Chp'li Oran: Kurbanlık Canlı Hayvan Fiyatları 13 Yılda 7'ye Katlandı

ANKARA (ANKA) -  Sosyalist Enternasyonel Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran, 2002-2015 arasında, 13 y...

Haberler 23.09.2015, 13:50
Chp'li Oran: Kurbanlık Canlı Hayvan Fiyatları 13 Yılda 7'ye Katlandı

ANKARA (ANKA) -  Sosyalist Enternasyonel Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran, 2002-2015 arasında, 13 yılda,  canlı hayvan-kurbanlık fiyatlarının ortalama yüzde 600 artış kaydederken, resmi verilere göre asgari ücretin yüzde 442, ortalama memur maaşının yüzde 305, ortalama SSK emekli aylığının ise yüzde 312 arttığına dikkat çekti.  

Oran yazılı açıklamasında, AK Parti’nin uyguladığı yanlış politikalar yüzünden kurbanlık canlı hayvan fiyatları 13 yılda 7’ye katlandığını belirterek, dar gelirli vatandaşın Kurban Bayramı’nda dini vecibesini yerine getirmesini de zorlaştırdığını ifade etti. AK Parti döneminde hayvancılıkta net ithalatçı konumuna düşürülen Türkiye’nin, Angus ve Limuzin’den sonra Uruguay’dan Hereford tosunu da ithal etmek zorunda kaldığını kaydeden Oran, şunları kaydetti:

“AK Parti’nin hayvancılıktaki yanlış politikaları sonucu 13 yılda kurbanlık canlı hayvan fiyatlarındaki artış, enflasyonu açık ara solladı. Tüketici fiyatları genel endeksine göre yüzde 200 dolayında birikimli enflasyonun yaşandığı 2002 sonundan bu yana kurbanlık fiyatlarındaki artış ise yüzde 600’e (6 kat) ulaştı. Yani kurbanlık fiyatları 13 yılda 7’ye katlandı. Canlı ağırlığına göre kurbanlık hayvanın 2002 yılında 2,5 TL dolayında bulunan kilo başına ortalama fiyatı, bu yıl itibariyle 17-18 liraya çıkmış bulunuyor. 2002’de küçükbaş kategorisindeki 60 kiloluk bir kurbanlık koç 150 bin liraya, dini kurallara göre 7’yi aşmayacak sayıdaki kişinin birleşip ortaklaşa kesebileceği 500 kiloluk bir tosun ise bin 250 liraya alınabiliyordu. Bu Kurban Bayramı’nda aynı ağırlıktaki bir koçun satış fiyatı ortalama bin 50 TL, yine aynı ağırlıktaki tosunun fiyatı ise 8 bin 750 TL’ye ulaşmış bulunuyor.”

-“ARTIŞLARDA ANA FAKTÖR BESİ YEMİNDEKİ REKOR PAHALANMA”-

 Canlı hayvanda ve buna bağlı olarak et fiyatlarında son 13 yılda yaşanan fahiş artışlarda ana faktörün ise besi yemindeki rekor pahalanma olduğunu ifade eden Oran, 2002’de 194 TL olan besi yeminin ton fiyatının bin liraya yaklaştığını belirtti. Diğer girdilerde de paralel bir seyir yaşandığını dolayısıyla vatandaşın elini yakan kurbanlık fiyatlarının hayvan yetiştiricisini de güldürmediğini kaydeden Oran şunları dedi:

-“ET VE SÜT KURUMU İTHALAT ORGANİZATÖRÜ HALİNE GELDİ”-

“Et ve Süt Kurumu (ESK) yerli hayvan yetiştiricilerini teşvik edip, halkın ucuz ve sağlıklı et tüketimini sağlayacağına ithalat organizatörü konumuna geldi. Tarım, Hayvancılık ve Gıda Bakanlığı canlı hayvan ithalatında sınırsız et ithali iznini ESK’ya verdi. Normal bir ithalatçı canlı hayvan ithalatı üzerinden yüzde 135, karkas et ithalatı üzerinden yüzde 225 gümrük vergisi veriyor. Fakat ESK sadece yüzde 0 ila yüzde 30 arasında vergiye tabi. Dolayısıyla ESK ithalat yapıyor ama ucuza alıp pahalıya satıyor, vatandaş yine ucuz et yiyemiyor. Çünkü ucuza ithal eden ESK bunu normal piyasa fiyatından hiç indirim yapılmadan perakende olarak satıyor. Getirdiği et de sadece büyük firmaların işine yarıyor. Son olarak ESK 16 bin baş kurbanlık ithalatı için 1 Ağustos’ta ihale yaptı ve Ürdün merkezli Hicazi firması ihaleyi kazanınca 12 bin baş hayvan ithal edilmiş durumda.”

-SATIN ALINABİLEN KURBANLIK MİKTARINDA KİLO DÜŞTÜKÇE DÜŞÜYOR-

Oran, 2002-2015 arasında, 13 yılda, canlı hayvan-kurbanlık fiyatlarının ortalama yüzde 600 artış kaydederken, resmi verilere göre asgari ücretin yüzde 442, ortalama memur maaşının yüzde 305, ortalama SSK emekli aylığının ise yüzde 312 arttığına dikkat çekti. Kurbanlık canlı ağırlık fiyatlarına göre 2002’de yaklaşık 74 kilo olan bir asgari ücretle alınabilecek kurbanlık miktarının 2015’te 57 kiloya, memur maaşı ile alınabilen miktarın 231 kilodan 134 kiloya, ortalama SSK aylığı ile alınabilen miktarın da 110 kilodan 65 kiloya düştüğünü kaydeden Oran,  şöyle devam etti:

“2002 yılında ortalama asgari ücretin yüzde 80 ile 60 kilo civarındaki bir küçükbaş kurbanlı alınabilirken, şimdi tamamı yetmiyor. 2002’de 500 kiloluk bir büyük baş kurbanlığın yüzde 14,7’sine yani 7’de birine yeten asgari ücretle şimdi ancak yüzde 11’i alınabiliyor. Ortalama memur maaşı 2002 yılında yaklaşık 4 küçükbaş kurbanlık fiyatına denkti. Yani maaşın yaklaşık dörtte biri ile küçükbaş bir kurbanlık alınabiliyordu. Şimdi ise maaşın yaklaşık yarısını vermek gerekiyor. 2002’de büyük baş bir kurbanlığın yaklaşık yarısına yeten ortalama memur maaşı, şimdi ancak dörtte birine yetiyor.  Ortalama SSK emekli aylığı ile alınabilen küçükbaş kurbanlık sayısı aynı dönemde yaklaşık 2 adetten 1’e indi. 2002’de büyükbaş kurbanlık fiyatının yüzde 22’sine yeten ortalama SSK emekliği aylığı, bugün ancak yüzde 13’üne denk geliyor.”

-“SEKTÖRE YÖNELİK DESTEKLER ARTIRILMALI VE İŞLEVSEL HALE GETİRİLMELİ”-

Oran, bu aşırı yüksek canlı hayvan ve et fiyatlarının, öncelikle girdi maliyetlerini düşürecek akılcı politikalarla makul seviyelere çekilmesi gerektiği belirtti. Besicilik sektörünün maliyetlerinin aşağı çekilmesi için kullandıkları girdilerde KDV ve ÖTV düşürülmesi ya da hiç alınmaması önerisinde bulunan Oran, “Sektöre yönelik destekler artırılmalı ve işlevsel hale getirilmelidir. Hayvan ithalatı yoluna kesinlikle gidilmemeli, hayvan ıslahı çalışmalarına ağırlık verilmelidir. Küçük ve orta ölçekli tarım işletmelerinin, yani aile çiftçiliğinin ölmesine izin verilmemeli, bunlara destek olunmalıdır. Et ve Süt Kurumu etkin hale getirilmeli, kurumun küçük ölçekli tarım işletmelerine yönelik faaliyet göstermesi sağlanmalıdır. Son yıllarda gerileyen koyunculuğun hayvansal üretim içindeki payı artırılmalıdır” dedi. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@