Chp'li Nazlıaka: Patlamanın Ardından Biber Gazı Emrini Kim Verdi?

ANKARA (ANKA) -CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na Ankara Katliamı yaşa...

Haberler 17.10.2015, 13:00
Chp'li Nazlıaka: Patlamanın Ardından Biber Gazı Emrini Kim Verdi?

ANKARA (ANKA) -CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na Ankara Katliamı yaşandığı sırada emniyet güçlerinin uyguladığı biber gazlı müdahalesini sordu. 

Nazlıaka'nın konuyu meclise taşıdığı soru önergesinde, "'Yıllardır sürdürülen sorumsuz ve kör politikalar, tüm uyarılara rağmen ülkemizin içine sürüklendiği Ortadoğu bataklığı, yetersiz güvenlik önlemleri, istihbarat eksikliği Suruç’tan sonra Ankara’da da kanlı yüzünü göstermiştir. 10 Ekim Cumartesi günü sivil toplum örgütleri tarafından Ankara’da düzenlenen ‘Emek, Barış, Demokrasi' mitinginin toplanma yeri olan Ankara Tren Garı önünde saat 10.04'te bombalı saldırı gerçekleşmiştir. Patlamada, açıklanan resmi sayıya göre, 99 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yüzlerce vatandaşımız yaralanmıştır" diyerek şöyle devam etti:

"Patlamanın ardından, patlamadan sağ kurtulan sağlık uzmanları ve vatandaşlar, yaralananlara yardım etmeye çalışırken emniyet güçleri biber gazı ile müdahalede bulunmuştur. Emniyet güçlerinin bu müdahalesi nedeniyle yani biber gazına bağlı zehirlenme nedeniyle ölümlerin olduğu basında yer almıştır. İlgili haberlerde, Ankara Tabip Odası’ndan bir yetkilinin gaz zehirlenmesine bağlı ölümler olduğunu söylediği, orada bulunan bir sağlıkçının katliamda yaralanan birine müdahale ederken gaz bombası nedeniyle yaralıyı bırakmak zorunda kaldığı ve geri döndüğünde o vatandaşın hayatını kaybettiğini gördüğü belirtilmiştir. 

Bu bağlamda; Ankara’nın en kara günü olarak tarihe geçen kanlı katliamda kaç vatandaşımız çevik kuvvet polisinin attığı biber gazından etkilenmiştir? Hayatını kaybeden vatandaşlarımız üzerinde Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi sonucu kaç vatandaşımızda biber gazı tespit edilmiştir? Patlamanın ardından emniyet güçlerine biber gazı ile müdahale etmesi emrini kim vermiştir? Toplanma alanı olan Ankara Tren Garı meydanında kaç emniyet mensubu görev almıştır? Bunların kaçı sivil polis, kaçı çevik kuvvet polisidir? Miting öncesinde güvenlik güçleri ile ilgili müdürlük toplantı yapmış mıdır? Yapılan toplantıda olası bir olayda vatandaşların nasıl güvenliğinin sağlanacağımı mı yoksa nasıl müdahale edileceği mi konuşulmuştur?''(ANKA)

(ÜNS/ORH)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@