Çocuk tecavüzcüleri nasıl kurtuluyor

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, son dönemde sıkça gündeme gelen çocuk istismarı konusunda sanıkların cezadan hangi yöntemlerle kurtulduğunu yazdı.

Haberler 01.04.2016, 13:20
Çocuk tecavüzcüleri nasıl kurtuluyor

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, son dönemde sıkça gündeme gelen çocuk istismarı konusunda sanıkların cezadan hangi yöntemlerle kurtulduğunu yazdı.

BIÇAK SIRTI KARARLAR

“Çocuk istismarı” suçunda, çocuk 15 yaşını doldurmayınca her türlü “cinsel istismar” olduğunu belirten Öztürk, ancak 15 yaşından büyük çocuklarda işlerin değiştiğini söyledi.

Adli Tıp’ın raporuna çocuk için “zekası yerinde” raporu düzenlemesi ve kendi isteğiyle cinsel ilişkiye girmesi durumunda “reşit olmayanla cinsel ilişki” olarak değerlendirildiği ve cezanın düştüğünü hatırlatan Öztürk, "Bu durumda cezanın alt sınırı 6 ay, üst sınırı ise 2 yıl oluyor. Bazı davalarda da beraat veriliyor." diye yazdı.

Adli Tıp Kurumu’nun raporunda “Çocuk cinsel ilişkinin anlamını bilmiyor” denilmesi durumunda ise hapis cezasının alt sınırının 8 yıldan başladığını ve 15 yıla kadar çıktığını söyleyen Öztürk, birçok dosyada mahkemenin "beraat ve mahkumiyet arasında bıçak sırtı durumda" kaldığını belirtti.

“YAŞINI BÜYÜK SANIYORDUM”

Mahkemede “ben yaşının küçük olduğunu bilmiyordum” sözünün de daha az ceza almanın sihirli sözcüklerinden biri olduğunu belirten Saygı Öztürk şöyle devam etti:

"İstismara uğrayanın yaşının istismarcıya verilecek cezada önemli olduğunu belirtmiştik. Savcılar, böyle durumlarda istismara uğrayanın yaşı konusunda duyarlı davranıyor, doğum yapılan hastaneden kayıtları istiyor. Ama hastanede değil, doğum evde yapıldıysa, istismarcı da bunu biliyorsa, cezası otomatik olarak düşüyor. Sanık, “ben yaşının 15’ten büyük olduğunu sanıyordum” dediğinde kararın nasıl olacağını tahmin edin bakalım: Beraat.

Cinsel istismar davaları da hayli uzun sürüyor. Adli Tıp Kurumu’ndan sonuçların gelmesi bazen iki-üç yılı buluyor. Davanın uzaması, duruşmalar derken mağdurun da, sanığın da psikolojisi bozuluyor. Konunun içinde olan yargı mensuplarıyla konuştuğumda, “kemik yaşı” olayının kaldırılmasını, çocukların korunması için 15 olan yaş sınırının da 18’e yükseltilmesini öneriyorlar.

Bu yazıyı bitirmek üzereyken, yine Karaman’dan yine “cinsel istismar” haberi geldi. Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, üniversiteler işbirliği için, giderek büyüyen soruna çözüm bulmak için daha ne duruyorsunuz?"

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@