Chp'li Oran: Ruslara ‘Odna Minuta ' Demenin Rus Ruleti Oynamaktan Farkı Yok

ANKARA (ANKA) - CHP Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP'li Umut Oran  AK Parti’nin 13 ...

Haberler 10.10.2015, 14:00
Chp'li Oran: Ruslara ‘Odna Minuta ' Demenin Rus Ruleti Oynamaktan Farkı Yok

ANKARA (ANKA) - CHP Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP'li Umut Oran  AK Parti’nin 13 yıllık iktidarı sonrasında, Türkiye’nin Rusya’ya göbekten bağlı hale geldiğini belirterek, “O nedenle içi boş ‘one minute’lerle, kabadayılıkla uluslararası ilişkiler yürütülmez, hiçbir ülke seni ciddiye almaz. Ekonomide Rusya’ya bu derece bağımlılık varken onlara ‘Odna minuta’ (Bir Dakika) demenin Rus Ruleti oynamaktan farkı yok” dedi.

 Türkiye’nin stratejik derinlikte boğulmasına yol açarak, bölgede ve dünyada tek başına bırakan baş sorumlulardan birisinin Başbakan Ahmet Davutoğlu olduğunu ifade eden Oran şöyle devam etti:

“Ülkeler arası ilişkiler sadece aile ilişkileri ve bağlantılarla yürütülemez. Günümüzde ülkelerin etkililiği sadece ekonomik güçleriyle doğrudan ilgilidir. Atatürk’ün 1923 yılında dahi gördüğü gibi; Tam bağımsızlık için şu kural vardır: Milli egemenlik, mali egemenlikle desteklenmelidir. Bizleri bu hedefe götürecek tek kuvvet ekonomidir. Siyasi ve askeri muzafferiyetler ne kadar büyük olursa olsun, iktisadi zaferlerle taçlandırılmadıkça payidar olamaz. Dış politikayı iç politikaya alet ederek hamasetle oy artırma taktiğini alışkanlık haline getirenlerin ‘one minute’ şovu. ‘Filistinlilerin hamisi, İsrail’e kafa tutan lider’ pozuyla seçmenleri bir dönem kandırmış olabilir. Ancak şov sonrasında; İsrail’le ticaretin artarak devam ettiğini, mezhepçi politikalar nedeniyle Ortadoğu’da yeni ekonomik güç odağı haline gelen Mısır başta olmak üzere Müslüman ülkelerle ilişkilerimizin kötüleşmesine yol açtığını hepimiz biliyoruz.

 Bugün ise durum çok daha farklı... Türkiye Rusya için önemli bir ticari ortak, ama Rusya ile ekonomik ve ticari ilişkiler Türkiye açısından hayati önemde. Ülkeyi bu noktaya getiren hükümetin Ruslar’a bu kez ‘odna minuta’ (Bir dakika) demesi mümkün değil. Çünkü Türkiye, ekonomide bu ülkeye tam anlamıyla göbekten bağlı... Bu nedenle iki ülke arasında siyasi, diplomatik, ekonomik, ticari ilişkilerin bozulmasından en ağır darbeyi yiyecek olan biziz. Üstelik küresel dengeler ve enerji politikası çerçevesinde; bugünkü tavırla Türkiye sadece Rusya değil İran ve Çin’i de karşısına alma pozisyonundadır.   Türkiye; bölgesel ve küresel barışa, iyi komşuluk ilişkilerine, ekonomik ve ticari işbirliğine odaklı, sorumlu ve basiretli dış politika; ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ eksenine dönmelidir. Bu travmatik sürece bir an önce dur denilmelidir. Ülkeyi bu açmazdan kurtaracak yegâne güç CHP’dir. 1 Kasım seçimleri; bu nedenle hayati önemdedir ve seçmenlerimize büyük sorumluluk düşmektedir. Vatandaşlarımızın bu bilinçle sandığa gitmelerini temenni ediyorum.”(ANKA)

(ÜNS/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@