Chp'li Gök: Silvan'da Ohal Mi Uygulanıyor?

ANKARA (ANKA) - CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, “Silvan’da sıkıyönetim ya da OHAL mi uyg...

Haberler 12.11.2015, 11:20
Chp'li Gök: Silvan'da Ohal Mi Uygulanıyor?

ANKARA (ANKA) - CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, “Silvan’da sıkıyönetim ya da OHAL mi uygulanıyor? Böyle bir karar alınmadığına göre, sokağa çıkma yasağının yasal dayanağı nedir” diye sordu.

Gök yazılı açıklamasında, Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’ndeki sokağa çıkma yasağını ve yaşananları değerlendirdi. Silvan’da 3 Kasım’da ilan edilen sokağa çıkma yasağında 10 günün geride kaldığını belirten Gök, bölgeden gelen kısıtlı bilgilere göre, telefon ve internet kesintisi, sağlık hizmetlerine ulaşımda ve eğitimde aksaklıklar yaşandığını belirtti. Kimi mahallelerde temel gıda ihtiyacının karşılanmasında da güçlükler yaşandığını ifade eden Gök, bazı mahallelere elektrik ve su verilemezken, kaymakamlığın evlerin boşaltılıp başka bölgelere geçilmesi çağrısı yaptığını kaydederek, “Gelişmiş bir demokraside, hukukun işlediği bir sistemde 10 günlük sokağa çıkma yasağı kabul edilemez” dedi.

Bu kadar uzun süreli sokağa çıkma yasağının sıkıyönetim ve OHAL dönemlerinde bile olmadığını ifade eden Gök, “Silvan’da sıkıyönetim ya da OHAL mi uygulanıyor? Böyle bir karar alınmadığına göre, sokağa çıkma yasağının yasal dayanağı nedir? Kuşkusuz devlet güvenlik güçleri aracılığıyla terörle mücadele edecektir ancak bu mücadelenin bölgede yaşayan sivil halkın gündelik yaşamını, gereksinimlerini karşılamasını engelleyecek boyutlarda olması kabul edilemez” dedi.

Gök, sokağa çıkma yasağını koyanları, Silvan’da neler yaşandığı konusunda kamuoyunu tatmin edici açıklama yapma çağrısında bulundu. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@