Çubarov: Kırım Tatarları Ne Pahasına Olursa Olsun Kırım'da Kalmalı

 DHA DIŞ HABER - 

Haberler 12.10.2015, 23:43
Çubarov: Kırım Tatarları Ne Pahasına Olursa Olsun Kırım'da Kalmalı
 DHA DIŞ HABER - 

Deniz BERKTAY – KİEV (DHA)

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Rıfat Çubarov, Rusya’nın geçen yıl ilhak ettiği Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’nda yaşayan Kırım Tatarları’nın ne pahasına olursa olsun Kırım’da kalması gerektiğini söyledi.

Çubarov, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de katıldığı bir konferansta yaptığı konuşmada, Batılı ülkeleri, Ukrayna’nın Kırım’ı geri almasına yardımcı olmaya çağırdı. Çubarov, “Biz, küçük bir halkız. Kırım’da bizim sayımız sadece 300 bin kişidir. Bu nedenle biz, Batı dünyasına sesleniyoruz: Ukrayna’nın Kırım’ı geri almasına yardımcı olun. Böylelikle sadece Kırım Tatarları’nı değil, sadece Kırım topraklarını da değil, Batı uygarlığını kurtarmış olursunuz” diye konuştu.

Çubarov, diğer taraftan, Kırım’ın sahibi olan Ukrayna’nın, Kırım sorununun gündemden düşmesini önlemek için elinden geleni yapması gerektiğini kaydetti.

Kırım Tatar Milli Meclisi’nin Kırım Tatarları’na Kırım’da kalmaları çağrısında bulunduğunu belirten Çubarov, “Biz, bugün halkımıza sesleniyoruz: Ne olursa olsun, Kırım’da kalın. Öldürseler de Kırım’da kalın. Burası bizim toprağımızdır. Biz, bu topraklara dönmek için yıllarca mücadele ettik ve biliyoruz ki, şayet şimdi bu toprakları terkedersek, buralara bir daha geri dönemeyiz” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@