Cihat Yaycı'dan yeni uyarı! Türkiye'yi çatışmaya çekmek istiyorlar çok dikkatli olunmalı

Asker, yazar ve akademisyen Doç. Dr. Cihat Yaycı, Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Ege'de Yunanistan'ın kışkırtmalarına karşı dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Cihat Yaycı'dan yeni uyarı! Türkiye'yi çatışmaya çekmek istiyorlar çok dikkatli olunmalı

Asker, yazar ve akademisyen Doç. Dr. Cihat Yaycı, Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Ege'de Yunanistan'ın kışkırtmalarına karşı dikkatli olması gerektiğini belirtti. Cihat Yaycı, askeri ve politik alanda Mavi Vatan'ın geliştiricisi olarak tanınmaktadır. Kurduğu 'FETÖMETRE' diye adlandırdığı ölçme-değerlendirme metodu sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri içerisine sızan FETÖ unsurlarını tespit edilmesine ciddi katkıda bulundu. 

Türkiye'nin zamanda çatışma içerisine sürüklemeye çalışıldığını vurguladı. ABD'nin Ege'de kritik bölgelere askeri üs kurarak kuşatma planının devreye girdiği ama başarıyla sonuçlanmaması gerektiğini aktardı. Yeni Dünya Düzeni kurulacağını belirterek, bu aşamayı ABD, İngiltere ve İsrail merkezli proje olduğu çatışma ve krizlerin bu eksenli ittifak sebebiyle çıktığını belirtti. Cihat Yaycı, ''Dedeağaç artık bir ABD deniz üssüne evrilmektedir. Bu, Lozan dengesini de bozucu bir girişimdir. Türkiye'nin yakın bir zamanda çatışmaya çekilmesi ihtimali söz konusu. Türkiye'nin çok ama çok dikkatli olması gereklidir'' uyarılarında bulundu.

YUNANİSTAN'A HİBE EDİLECEK TANK VE HELİKOPTER KİME KARŞI KULLANILACAK?

Doç. Dr. Cihat Yaycı'dan, Ege ve Doğu Akdeniz'de son gelişmelere yönelik değerlendirmeleri:

''ABD'nin Europe Defender-21 kapsamında tatbikat yapmasından ve ABD'nin Dedeağaç'a askerî yığınak yapmasından ziyade, tatbikatın ardından bu zırhlı araçların Yunanistan'a hibe edilecek olması esas problemi teşkil etmektedir. Bu araçlara aslında Yunanistan'ın ihtiyacı yoktur. Ancak hibe edilecek olan tank ve helikopterin kime karşı kullanılacağı sorusu önemlidir. Hibe edilen teçhizatın taarruz nitelikli olması çok ciddi bir soru işaretidir.

 ''DEDEAĞAÇ ABD DENİZ ÜSSÜNE EVRİLMEKTE''

''Dedeağaç'ta yapılan yığınak ile birlikte ABD Başkanı Joe Biden'ın ABD'nin küresel plan, program ve stratejisinin uygulayıcısı olduğu unutulmamalıdır. ABD, NATO ve Batı artık doğu sınırını Türkiye'den Yunanistan'a çekmek istiyor. Dedeağaç, ABD için Balkanlara ve Karadeniz'e giriş kapısı olarak da görülüyor. Bunun, Türkiye'yi ve Türk Boğazlarını yanı başından çevreleme ve kontrol girişimi olduğu da açık. Üstelik Dedeağaç artık bir ABD deniz üssüne evrilmekte. Bu, Lozan dengesini de bozucu bir girişim.'' ifadelerini kullandı.

ABD'nin Kıbrıs Rum Yönetimi'ne silah ambargosunu kaldırdığı tarihe atıfta bulunarak, Rumların Kıbrıs Cumhuriyeti kuruluş yıl dönümünde (aslında 16 Ağustos olmasına rağmen) ambargonun kaldırılmasına dikkat çekti. Kaldırılan ambargo ile birlikte Kıbrıs'ta Rumları, Ege'de Yunanistan'ı silahlandırarak Türkiye'ye karşı yeni bir oyunun kurulduğunu üstüne basa basa vurguladı.