Cizre Eyleminde Gözaltına Alınan Grup Yorum Üyeleri Serbest Bırakıldı

ANKARA(ANKA) – Cizre’de yaşananları protesto etmek için Galatasaray Lisesi önünde d...

Haberler 22.09.2015, 21:40
Cizre Eyleminde Gözaltına Alınan Grup Yorum Üyeleri Serbest Bırakıldı

ANKARA(ANKA) – Cizre’de yaşananları protesto etmek için Galatasaray Lisesi önünde düzenlenen basın açıklamasına katılan ve gözaltına alınan Grup Yorum solistleri Selma Altın ve Ezgi Dilan Balcı serbest bırakıldı.

Grup Yorum üyeleri, “Cizre halkıyla dayanışmak ve onların acılarını paylaşmak” için Cizre’yi ziyaret etmişti. Aralarında Grup Yorum üyeleri Selma Altın ve Ezgi Dilan Balcı ile İdil Kültür Merkezi çalışanlarının da bulunduğu 10 kişi, Cizre’de yaşananları aktarmak ve protesto etmek amacıyla Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması düzenlemek istemiş; ancak gözaltına alınmıştı. Adli kontrol istemiyle mahkemeye sevk edilen grup, yaklaşık 24 saat sonra serbest bırakıldı.

-“ASIL CİZRE’DEKİ KATLİAMA SESSİZ KALMAK SUÇTUR”

Solist Selma Altın, ANKA’ya yaptığı açıklamada, Grup Yorum olarak Cizre’ye gittiklerini ve orada yaşananları gözlemlediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Orada resmen tüm Cizre halkına yönelik bir saldırı var, devlet halkına savaş açmış durumda. Sokağa çıkma yasağı boyunca hastaneler çalışmamış, sokaktaki hayvanları dahi öldürmüşler, enfeksiyon riski yüksek. Bu gözlemlerimizi basına ve halka ilan etmek ve kendi fikirlerimizi söylemek istedik. Bunu da yaptık, türkülerimizi söyledik. Galatasaray Lisesi günde 5-6 basın açıklamasının yapıldığı bir yerdir. Açıklama öncesinde ve sırasında da yapamayacağımıza dair hiçbir uyarıda bulunulmadı. Meşru hakkımızı kullandık ve dağılırken, hatta bazı arkadaşlarımız ayrılmıştı, polisin keyfi uygulamasıyla karşılaştık. Bize kimlik kontrolü yapmak istediler. Bizi biliyorlar, biz de onları tanıyoruz. Bu, oradaki bütün insanları suçlu göstermek içindi. Açıklama yaparken çevremizde sevenlerimiz, dinleyenlerimiz de toplandı. Polis bunu hazmedemedi ve saçma sapan bir uygulamayla karşı karşıya kaldık. Polise mukavemet diyorlar, biz 10 kişiyiz, orada onlarca polis var. Benim başımda 10 tane polis vardı. Bizim her tarafımızda morluklar var, onların hiçbirinde bir şey var mıymış? Direnme hakkımızı kullandık elbette ve işkenceyle götürüldük. Bugün polisin hazırladığı fezleke ile adliyeye götürüldük. Normalde bizim de ifademizin alınması gerekiyordu. Savcı, bizim yüzümüzü dahi görmeden adli kontrol istemiyle mahkemeye yolladı. Yapamaz bunu, doğru değil. Bu durumu kabul etmediğimizi mahkemede de söyledik ve doğal olarak serbest bırakıldık. Kaçacak insanlar değiliz, kaçacak olsak bu ülkenin en önemli meydanlarından birinde düşüncelerimizi açıklamazdık. Cizre’yi anlattık hakime, böyle bir durumda asıl sessiz kalmak suçtur. 23 insan öldürülmüş, insanlar gıda ve barınma haklarından mahrum bırakılmış, halka savaş açılmış. AKP barış yalanlarıyla halkı aldatmaya çalışırken, Kürt halkının da tüm emekçi halkın da haklarını savaşarak alabileceğini düşünüyoruz. Faşizme karşı barış olmaz, savaş olur.” (ANKA)
(AYÇ/OLÇ)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@