Chp'li Tanrıkulu: Yakalamak İçin Eylemi Beklemek Toplumu Katliamcılarla Baş Başa Bırakmak Demek

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “IŞİD eğer terör örgütü ...

Haberler 14.10.2015, 15:30
Chp'li Tanrıkulu: Yakalamak İçin Eylemi Beklemek Toplumu Katliamcılarla Baş Başa Bırakmak Demek

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “IŞİD eğer terör örgütü olarak kabul ediliyorsa ve buna rağmen yakalanmaları için eylem yapmaları bekleniyorsa bu toplumu açık açık katliamcılarla baş başa bırakma anlamına gelmektedir” dedi.

Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamada,  10 Ekim’de Ankara’yı kana bulayan iki teröristin, emniyet-istihbarat birimlerinin önceden hazırladığı 21 kişilik intihar bombacısı listesinde yer aldığının anlaşıldığını belirtti. “Yani Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eylem yapmadan yakalayamayacaklarını söylediği 21 kişiden ikisi, elini kolunu sallayarak Türkiye’nin kalbinde katliam yapmışlardır” diyen Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “eylem yapmadan yakalayamayız” sözünün hiçbir dayanağı olmadığını ifade etti.

-KCK, BALYOZ, ERGENEKON DAVALARIN ANIMSATTI-

Mevcut Terörle Mücadele Kanunu’na göre eğer IŞİD terör örgütü olarak kabul ediliyorsa, Türk Ceza Kanunun 314. Maddesi hükümlerine göre örgüt üyeliğinden soruşturulması, yakalanması ve tutuklanmasının mümkün olduğunu kaydeden Tanrıkulu,  “Bunun KCK, Balyoz ve Ergenekon davalarından binlerce örneği var. Binlerce insan bu şekilde gözaltına alındı ve tutuklandı. Dolayısıyla IŞİD eğer terör örgütü olarak kabul ediliyorsa ve söz konusu kişilerin intihar bombacısı olduğu biliniyorsa ve buna rağmen yakalanmaları için eylem yapmaları bekleniyorsa, bu toplumu açık açık katliamcılarla baş başa bırakma anlamına gelmektedir” dedi.

-“IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜ LİSTESİNDE Mİ, EMNİYETTEN YANIT ALAMADIK”-

Söz konusu kişilerin eylem hazırlığı içinde olmasalar bile sırf örgüt üyeliğinden yakalanabileceklerini, makul şüphe varsa tutuklanabileceklerini de ekleyen Tanrıkulu, şöyle devam etti:

“İlaveten eylem hazırlığı içindeyse söz konusu kişiler, örgüt üyeliğinin yanında silah, mühimmat, patlayıcı vs, bulundurmaktan da ayrıca cezalandırılır. Eylemi yapar da sağ kalırsa, Türk Ceza Kanunun 302. maddesine göre ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alır. Kamuoyunun bilmesini isterim ki bizim ısrarlı sorularımıza karşın hükümet tarafından, IŞİD’in TCK ve TMK nazarında terör örgütü olup olmadığı konusunda bir yanıt verilmemiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün terör örgütleri listesinde ‘Türkiye IŞİD’i gibi bir örgüt var mı, terör örgütleri listesine alınıp alınmadığı, alınmış ise hangi tarihte alındığı sorularımıza da yanıt verilmemiştir.

IŞİD’in terör örgütü olarak kabul edildiğine dair elimizde olan tek veri BM Güvenlik Konseyi’nin El Kaide, El Nusra, IŞİD gibi terör örgütlerinin mal varlıkları ve para hareketlerinin durdurulmasına ilişkin kararların Bakanlar Kurulu’nca onaylanıp Türkiye’de Resmi Gazete’de yayınlanmış halidir. Dolayısıyla ‘Türkiye IŞİD’i tanımlanmış bir terör örgütü olmadığı için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı IŞİD mensuplarının veya yabancı uyruklu olup Türkiye’de IŞİD adına faaliyet gösterenlerin eylem yapmadan soruşturulmaları, yakalanmaları ve tutuklanmaları mümkün olmamıştır.”

-“ÖRGÜT ŞEMASI VAR MI?”-

Bu nedenle Başbakan Davutoğlu’nun açıklamasının bir itiraf olduğunu belirten Tanrıkulu, “Türkiye’de IŞİD elini kolunu sallayarak faaliyet gösterebilmektedir. IŞİD Türkiye’de propaganda yapmıştır, eleman kazandırma faaliyeti yürütmüştür ve soruşturulmamıştır. Bu nedenle soruyorum, ‘Türkiye IŞİD’i diye bir örgüt var mıdır, bu örgütün örgüt şeması var mıdır, varsa bugüne kadar kaç kişi IŞİD örgüt üyeliğinden soruşturulmuş, yakalanmış, tutuklanmış ve ceza almıştır? Tekrar soruyorum, IŞİD üyesi olduğu bilindiği, isim listesi belli olduğu halde neden söz konusu kişilerin eylemi konusunda tedbir alınmamıştır?” (ANKA)

(GO/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@