Cumhurbaşkanı Açıkladı: Vatandaşların Borçları Silinecek!

23 Ocak Pazartesi günü gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni borç yapılandırma düzenlemesi ile ilgili açıklamalarda bulundur. En kapsamlı borç yapılandırma projesinin detayları belli oldu.

Cumhurbaşkanı Açıkladı: Vatandaşların Borçları Silinecek!

23 Ocak Pazartesi günü gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameralar karşına geçti ve Cumhuriyet tarihinin en kapsamları projesi olarak lanse edilen borç yapılandırma düzenlemesi ile ilgili detayları anlattı. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren borç yapılandırmasının kapsadığı kalemler, vatandaşlar tarafından büyük bir merak konusu olmuştu. Dün yapılan açıklamalar ile yeni borç yapılandırma düzenlemesinin neleri kapsayacağı net bir şekilde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirtildi.

2 Bin Lirayı Geçmeyen Borçlar Tahsil Edilmeyecek

Kabine toplantısının ardından vatandaşlara seslene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapılan kabine toplantısında borç yapılandırmaları kapsamında oldukça kritik kararların alındığını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; ‘’Kamu kurumlarına olan borçların cezalarını yeniden yapılandırıyoruz. 2 bin lirayı aşmayan vergi dairelerine olan borçların tahsilinden vazgeçiyoruz.’’ ifadelerini kullandı. Bu kapsamda, 31 Aralık 2022 tarihinden önceki 2 bin lirayı aşmayan icralık durumdaki vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklardaki borç cezaları silinecek.

EHLİYETLER İADE EDİLECEK

Cumhurbaşkanı Açıkladı: Vatandaşların Borçları Silinecek!

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma düzenlemesi kapsamında sürücülerin; alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı kaza, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerinden kaynaklanan ceza puanları silinecek. Bu düzenleme ile birlikte 2,5 milyon sürücünün ceza puanları silinecek ve 10 bine yakın ehliyetin de iade edilmesi planlanıyor.

BORÇLULARA TAKSİT İMKANI SUNULACAK

Yeni borç yapılandırma düzenlemesi kapsamında, öğrenim kredisi borçları da yer alacak. Yüksek öğretim kredi borçlarında, endeks dışındaki borcun da yeniden yapılandırılarak taksitle ödenmesi sağlanıyor. Bununla birlikte tüm borçlara güncelleme ve taksitle ödeme imkanı da getirilecek.

SONRAKİ HABER