Çırak Yetiştiremedikleri İçin Meslekleri Yok Olacak

BURDUR'da son yıllarda sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen bakır ve kalay ustaları, çırak yetiştiremedikleri için mesleklerini, son temsilciler olarak yaşatmaya çalışıyor.

Haberler 18.01.2016, 11:56
Çırak Yetiştiremedikleri İçin Meslekleri Yok Olacak

 (DHA) - BURDUR'da son yıllarda sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen bakır ve kalay ustaları, çırak yetiştiremedikleri için mesleklerini, son temsilciler olarak yaşatmaya çalışıyor.

Burdur Bakırcılar Çarşısı'nda yıllar önce sayıları 80- 100 arasında olan bakırcılık ve kalaycılıkla uğraşan ustalar, günümüzde iyice azaldı. Türkiye genelinde de kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan bakırcılık ve kalaycılığın Burdur'daki son temsilcilerinin sayısı ise bir elin parmaklarını geçmiyor. Meslek yok olmaya yüz tutunca çırak yetiştiremeyen ustalar da mesleklerini, son temsilciler olarak yaşatmaya çalışıyor.

'BİZİMLE BİRLİKTE MESLEK DE ÖLECEK'

İlkokulu bitirdikten sonra bakırcılığa başladığını söyleyen 58 yaşındaki Halit Özçelik, "4-5 yıl çıraklık yaptım. Kendimi yetiştirdim. Son yıllarda vatandaşın bakır kaplara, kalaylı kaplara talebi var. En sıhhatlisi bakır. Alüminyum zehir saçıyor. Bakır kaplara talep var ama esnaf yok, çırak yetişmiyor. 'Biz yetiştirelim' desek talep yok. Sanat okullarından gelip 'bize bu mesleği öğretin' diyen de yok. Burdur'da mesleğin son temsilcileriyiz. Bıraktığımızda bizimle birlikte bu meslek de ölecek" dedi.


'SON TEMSİLCİLERİ BİZİZ'

50 yıldır kalay işi yapan 61 yaşındaki Muharrem Eren de "1966'da ilkokuldan çıkınca çıraklığa başladım. 50 yıldır bu mesleği yapıyorum. Bizden sonra bu mesleği yapacak kimse yok. Çırak yetişmiyor. 12 yıl okuyunca çocuğun öğrenme dönemi geçmiş oluyor. Kendi evlatlarımız bile yapmadı bu işi. Önceden babadan oğla geçiyordu. Ama şimdi bu da bitti. Mesleğin son temsilcileri biziz" diye konuştu.

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@