Chp'li Tanal: Besmele İle Başlayan İşlerde Yolsuzluk Yapılmaz

ANKARA(ANKA) – YSK’nın AK Parti’nin seçim şarkısını yas...

Haberler 23.09.2015, 21:05
Chp'li Tanal: Besmele İle Başlayan İşlerde Yolsuzluk Yapılmaz

ANKARA(ANKA) – YSK’nın AK Parti’nin seçim şarkısını yasaklamasına, AK Partili Bekir Bozdağ, “Her işe ‘Bismillah’ ile başlamak, seçim döneminde de bunu devam ettirmek, dini siyasete alet etmek değildir” diyerek tepki gösterirken, CHP’li Mahmut Tanal konuyu, “Besmele ile başlayan işlerde yolsuzluk yapılmaz ve bunu yapanlara göz yumulmaz” ifadeleriyle değerlendirdi.

YSK’nın AK Parti’nin seçim şarkısı olan “Haydi Bismillah”ı yasaklaması üzerine AK Partili Bekir Bozdağ ile CHP’li Mahmut Tanal ve Muharrem İnce bu konuya ilişkin yeni paylaşımlarda bulundu.

 

-TANAL: “MİLLET, DEVLET MALINI AŞIRMAK OLMAZ”-

 

Şarkının yasaklanması için YSK’ya başvuran CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “Besmele’yi seçim malzemesi yapamazsın. Besmele’nin özünde/ruhunda yolsuzluğu yasaklar. Besmele’yi seçim malzemesi yapanlara sesleniyorum, halkın dini duyguların istismar ederek kandırmanıza izin vermeyeceğim. Besmele ile başlayan işlerde yolsuzluk yapılmaz ve bunu yapanlara göz yumulmaz. İsraf ve savurganlık olmaz. Millet, devlet malını aşırmak olmaz. Zulüm olmaz. Kibirlik olmaz, kayırmacılık olmaz. Fitne, fesat ve bozgunculuk olmaz. Yalan Söylemek olmaz. Gerçekleri saklamak olmaz” dedi.

Olmaz dediklerinin hepsini AK Parti iktidarının yaptığını belirten Tanal, “Yapmaya devam ediyor. Allah korkusu olan herkesin dini istismar eden AKP’nin seçim şarkısının doğru olmadığını, dinin partiler üstü olduğunu, dinimizi siyaset ile itibarsızlaştırmasına izin vermeyelim. Allah’ın adıyla başlanan işlerde, haram yenilmez. Yetim hakkı yenilmez. Hile yapılmaz” dedi.

 

-BOZDAĞ: “İHLASIN VE NORMALİN İFADESİDİR”-

 

Şarkının YSK tarafından yasaklığını açıklayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise yeni paylaşımlarda bulunarak, “Haydi Bismillah demek, her işe ‘Bismillah’ ile başlamak, seçim döneminde de bunu devam ettirmek, dini siyasete alet etmek değildir. Her işine besmele ile başlamayı ibadet bilenin ‘Haydi Bismillah’ demesi dini siyasete alet etmek değil ihlasın ve normalin ifadesidir. Ama besmeleden rahatsız birinin, sırf seçimde vatandaşa şirin gözükmek ve oy almak için ‘Bismillah’ demesi, dini siyasete alet etmektir” dedi.

 

 

-İNCE: “TANAL BESMELEYE DEĞİL, SEÇİM MEYDANLARINDA KULLANILMASINA İTİRAZ ETTİ”-

 

Tartışmalara dahil olan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce de Bozdağ’ın “CHP sayesinde seçimde besmele yasak” ifadelerine sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. İnce, “Sahtekarlığa gerek yok. CHP’li Mahmut Tanal besmeleye değil, besmelenin seçim meydanlarında şarkı olarak kullanılmasına itiraz etti. Seçim meydanlarına Kur’an ile çıkanlar, seçim şarkısında besmeleyi kullananlarda hiç utanma yok mu? Bırakın bunları ayakkabı kutularındaki dolarların, euroların, 700 bin liralık saatlerin hesabını verin” dedi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@