Çukurca'da 'kara sabanlı' tarım

HAKKARİ’nin Çukurca ilçesi’nde çiftçilik yapan 70 yaşındaki 6 çocuk babası İsmail Özer, ilçe merkezindeki pirinç tarlalarını büyükbaş hayvanlarının yardımıyla kara saban kullanarak sürdüklerini,...

Haberler 25.04.2016, 10:24
Çukurca'da 'kara sabanlı' tarım
(Hakkari) HAKKARİ’nin Çukurca ilçesi’nde çiftçilik yapan 70 yaşındaki 6 çocuk babası İsmail Özer, ilçe merkezindeki pirinç tarlalarını büyükbaş hayvanlarının yardımıyla kara saban kullanarak sürdüklerini, bu nedenle tarlalarda bereket elde ettiklerini söyledi.

Gelişen teknolojiyle tarımsal üretim imkanlarının artması neticesinde unutulmaya yüz tutan geleneksel tarım araçları, günümüzde de sınırın sıfır noktasındaki Çukurca ilçesinde özellikle engebeli arazilerde çiftçiler tarafından kullanılıyor. İlçede çiftçilik yapan İsmail Özer, pirinç tarlalarını büyükbaş hayvanların yardımıyla kara saban kullanarak sürdüklerini söyledi. Bölgedeki engebeli arazilere tarım araçları giremediği için halen geleneksel tarım yöntemlerini kullandıklarını anlatan Özer, bu nedenle öküz, at, katır gibi hayvanların tarımsal faaliyetlerde büyük önem taşıdığını ifade etti. Çocukluğundan beri öküzlere bağladıkları kara sabanla tarla sürdüğünü anlatan Özer, şöyle konuştu:

"Kara sabanla sürdüğümüz pirinç tarlaların bereketi daha çok oluyor. Bu nedenle öküzler bizim hayatımızın vazgeçilmezi. Onlara gözümüz gibi bakıyoruz. Son dönemde bu işi yapan insanların sayısı da azaldı. Öküzlerle günlük ortalama 3 dönüm araziyi sürebiliyoruz. Teknoloji ne kadar gelişse de dağlık alanlarda hiçbir makineden yararlanamıyoruz. Asırlardır kullanılan tarım araçlarını günümüzde de kullanıyoruz."
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@