Covid-19’un Meslek Hastalığı Kabul Edilmesi İçin Cumhurbaşkanlığına Başvurduk

Genel Sağlık-İş tarafından Cumhurbaşkanlığına gönderilen yazı ile sağlık çalışanlarının Covid-19’a maruz kalmaları halinde bunun bir sağlık mesleği hastalığı olduğunun tespiti için Sosyal Sigortalar Yüksek Sağlık Kurulu’nun (SSYSK) bir an önce toplanması ve gerekli kararı alması konusunda SGK’nın Cumhurbaşkanlığınca talimatlandırılması istendi.

Gündem 09.09.2020, 11:55
Covid-19’un Meslek Hastalığı Kabul Edilmesi İçin Cumhurbaşkanlığına Başvurduk

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının 07.05.2020 tarih ve 2020/12 Sayılı Genelgesi yayınlanmış ve buna göre Covid-19 pandemisine maruz kalan ve sağlık hizmet sunucularına müracaat eden sigortalılara hastalık kapsamında provizyon alınması gerektiğini bildirmiştir.

Bu Genelge’nin yayınlanması üzerine; Genel Sağlık-İş olarak bu salgınla mücadelede en ön safta yer alan, görevleri başında covid-19’a maruz kalan, tedavi gören veya hayatlarını kaybeden sağlık çalışanları ile ilgili iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında bildirimde bulunulması gerektiği görüşümüzü her türlü platformda bildirmiştik.  Bunun meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için hem Sağlık Bakanlığı hem de Sosyal Güvenlik Kurumu nezdinde girişimlerde bulunmuştuk. Çünkü bir hastalığın meslek hastalığı olup olmadığı ve Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği’ne ekli meslek hastalıkları listesine eklemesi kararı her ay toplanan Sosyal Sigortalar Yüksek Sağlık Kurulu tarafından verilmesi ya da Mahkeme kararı gerekmektedir. Mahkeme süreci çok uzun bir yol olduğu için en kısa yoldan gerekli kararın alınması gerekmektedir. Ancak sağlık emekçileri hayatlarını kaybetmeye devam ederken bu kuruldan tüm emekçilerin beklediği karar halen çıkmamıştır. 

Bu konuda SGK’nın herhangi bir adım atmaması olayı sürüncemede bırakması sağlık emekçilerinin sabırlarını zorlamaktadır. Hayatları pahasına her gün binlerce vakaya tedavi sunan emekçiler sadaka gibi kendilerine para verilmesini değil, sosyal güvenlik hakkı kapsamında kendilerinin ve yakınlarının korunmasını beklemektedirler.

Bu konuda haklı taleplerimizin karşılanmaması üzerine bu kez konunun çözümü ve Covid-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilebilmesi amacıyla ilgili kurumların talimatlandırılması ve gerekenlerin yapılabilmesini Cumhurbaşkanlığı makamından talep ettik.

                                                             

                                                                                                                Zekiye Bacaksız

                                                                                                 Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@