Chp'li Ağbaba: Erdoğan Evren'le Yarışıyor

ANKARA(ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bugün sokağa çıkma yasakları, olağan&uu...

Haberler 11.09.2015, 11:30
Chp'li Ağbaba: Erdoğan Evren'le Yarışıyor

ANKARA(ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bugün sokağa çıkma yasakları, olağanüstü hal ilanları, sivil vatandaşların katliamı ile 12 Eylül’ü aratmayan adı konulmamış bir rejim olduğunu belirterek, "AKP kendini 12 Eylül’e o kadar borçlu hissetti ki olağan kongresini 12 Eylül tarihinde yapmaya karar vererek adeta minnetini sundu. 13 yıllık AKP iktidarları döneminde postallıların yapamadığını Erdoğan yaptı. Halkın oyunu ve tercihini görmezden geldi. Güvenlik paketleri ile demokrasiyi askıya aldı. Ülkeyi yaşanmaz bir hale getirme konusunda Erdoğan, Evren ile yarıştı" dedi.

Ağbaba, 12 Eylül askeri darbesinin yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, 35 yıl önce 12 Eylül günü, demokrasi tarihinde utanç sayfası olarak yer alan bir sabaha uyanıldığını ifade etti. 12 Eylül’ün, fişlemelerin, işkencenin, cinayetlerin meşrulaştırıldığı, hak ve hukukun, özgürlük ve demokrasinin postallar altına alındığı kanlı bir süreç olarak yaşandığını belirten Ağbaba, “Darbe sabahı ve sonrasında olduğu gibi kanlı eller tarafından darbenin hazırlandığı süreçte de kardeş kardeşe kırdırıldı, katliamlar ve cinayetler ile toplum baskı altına alındı, hak ve özgürlükler askıya alındı. Bu kanlı sürecin sorumluları vicdanlarda mahkum edildi” dedi.

Ağbaba, 35 yılda Türkiye’nin yaralarını sarmaya, demokrasi kazanımlarını tekrar elde etmeye çalıştığını ancak AK Parti iktidarı ile birlikte bu mücadelelerin engellendiğini, geriye gidişin başladığını ifade ederek şöyle devam etti:

“Apoletli generallerin yaptığı darbe hukuku AKP iktidarının umudu ve kaynağı oldu. AKP kendini 12 Eylül’e o kadar borçlu hissetti ki olağan kongresini 12 Eylül tarihinde yapmaya karar vererek adeta minnetini sundu. 13 yıllık AKP iktidarları döneminde postallıların yapamadığını Erdoğan yaptı. Halkın oyunu ve tercihini görmezden geldi. Güvenlik paketleri ile demokrasiyi askıya aldı. Ülkeyi yaşanmaz bir hale getirme konusunda Erdoğan, Evren ile yarıştı.

Bugün sokağa çıkma yasakları, olağanüstü hal ilanları, sivil vatandaşların katliamı ile 12 Eylül’ü aratmayan adı konulmamış bir rejimin hayalperest savunuculuğunu yapan günümüz muktedirleri, kendi siyasi ikballeri için gençlerimizi ölüme sürüklemekte, kandan beslenmektedir. Tüm bunlara rağmen kaosa karşı huzuru, savaşa karşı barışı, kin ve nefrete karşı sevgiyi egemen kılmak zorunluluğu vardır. Bunun birinci koşulu 12 Eylül’le hesaplaşmak, darbe hukukunu ortadan kaldırmak, hukuka aykırı olarak halen iktidarı elinde bulunduran 12 Eylül mirasçılarından hesap sormaktır. Bu mücadeleyi sürdüren ve 12 Eylül’de katledilen, sürgün edilen, bedel ödeyen aydınlarımızı saygı ve minnetle anıyorum.” (ANKA)

(GO/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@