğum Uzmanı Sözen'in amcası Prof. Dr. Nurettin Sözen'in de 1957 yılında Adnan Menderes'e hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanıp beraat ettiği öğrenildi.
 
İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müşteki sıfatı ile yer aldı. Erdoğan'ın avukatı avukatı aracılığıyla 2014 yılı Aralık ayında verdiği şikayet dilekçesinde İbrahim Sözen'in attığı tweetlerde şeref, haysiyet ve onuruna yönelik ağır hakaret ve iftiralarda bulunduğu gerekçesiyle şikayetçi olduğu belirtildi. İddianamede Sözen'in Cumhurbaşkanı'na hakaret etmediği şeklinde emniyette ifade verdiği anlatıldı. İbrahim Sözen'in attığı tweetler ile Türkiye Cumhurbaşkanı'na hakaret suçunun işlendiği belirtilen iddianamede Sözen'in "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@