Çocuklara yeteneğine göre eğitim verilecek

Çocuklara yeteneğine göre eğitim verilecek. Çocuklarımızın değişik alanlardaki özel yeteneklerini olabildiğince erken yaşta belirlemeye ve dolayısıyla onlara o özel yetenekleri doğrultusunda özel eğitim programları geliştirmeye yönelik çalışmalarımız artarak devam edecek..

Haberler 24.12.2015, 18:28
Çocuklara yeteneğine göre eğitim verilecek

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Çocuklarımızın değişik alanlardaki özel yeteneklerini olabildiğince erken yaşta belirlemeye ve dolayısıyla onlara o özel yetenekleri doğrultusunda özel eğitim programları geliştirmeye yönelik çalışmalarımız artarak devam edecek" dedi.

 

Bakan Avcı, Ali Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde, Anadolu Üniversitesi (AÜ) ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan "Türkiye'nin İlk Yerli Zeka Ölçeği Projesi" protokol töreninde yaptığı konuşmada, protokolün hayırlı olmasını diledi.

Bu psikoloji testlerinin uzun yıllar boyunca Türkiye'de ihmal edilmiş bir sorun alanı oluşturduğunu belirten Bakan Avcı, şunları kaydetti:

"Bu testlerin gerçekte ne kadar kültür bağımlı olduğunu göz ardı ederek maalesef başka ülkelerde ve o kültürel bağlamlarda geçerliliği olan testler ayrım gözetmeksizin ülkemizde de uygulandı. Dolayısıyla burada ciddi bir zafiyet olduğu açıktı. Şimdi Anadolu Üniversitesi ile Özel Eğitim Genel Müdürlüğü bu zafiyeti ortadan kaldıracak bir çalışmayı başlattılar. Biz aslında başlamış bir çalışmanın protokolünü imzalıyoruz. Çocuklarımızın değişik alanlardaki özel yeteneklerini olabildiğince erken yaşta belirlemeye ve dolayısıyla onlara o özel yetenekleri doğrultusunda özel eğitim programları geliştirmeye yönelik çalışmalarımız artarak devam edecek."

Bakan Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı olarak artık ''Üstün Yetenekli'' tabirini kullanmadıklarını anlatarak, her çocuğun kendine göre bir yeteneğinin olduğunu bildirdi.

Yeteneğin erken yaşta keşfedilmesinin önemine vurgu yapan Bakan Avcı, "İmzalanacak çalışma tam buna yönelik bir testin protokolü oluyor. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ise üniversitenin özel eğitim alanında 40 yıllık bir deneyime sahip olduğunu söyledi.

Türkiye'nin ilk yerli zeka ölçeği geliştirildiğini ifade eden Prof. Dr. Gündoğan, yüzlerinin akıyla bu çalışmayı tamamlayacaklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Özel Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör ve AÜ Rektörü Prof. Dr. Gündoğan söz konusu protokolü imzaladı.

 

Kaynak: Memuruz.net

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@