Çözüm Heyetinden PKK'ya Resmen Silah Bırak Çağrısı Yapıldı

-Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın Cuma gece yarısı attığı “Yarın toplantı var” tviti Türkiye’yi Dolmabahçe’ye kilitledi. Akdoğan ve İmralı Heyeti’nin 45 dakika s&

Çözüm Heyetinden PKK'ya Resmen Silah Bırak Çağrısı Yapıldı

-Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın Cuma gece yarısı attığı “Yarın toplantı var” tviti Türkiye’yi Dolmabahçe’ye kilitledi. Akdoğan ve İmralı Heyeti’nin 45 dakika süren Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi toplantısından sonra PKK’ya silah bırakması için kongre toplaması çağrısı yapıldı.

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Zirvesi saatine denk gelen programını iptal etti... PKK’ya tarihi çağrıyı Nevruz Bildirisi’nde de ön planda olan İmralı Heyeti’nden HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder okudu.

İSTANBUL(ANKA) – AK Parti Hükümeti öncülüğünde başlatılan Çözüm Süreci’nde en önemli adımlardan biri İstanbul’da atıldı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın yapılacağını 27 Şubat Cuma gecesi sosyal medyadan duyurduğu toplantı, gözlerin Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’ne çevrilmesine neden oldu. Türkiye Cumartesi gününe ise Çözüm Süreci’nde en önemli adımlardan birinin atılacağı beklentisiyle uyandı.

Dolmabahçe’deki toplantı saat 11.00’de Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İmralı Heyeti’nin katılımıyla başladı. Aynı saatlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde katılacağı programı erteledi.

İmralı Heyetiyle gerçekleşen 45 dakikalık toplantı basına bir açıklama yapılacağı yine Twitter üzerinden, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder tarafından duyuruldu. Daha önce Diyarbakır’da okuduğu Nevruz bildirisiyle tarihi gelişmelerden birinde daha ön planda olan Sırrı Süreyya Önder, kameralar karşısında bu kez PKK’ya yönelik tarihi “silah bırak, bu amaçla kongre topla” çağrısını yaptı.

-SIRRI SÜREYYA’DAN TARİHİ AÇIKLAMA-

HDP adına açıklamayı yapan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Bölgenin yüzyıllık dengeleri alt-üst olurken küresel ve bölgesel zorbalıkların algısal ve iradesel yaklaşımlar evrensel insani değerler ölçüsüyle geliştirilerek aşılmalıdır. Muhtevası gereği çok hareketli ve dinamik bölgesel koşullar göz önüne alındığında sürece de dinamik bir yaklaşım gerekir. Bütün bu belirlemelerin ışığında zaman zaman aksamalar ve kırılmalarla yürütülen diyalog süreci resmi, ciddi ve zorunlu bir aşamaya gelmiş bulunmaktadır” dedi.

Süreçte gelinen aşamaya ilişkin Öcalan’ın temel belirlemesi özetleyen Önder, “Bu 30 yıllık çatışma sürecini kalıcı barışa götürürken demokratik bir çözüme ulaşmak temel hedefimizdir. Asgari müştereğin sağlandığı ilkelerde silahlı mücadeleyi bırakma temelinde stratejik ve tarihi PKK’yı bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum. Bu davet silahlı mücadelenin yerini demokratik siyasetin almasına yönelik tarihi bir niyet beyanıdır” ifadelerini kullandı.

HDP’li Önder barışın omurgasını oluşturacağını belirtiği olgusal on başlığı söyle özetledi.

  1. Demokratik siyaset tanımı ve içeriği.
  2. Demokratik çözümün ulusal ve yerli boyutlarının tanımlanası.
  3. Özgür vatandaşlığın yasal ve demokratik güvenceleri.
  4.  Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi bunun kurumsallaşmasına dönük başlıklar
  5.  Çözüm sürecinin sosyo-ekonomik boyutları.
  6. Çözüm sürecinde demokrasi-güvenlik ilişkisinin kamu düzeni ve özgürlükleri koruyacak şekilde ele alınması.
  7. Kadın, kültür ve ekolojik sorunların çözümleri ve güvenceleri.
  8. Kimlik kavramı, tanımı ve tanınmasına dönük çoğulcu demokratik anlayışın geliştirilmesi.
  9. Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sitem içerisinde yasal ve Anayasal güvencelere kavuşturulması.
  10. Bütün bu hamle ve demokratik dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir Anayasa.

Konuşmasında çatışmasızlık vurgusu yapan Önder, “ Bütün bu hususlarda beklenen tarihi gelişmelerin hayata geçebilmesi için tahkim edilmiş bir çatışmasızlığın elzem olduğuna şüphe yoktur. Bizde HDP heyeti olarak tüm demokratik çevreleri ve barıştan yana olan kesimleri gelinen noktada geline bu demokratik ve çözüm aşamasına güç katmaya davet ediyoruz. Barışa her zamankinden çok daha yakın olduğumuzu bilerek emek veren ve verecek olan bütün demokratik güçlerini selamlıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

-SİLAHLARIN BIRAKILMASI AÇIKLAMASI ÖNEMLİ-

Ortak açıklamada Önder’den sonra söz alan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, silahların bırakılması yönündeki çalışmaların hız kazanması, tam anlamıyla bir eylemsizliğin hayata geçmesi ve demokratik siyasetin bir yöntem olarak öne çıkarılması konusundaki açıklamanın önemli olduğuna dikkat çekti. AK Parti iktidarı olarak 12 yıldır ‘akan kan dursun analar ağlamasın’ diyerek sessiz devrim niteliğinde adımlar attıklarının altını çizen Akdoğan, her türlü sorunun çözüm yerini siyaset kurumu olarak gördüklerini dile getirdi. Demokrasinin; sorunları konuşabilecek, tartışabilecek, çözüm yoluna koyabilecek imkan ve kabiliyete ulaştığını anlatan Akdoğan, “Demokrasimizin daha ileri noktalara ulaşması için bütün toplum kesimlerinin siyasi partilerin sivil toplum kuruluşlarının el birliğiyle gayret göstermesi gerektiği açıktır. Silahların devre dışı kalması, demokratik gelişime hız katacaktır” dedi. Bazı konu başlıklarının uzun yıllardır konuşulduğuna, tartışıldığına dikkat çeken Akdoğan, bundan sonra da özgüven içinde tartışmaktan, konuşmaktan geri durulmaması gerektiğini kaydetti. 

-BİZ BİRLİKTE TÜRKİYE’YİZ VE HER ŞEY TÜRKİYE İÇİN-

Gök kubbe altında konuşulmadık bir şeyin kalmadığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Akdoğan ise demokrasilerde halkın desteğini alan düşüncelerin, görüşlerin ve politikaların değer kazandığının altını çizdi. Çözüm sürecini nihai sonuca ulaştırmakta kararlı olduklarını vurgulayan Akdoğan, yeni anayasayı birçok köklü ve kronik sorunun çözümünde önemli bir fırsat olarak gördüklerini dile getirdi. Uygulamanın önemine işaret eden Akdoğan, sürecin ete kemiğe bürünmesinin, somut gelişmelerin yaşanmasının önemli olduğunu ifade etti. İyi niyetli, samimi, kararlı bir şekilde sürece sahip çıkılmasının, tüm kesimlerin katkıda bulunmak için taşın altına elini koymasının zorlukları kolaylaştıracağına dikkat çeken Akdoğan, “Sorunlara demokratik çözümler bulmak bölen ve ayrıştıran değil, birleştiren ve güçlendiren bir etki yapmaktadır. Temel hak ve özgürlükleri daha da geliştirmek hakça ve kardeşçe bir ortam hazırlamak ancak bütünlüğe katkı sağlar, vatandaşlarımızın aidiyet duygusunu daha da geliştirir. Temel sorunları geride bırakan Türkiye küresel, bölgesel bir güç haline gelecektir. Çözüm sürecinin zor, meşakkatli, akşamdan sabaha bitmeyecek bir süreç olduğunu biliyoruz. Ancak samimiyet, cesaret ve kararlılıkla sonuca ulaşacağımıza da inanıyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi biz birlikte Türkiye’yiz ve her şey Türkiye için” diye konuştu.

-TOPLANTI 45 DAKİKA SÜRDÜ-

Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'nde kısa süren ama tarihi önemi bulunan toplantıda Çözüm Süreci’nde gelinen aşamayı değerlendirildi. Görüşmede İçişleri Bakanı Efkan Ala ve bürokratların yanı sıra İmralı Heyeti'nde HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder bulundu.

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın müzakerelere geçirilmesi için devlete ve Kandil'e sunduğu 10 maddelik taslak metinde uzlaşılması için taraflarla görüşmelerini sürdüren HDP İmralı Heyeti üyeleri, en son 23 Şubat'ta Kandil'e giderek KCK yetkilileriyle görüşmüştü.

9 Ocak tarihinde İmralı'da devlet heyeti ve PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yapılan ortak toplantıda Öcalan, müzakerelere geçiş için 10 maddelik bir taslak sunmuş, edinilen bilgilere göre, taslakta kimi maddelere hükümet itiraz etmişti. Heyet, taraflar arasında anlaşmazlığı gidermek için son bir ay içerisinde çok sayıda görüşme gerçekleştir, son görüşme ise Cumartesi günü yapılmış oldu. (ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.