Çinliler Geliyor

Türk doğal taş endüstrisinin ihracat odaklı fuarı Natural Stone 12. kez CNR EXPO Yeşilköy\'de düzenlenecek.

Haberler 30.08.2015, 14:30
Çinliler Geliyor

ANKARA(ANKA) - Türk doğal taş endüstrisinin ihracat odaklı fuarı Natural Stone 12. kez CNR EXPO Yeşilköy'de düzenlenecek. İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Natural Stone Fuarı’nda en büyük pazarımız Çin’den çok sayıda profesyonel alıcıyı ağırlayacağız.  Organizasyon aracılığıyla Çin’e olan ihracatımızın yeniden yükselmesi için çalışacağız” dedi.

CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık tarafından İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve KOSGEB desteğinde düzenlenen “Natural Stone - 12.Uluslararası Mermer, Doğal Taş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı” yatırımcıları İstanbul'da katılımcı firmalarla bir araya getirecek. CNR EXPO Yeşilköy’de 4-7 Kasım 2015  tarihleri arasında düzenlenecek Natural Stone Fuarı’na, Çinli yatırımcıların damga vurması bekleniyor. Sektör ve fuar hakkında değerlendirmelerde bulunan İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Başta Çinli profesyonel alıcılar olmak üzere Hindistan, Irak, İran, İsrail, İtalya, Libya, Makedonya, Ürdün, Yunanistan, Bulgaristan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden çok sayıda profesyonel alıcıyı fuarımızda ağırlayacağız” dedi.

-ÇİN’E OLAN İHRACAT YENİDEN YÜKSELİŞE GEÇECEK-

“Sektör olarak en çok ürün sattığımız ülkeler arasında olan Çin’in fuara olan ilgisi sevindirici. Ülkenin çalkantılı bir dönemde olmasına rağmen Natural Stone’a yapacağı katılım ihracatımızı artırmamıza destek olacak” diye konuşan Kahyaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yılın ilk yarısında Çin’e yapılan doğal taş ihracatımız değer bazında yüzde 25,44 azalarak, 435,9 milyon dolardan 325 milyon dolara düştü. Çin’in ekonomisinde yaşanan sıkıntı nedeni ile ikinci yarının da düşüşle geçeceğini tahmin ettiğimiz bir dönemde Natural Stone’a Çinlilerden gelen ilgi tahminlerimizi olumlu yönde değiştirmemize neden oldu. Fuarla birlikte sektörün ihracatı eski dengesine kavuşacak.”

-YERLİ VE YABANCI 250 FİRMA KATILIYOR-

CNR Holding Pazarlama Grup Başkanı Reha Tartıcı da gayrimenkul ve doğal taş sektörlerinin önde gelen organizasyonları olan Natural Stone ve Emlak 2015 Fuarlarının bir arada düzenlenmesinin iki sektör arasında sinerji yaratacağına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Natural Stone Fuarı’nın katılımcı firmaları ile Emlak 2015 Fuarı’na katılan Türkiye’nin en büyük müteahhit firmaları bir araya getirilecek.  Fuarların bir arada düzenlenmesi doğal taş sektörünün ticaret potansiyelini artırmasına olanak sağlayacak.”

Bu yıl Natural Stone’a yerli ve yabancı 250 firmanın katılacağını belirten Tartıcı, “Fuara katılacak yerli firmalar arasında Delta Mermer, Netmer Mermer, Emmioğlu Mermer, Eyüpoğlu Mermer, Tür-er, Sesemak Makina, Ekizoğlu Makine de var. Natural Stone’a Çin ve Hindistan başta olmak üzere Hong Kong, İtalya, Yunanistan ve Mısır’dan da çok sayıda firma katılacak” diye konuştu.

-30 BİN METREKARE ALANDA, 30 BİN ZİYARETÇİ HEDEFİ-

Mermer, granit, traverten, mozaik, iç ve dış cephe kaplamaları, işlenmemiş bloklar, mermer makineleri, blok kesme makineleri, vinçler, kompresörler, iş makineleri, ekipmanlar, motorlar ve bilgisayar destekli teknolojilerin sergileneceği fuarda 30 bin ziyaretçi hedefleniyor. İstanbul, Afyon, Denizli, Muğla ve Burdur başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafından alıcıların da katılacağı Natural Stone 30 bin metrekare alanda düzenlenecek. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@