Chp'li Koç: G20 İle Türkiye'nin Yalnızlığı Teyit Edildi

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, “G20 Zirvesi...

Haberler 17.11.2015, 14:55
Chp'li Koç: G20 İle Türkiye'nin Yalnızlığı Teyit Edildi

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, “G20 Zirvesi, Türkiye’nin uluslararası platformlarda, bilhassa Suriye bağlamındaki şimdiye kadar olan tutumunun kendisine getirdiği yalnızlığın teyit edildiği bir toplantı olmuştur” dedi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sona erdi. Basına kapalı olarak yaklaşık bir saat süren toplantının ardından açıklamalarda bulunan Koç, “Umarım yeni yasama dönemi, iktidar partisinin elde ettiği seçimdeki oy oranının, daha önce yaşandığı gibi bir güç zehirlenmesine zemin teşkil etmeden, daha uyumlu, verimli bir parlamento dönemi olur” dedi.  

Paris’teki terör saldırılarını hatırlatan Koç, CHP olarak bir kere daha Fransız halkına başsağlığı dileklerini ilettiklerini söyledi.  Fransız devlet yetkilerinin olayın sonrasında, Ankara katliamının ardından Türkiye’de yapıldığı gibi adres saptırarak saldırıyı “bir kokteyl terörü” olarak tarif etmediklerini belirten Koç, “Olayın, A’sı, B’si, C’si basına yayın yasağı getirilmeden, sosyal medya yavaşlatılmadan, tüm ayrıntılarıyla halkla paylaşıldı ve Fransa bundan sonrası için yol haritasını kendisi çizdi. Bizde daha önce kurulan siyasi şemsiyelerin herhalde etkisiyle, terörü yapan adresler belli olmasına rağmen, o adres dahi Ankara katliamından sonra net söylenememişti” diye konuştu. 

-G20 ZİRVESİ-

Antalya’da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi ile Viyana toplantısını da değerlendiren Koç, “Türkiye’nin ısrarla dile getirdiği güvenli bölge, terörden arındırılmış bölge veya uçuşa yasaklı bölge gibi seçeneklerin tamamen devre dışı kaldığını görüyoruz. Bu Türkiye’nin tezleri bakımından açık bir yenilgidir. Yine anlaşılmıştır ki anti IŞİD koalisyonunun başını çeken ülkeler, Suriye topraklarına yabancı asker girmemesi konusunda dikkatli tutumlarını sürdürmekteler. Yine bölgede PKK’nın uzantısı olan PYD’nin ABD ile olan ilişkisi de açık bir şekilde devam ettiği, açıklamalardan yorumlardan anlaşılıyor” dedi.

Koç, ABD’nin “Suriye’de Beşar Esad’ın geleceğinin olmadığına inanıyoruz” derken, Türkiye’nin ise “Esad’ın gelecek seçimlerde aday olamayacağını” söylediğini belirterek, “Ancak, Türkiye’nin şunu çok iyi görmesi gerekir; Esad’ın geleceğine Türkiye değil, Suriye halkı karar verecektir. Viyana’dan çıkan sonuç da Türkiye’nin bu görüşünü desteklememektedir” dedi.

-“PUTİN’İN SÖZLERİ AÇIKÇA SUÇLAMA”-

G20 Liderler Zirvesi’nde de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Barack Obama’nın düzenledikleri basın toplantılarında söyledikleri sözlerin son derece anlamlı olduğunu ifade eden Koç, “Ev sahipliğinin verdiği coşkuyla bunları satır aralarında kaçırıyor olabiliriz ama Obama’nın basın toplantısında, bilhassa G20’deki Müslüman ülke liderlerine dönük ifade ettiği, ‘radikal terör örgütlerine gençlerin yönelmesi konusunda kendilerine düşen sorumluluğu yerine getirip getirmediklerini’ sorması çok önemli. Omuza el atmakla, koldan çekiştirmekle bu samimiyetler kurulamıyor. Diplomatik tavırlar bir cümleyle de olsa muhatabını bulunduğu yere çivileyebiliyor. Yine bir diğeri Putin, ‘G20 ülkeleri içerisinde radikal teröre destek veren ülkeler var’ diyor. Bunu Türkiye ne kadar aldı bilmiyorum” dedi. Putin’in sözlerinin açık bir suçlama olduğunu ifade eden Koç, Putin’in uzun konvoylara ulaşan IŞİD’in petrol ticaretine ait görüntülerini de liderlerle paylaştığını kaydetti.  Koç, “Ekran önünde samimi pozlar vermek ayrı fakat politik gerçeklik içerisinde orada bu iki liderin Türkiye’yi de hedef alan sözlerinin iyi okunması, değerlendirilmesi gereğini düşünüyoruz” diye konuştu.

-“TRT ÇOCUK’UN VERDİĞİ ÖNEM KADAR…”-

Zirvede, mülteciler konusunda Türkiye’nin takdir edilmesine karşın elini rahatlatacak bir karar çıkmadığını da belirten Koç, şöyle devam etti:

“Sonuç olarak G20 Zirvesi, Türkiye’nin uluslararası platformlarda, bilhassa Suriye bağlamındaki şimdiye kadar olan tutumunun kendisine getirdiği yalnızlığın, teyit edildiği bir toplantı olmuştur. IŞİD’le mücadele konusunda gittikçe artan beklentiler, Türkiye’nin Suriye’ye dönük şu ana kadar yürüttüğü planların gerçekleşmesinin de imkansız olduğunu ortaya koymuş görünüyor. Ev sahibi ülke olmanın getirdiği avantajla, sahnede gösterilmeye çalışılan ağırlığın, toplantı içeriğine yansımadığı acı bir gerçektir. Bunu belki mizahi bir değerlendirme olacak ama TRT Çocuk kanalının G20 toplantısına verdiği önem kadar, uluslararası önemli yayın kuruluşlarının G20’den bihaber gibi davrandıklarından çıkarabiliyoruz.”

-“BAŞBAKAN CUMHURBAŞKANININ GÖLGESİNDE KALDI”-

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da geleneksel olarak kendisinin temsil etmesi gerektiği bir toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gölgesinde bırakıldığını ifade eden Koç, “Bu acı bir açık gerçektir. Türkiye’nin idari sistemi bakımından G20 toplantılarında temsil etmesi gereken makam Başbakanlıktır. Sahnede ‘hep ben, yine ben, tek ben, her zaman ben’ diyen bir anlayışın ön safta bulunduğunu ve Başbakanı Türkiye’nin idari sisteminin açıklığına, mevcut Anayasasındaki görev tanzimine rağmen mevcut Cumhurbaşkanı tarafından baskılandığını görüyoruz. Başbakan adına bunu üzülerek tespit ediyoruz” dedi.

Koç, bu tavır ve davranışlar, önümüzdeki dönem yürütme görevinde de aynı şekilde, Başbakanı gölgede bırakacak tarzda sergilenirse Türkiye’nin istediği huzuru bulmasının zor olacağını belirtti.

-“CHP YENİ BİR KADROYLA, YENİ BİR YÖNETİM ANLAYIŞIYLA YOLUNA DEVAM EDECEK”-

CHP’nin olağan kurultay sürecinin devam ettiğini anımsatan Koç, şu ana kadar 12 ilde ve birçok ilçede kongrelerin yapıldığını, birkaç itiraz dışında mahalle temsilciliği seçimlerinin de tamamlandığını belirtti. Kongre takvimin belirlendiğini kaydeden Koç, “Aralık ayının sonuna kadar bütün illerde kongreler tamamlanmış olacak ve Ocak ayının ilk 15 günü içinde de CHP olağan kurultayını gerçekleştirerek yeni bir kadroyla, yeni bir yönetim anlayışıyla, yeni bir iş bölümü ile yoluna devam edecek” diye konuştu. CHP’nin toplumsal muhalefeti kucaklamayı, Türkiye’de birliğin temel savunucusu olma görevini sürdüreceğini belirten Koç, başta asgari ücret, emekliler, taşeron sistemi konusu olmak üzere temel ekonomik vaatlerin hayata geçmesi için “iktidardaymış gibi” çalışacağını belirtti. Koç, parlamentoda yeni dönemin daha huzurlu, kapsayıcı ve “güç zehirlenmesinden uzak” olmasını dilediklerini ifade etti.

-“TERÖRLE MÜCADELE HUKUKA BAĞLI KALARAK YAPILMALI”-

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşananlara da değinen Koç, “Tabi ki Türkiye terörle mücadelesini yapacaktır, kendi güvenliğini sağlayacaktır, buna hiç şüphe yok. Üzerinde durulması gerek en temel konulardan bir tanesi bu mücadele yapılırken ulusal ve uluslararası hukuka bağlı kalarak, Türkiye bu görevini yapmak durumdadır” diye konuştu.

-“GENEL BAŞKAN YETKİSİNİ NİYE KULLANSIN?”-

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Koç, parti içi muhalefetin olağanüstü kurultay için 400’e yakın imza topladığı yönündeki iddiaların anımsatılması üzerine, “İmza toplandı, toplanmadı onları bilemem ama CHP olağan takvimini işletiyor. Genel Başkanın olağanüstü kurultay toplama yetkisi vardır ama böyle bir yetkiyi niye kullansın Sayın Genel Başkan? Olağan kurultayımız olacak, çok açık. Burada kişisel beklentiler değil, kişisel mevcut pozisyondan yarar umanlar değil, CHP’nin doğru işler yapması ve doğru bir takvim içerisinde yoluna devam etmesi önemlidir” dedi.

CHP’nin kapalı grup toplantısının da 19 Kasım Perşembe günü yapılacağını anımsatan Koç, “CHP’nin grup organları da kimsenin talimatı olmadan, kapalı oylamayla, demokratik şekilde milletvekilleri tarafından seçilecek. Dillerinden demokrasiyi düşürmeyen iktidar partisi dahil diğer siyasi partilere de umarım CHP’deki bu parti içi demokrasi uygulamaları örnek olur” diye konuştu. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@