Chp'li Oran: 1 Milyon Vatandaşın Maaşı Kesilecek

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, AK Parti’nin halen evde bakım, yaşlılık, engelli aylığı gibi sosyal yardımlardan yararlanan 1 milyon 200 bin yurttaştan 1 milyonunun maaşını kesmeye hazırlandığını iddia ett

Haberler 04.04.2015, 15:52
Chp'li Oran: 1 Milyon Vatandaşın Maaşı Kesilecek

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, AK Parti’nin halen evde bakım, yaşlılık, engelli aylığı gibi sosyal yardımlardan yararlanan 1 milyon 200 bin yurttaştan 1 milyonunun maaşını kesmeye hazırlandığını iddia etti.

Oran yaptığı açıklamada,  AB’ye uyum çerçevesinde yaşlı ve engellilere ödenen aylıklar ile ailelerine ödenen “evde bakım” paralarının ödenmesinin sonradan yapılan düzenlemelerle büyük ölçüde zorlaştırıldığını, muhtaç durumdaki bu yurttaşlara devletçe sağlanan cüz’i gelirlerin de ellerinden alındığını savundu.

AK Parti’nin uygulamayı daha da sertleştireceğini öne süren Oran, bakıma muhtaç engellilerin evde bakımı karşılığında, engelliye bakmakla yükümlü yakınına ödenen bakım maaşının Sosyal Hizmetler Kanunu'nda 6 Şubat 2014 tarihli değişiklikle, artık memur maaş katsayısına göre belirlendiğini belirterek şöyle dedi:

“Buna göre 1 Ocak 2015- 30 Haziran 2015 döneminde ödenecek evde bakım aylıkları 793,08 TL. Ancak aynı düzenlemeye göre bu parayı alabilmek için hanedeki kişi başına gelirin, asgari geçim indirimi hariç net asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekiyor. 2015’in ilk altı ayında AGİ hariç net asgari ücret 858 lira 96 kuruştur. Yani engelli maaşı alabilmek için hanedeki kişi başına düşen gelirin 572 lira 64 kuruşun altında kalması şartı aranacaktır. Bu durumda evde bakmakla yükümlü olduğu engellisi bulunan 3 kişilik bir aile, aylık toplam geliri 1.718 lirayı aşıyorsa, engelli bakım maaşı alamayacak, alıyorsa kesilecektir. Üstelik kişi başına gelir sınırı, 1 Temmuz  2015-31 Aralık 2015 döneminde 606 lira 95 kuruşa yükselecektir.

2022 sayılı Kanun kapsamında ödenen 65 yaş üstü yaşlı ve engelli maaşlarında ise ailede kişi başına düşen gelirin ilk altı ayda 286 TL’yi, yılın ikinci yarısında 303 TL’yi aşmaması gerekiyor. Üç ayda bir ödenen yaşlı parasının aylık tutarı 145 TL, yüzde 40-69 arasında özürlü aylığı 291 TL ve yüzde 70 ve üstü bakıma muhtaç özürlü aylığı 437 liradır…”

 -“1 MİLYONUNUN MAAŞI KESİLECEKTİR”-

Türkiye’de evde bakım, yaşlılık, engelli aylığı gibi sosyal yardımlardan yararlanan 1 milyon 200 bin kişinin bulunduğuna işaret eden Oran, “Son iki yılda 2022 ve 2828 sayılı yasalarda yapılan değişiklikler sonrasında zaten yüzlercesinin maaşı kesilmiş, hatta bu yurttaşlarımıza ağır cezalar kesilmiştir. Engelli maaşı ödemesinde; eskiden sadece engelli ve anne babasının gelirine bakılırken, sadece ailenin değil, üçüncü derece akrabaya kadar gelirin düşük olması şartı getirilmiştir. Üstelik geliri brüt olarak esas alınan aile kiracı ise bu durum dikkate alınmamaktadır. Hukukçular ve uzmanların hesaplamasına göre mevzuat değişiklikleri doğrultusunda belirlenen bu aylık gelir sınırları uygulanırsa, bunlardan 1 milyonunun maaşı kesilecektir” dedi. (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@