Chp'li Tanrıkulu, Davutoğlu'nu Mezhep Temelli Komplo Teorileri Üretmekle Suçladı

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Davutoğlu’nun katliamların siya...

Haberler 28.10.2015, 12:50
Chp'li Tanrıkulu, Davutoğlu'nu Mezhep Temelli Komplo Teorileri Üretmekle Suçladı

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Davutoğlu’nun katliamların siyasi sorumluluğunu üstlenmek yerine, mezhep temelli komplo teorileri üzerinden AKP hükümetini hedef ve mağdur olarak göstermeye kalkması kabul edilemez” dedi.

Tanrıkulu yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Suruç olaylarının arkasında mezhep temelli bir komplo aradığını, daha acısı da Suruç’ta IŞİD tarafından katledilen yurttaşları mezhep kimliğiyle tanımladığını ileri sürdü. “Davutoğlu bilmelidir ki Suruç’ta kaybettiğimiz yurttaşlarımız mezhep kimlikleriyle değil, siyasi kimlikleriyle oradaydılar” diyen Tanrıkulu, “Sınırın ötesinde yaşanan bir insanlık dramına karşı siyasi tutumlarını ortaya koymak üzere, sosyalist kimlikleriyle bir araya gelmişlerdi. Davutoğlu’nun bu gerçeği görmezden gelerek kaybettiğimiz yurttaşlarımızı mezhep üzerinden tanımlaması siyaset anlayışının sığlığını bir kez daha ortaya koyan bir göstergedir” değerlendirmesinde bulundu.

Suruç ve Ankara’da yaşanan ve toplam 133 yurttaşın yaşamını yitirmesine neden olan katliamların AK Parti hükümetinin IŞİD terör örgütü konusundaki ikircikli tutumunun, Ortadoğu’daki çatışmayı Türkiye’ye taşıyan dış politikasının acı sonuçları olduğunu savunan Tanrıkulu, şöyle devam etti:

-“DAVUTOĞLU’NDAN KOMPLO TEORİLERİ DEĞİL, GEREĞİNİ YAPMASINI BEKLENİYOR”

“Davutoğlu’nun katliamların siyasi sorumluluğunu üstlenmek yerine, mezhep temelli komplo teorileri üzerinden AKP hükümetini hedef ve mağdur olarak göstermeye kalkması, doğrudan hükümetinin hataları nedeniyle ortaya çıkmış bu iki katliamdan siyaset devşirmeye kalkması kabul edilemez.  Davutoğlu’nun devlet yönetme sorumluluğu  taşıyan bir siyasetçi için asla kabul edilemez olan bu açıklaması, Türkiye’nin bugün neden bir çatışma ve terör ortamına hapsolduğunu da aslında ortaya koymaktadır. Siyaseti kendi mağduriyetleri üzerinden okuyan, yurttaşları hakları üzerinden değil, kimlikleri üzerinden tanımlayan AKP’nin ayrımcı anlayışının sonucu Türkiye’nin gerek dış, gerekse iç politikada bir ateş çemberine saplanması olmuştur. Suruç ve Ankara katliamlarına ilişkin olarak kamuoyu, Davutoğlu’ndan komplo teorileri değil, siyasi sorumluluğu üstlenerek gereğini yapmasını beklemektedir. Kimse unutmamalıdır ki Suruç’ta ve Ankara’da yitirdiğimiz yurttaşlarımız; barışın, eşitliğin, demokrasinin ve özgürlüğün hüküm sürdüğü bir ülkeyi hayal ettikleri için bu alçak saldırıların hedefi olmuşlardır. Mücadeleleri ve hayalleri bizler tarafından yaşatılacaktır.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@