Çok Sayıda Şehre Gök Gürültülü Sağanak Yağmur ve Fırtına Geliyor! Meteoroloji Haritayla Açıkladı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü çok sayıda şehirde hava sıcaklıklarının azalacağını duyurdu. Bazı şehirlerde fırtına ve gök gürültülü yağmur yağacağını ilan eden kurum şehir şehir uyardı. İşte Meteorolojinin ilan ettiği son rapor.

Çok Sayıda Şehre Gök Gürültülü Sağanak Yağmur ve Fırtına Geliyor! Meteoroloji Haritayla Açıkladı

Yaz sıcaklıkları beklenirken çok sayıda şehir için hem yağmur hemde fırtına uyarısı yapıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün resmi sitesinde yeni hava tahmin raporunda yer alan uyarılara dair son gelişmeler ve hangi şehirlerin etkileceğine ilişkin son uyarılar şöyle;

METEOROLOJİDEN HAVA SICAKLIĞI UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan son hava tahmin raporunda ülkenin genelinin parçalı bulutlu bazı bölgelerde ise çok bulutlu olduğunu bildirdi. Bunun dışında ise; Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağmur Beklenen İller

Yağışların; Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Çankırı, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Çorum, Ordu, Giresun ve Sivas çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Toz Taşınımı Beklenen İller

Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş, Siirt ve Şırnak çevrelerinde toz taşınımı beklenmektedir.

Hava Sıcaklıklarının Düşeceği İller

İç kesimlerde hissedilir derecede (6-14 derece)olmak üzere kuzey, iç ve doğu bölgelerde azalacağı, Marmara'nın batısı ile Kıyı Ege'de 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar Uyarısı

Genellikle kuzey ve kuzeybatı, doğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli (40-60 km/sa), Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-80 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

BU ŞEHİRLERDE Kİ VATANDAŞLARA UYARILAR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan son rapora göre yağış beklenen şehirlerde olan vatandaşların su baskını ve taşkınlara karşı dikkatli olmaları istendi. Bunun dışında ulaşımda aksaklıkların olabileceğinin bildirildiği raporda fırtına uyarısı yapılan illerde de çatı uçması gibi tehlikelerin olabileceği kaydedildi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@