Chp'li Berberoğlu: Kirli Havuzun Hortumları Kesilmeli

ANKARA (ANKA) -CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu, eğer Cumhurbaşkanı sansür gündemli bi...

Haberler 21.11.2015, 12:55
Chp'li Berberoğlu: Kirli Havuzun Hortumları Kesilmeli

ANKARA (ANKA) -CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu, eğer Cumhurbaşkanı sansür gündemli bir tartışma açmak niyetindeyse işe kamu ihale ve bankaları ile beslenen yandaş kanalların yayın politikalarından başlamak gerektiğini belirterek, “Hükümet medyasını besleyen kirli havuzun hortumları kesilmeli” dedi.

Berberoğlu yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın A Haber ve ATV'nin ortak yayınında Yüksek Seçim Kurulu’nun bu kanallara yanlı yayınları nedeniyle uyguladığı cezaları eleştirdiğini anımsattı. Erdoğan’ın “Gönlüm kimi istiyorsa yayınlarım, ister çıkartırım, ister çıkartmam” ifadesiyle YSK’yı “yandaş kanallara” kesilen cezadan vazgeçme çağrısında bulunduğunu ve acil yeni yasal düzenleme talep ettiğini belirten Berberoğlu, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı’nın ifadesinde geçen ‘düpedüz sansürdür’ sözcükleri yerinde kullanılmamış olsa da umut verici bir başlangıç olarak kabul edilmelidir. Çünkü kendisini Anayasa’nın dahi üstünde gören bir zihniyetin canı böyle yanmışsa, tarafsız ve/veya muhalif medyaya dönük baskı ve sansürü açıkça tartışmaktan kaçınmak, kaytarmak artık mümkün değildir.

Eğer Sayın Cumhurbaşkanı sansür gündemli bir tartışma açmak  niyetindeyse, işe kamu ihale ve bankaları ile beslenen yandaş kanalların yayın politikalarından başlamak faydalı olduğu kadar zorunludur. Sayın Cumhurbaşkanı’na hatırlatmak isterim ki medyanın demokrasilerdeki konumu sermaye yapısından bağımsız tartışılır. Dünya  örneklerinde ‘gönlüme göre yayın yaparım’ anlayışı demokrasinin hiçbir kurumu tarafından övülmez, aksine ayıplanır. Çünkü siyasi fedailik medya mesleğinin fıtratına aykırıdır. Yasama ve yargının, yürütmenin tek bir makamının güdümüne girdiği ülkemizde medyanın işlevini koruması hayati önemdedir. Medyanın tek sese emaneti kabul edilemez, düşünülemez, teklif dahi edilemez. Tek yanlı yayınlar, izleyici ve okurun haber alma özgürlüğüne sansürdür. Medyanın siyasi, ticari rakipleri imha silahı olarak kullanılması ise dağdaki terörle kıyaslanacak kadar acımasız yöntem tercihidir, terör suçudur.”

-“YANDAŞ KANALLARA KAMU BANKALARININ ÖLÇÜSÜZ DESTEĞİ SON BULMALI”-

Hükümet medyasını besleyen “kirli havuzun” hortumlarının kesilmesi gerektiğini belirten Berberoğlu, “Yandaş gazeteler, rakipleri gibi gerçek satış ve ilan gelirleri ile yaşamaya alışmalı, yandaş kanallara kamu bankaları ve kamu müteahhitlerinin etkinlik, tiraj ve reytingle bağdaşmayan ölçüsüz desteği son bulmalıdır. Haksız rekabet önlenmeli, medya siyasilerin değil, okur ve izleyicinin beğenisini kazanmak amacıyla rekabete girmelidir. Sayın Cumhurbaşkanı müsterih olsunlar, önerdiğim yol ve yöntem adaletle izlenirse yandaşlık iştahı yok denilecek kadar azalacağından, bir dahaki seçimde YSK ve RTÜK’ün ceza keseceği yayın sayısı kimseyi üzmez” dedi. (ANKA)

(GO/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@