Chp'den G20 Raporu: Başkanlık Gayreti Türkiye'nin Etkinliğini Artırma Çabalarına Gölge Düşürdü

ANKARA (ANKA) – CHP, G20’de ekonomik ve sosyal konuların ön plana çıkmadığını belirtirke...

Haberler 17.11.2015, 16:50
Chp'den G20 Raporu: Başkanlık Gayreti Türkiye'nin Etkinliğini Artırma Çabalarına Gölge Düşürdü

ANKARA (ANKA) – CHP, G20’de ekonomik ve sosyal konuların ön plana çıkmadığını belirtirken, “Cumhurbaşkanının fiili başkanlık olarak ifade ettiği pozisyonuna uluslararası meşruiyet kazandırma gayretleri, liderler zirvesine damgasını vurmuştur. Bu, küresel platformda Türkiye’nin etkinliğini artırma çabalarına gölge düşürmüştür” değerlendirmesinde bulundu.

Antalya’da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) tarafından masaya yatırıldı. Bugün gerçekleştirilen MYK toplantısında, Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın zirveye ilişkin bir sunum yaptığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre raporda, dönem başkanlığının Türkiye için küresel ekonomik sistem ve uluslararası ilişki ağı içinde etkinlik ve rolünü artırmak için önemli bir fırsat sunduğu ancak bu fırsatın olağanüstü koşullarda gerçekleşen ve arka arkaya gelen iki genel seçim ve bunun getirdiği politik belirsizlik nedeniyle yitirildiği kaydedildi. “Diğer taraftan Türkiye Cumhurbaşkanının fiili başkanlık olarak ifade ettiği pozisyonuna uluslararası meşruiyet kazandırma gayretleri, liderler zirvesine damgasını vurmuştur. Bu, küresel platformda Türkiye’nin etkinliğini artırma çabalarına gölge düşürmüştür” değerlendirmesi yapılarak, Suriye krizi, göçmen sorunu ve küresel terörün de G-20 gündeminde yer alan ekonomik ve sosyal konuların ön plana çıkmasını engellediği kaydedildi.

-“GELİŞEN EKONOMİLERİN SESİ OLMA İMKANI DEĞERLENDİRİLEMEDİ”-

G-20 toplantıların uluslararası arenada ve ulusal düzeyde yeterli ilgiyi görmediği de belirtilen raporda, ABD Merkez Bankasının faiz artırmaya hazırlandığı bir dönemde Türkiye’nin bu platformda dış finansman ihtiyacı yüksek, gelişen ve yükselen ekonomilerin sesi olma ve küresel ekonomik yönetişimde ağırlığını artırma imkanına sahipken, bu imkanı değerlendiremediği kaydedildi.

“Türkiye’nin dönem başkanlığı esnasında belki de en talihsiz gelişme, belirlediği ana tema ve mesajları kendi sınırları içinde uygulayamayan bir ülke konumuna düşmesidir” denilen raporda, 2015 dönem başkanlığı esnasında Türkiye’nin gelişen ve yükselen ekonomiler içinde en kırılgan ekonomiler listesinin başına yerleştiği, Türkiye’nin 2015’de büyüme hızının yüzde 3’e gerilediği belirtildi. Raporda, “Türkiye dönem başkanlığını güçlü bir büyüme ile taçlandıramamış, potansiyelinin çok altında bir büyüme hızıyla dönem başkanlığını tamamlamıştır” ifadeleri kullanıldı.

-“YOLSUZLUK İDDİALARI, YAŞANAN SKANDALLAR…”-

Raporda, Türkiye’nin dönem başkanlığı esnasında altyapı yatırımlarını ve bu yatırımların finansmanı konusunu G-20 gündeminde tutmaya çalıştığı, bu çerçevede büyük altyapı yatırımlarında “kamu-özel işbirliği” modelini sıklıkla gündeme getirerek bir başarı hikayesi gibi sunmaya çalıştığı belirtilerek, şöyle devam edildi:

“Ancak bu yatırımlarla alakalı yolsuzluk iddiaları, bu iddiaların bağımsız yargı tarafından takibata alınamaması ve bu süreçte yaşanan skandallar Türkiye’nin model ülke olabilme imkanına büyük ölçüde gölge düşürmüştür.  Bu çerçevede Uluslararası Şeffaflık Örgütü, Türkiye’de yolsuzluk algısındaki bozulmayı G-20 toplantıları öncesinde bir kez daha kayda geçirmiştir. Aynı örgüt ‘Paravan Şirket ve Gizli Ortaklılıklara’ ilişkin hazırladığı raporda Türkiye’nin G-20 kuralarına uyum konusunda sicilinin ne kadar bozuk olduğunu tescil etmiştir. Nitekim söz konusu örgütün raporuna göre Türkiye, bu alanda G-20’nin 10 temel kuralından sadece birine uyum gösterebilmektedir.”

Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen terör saldırısının ekonomik ve sosyal konuları haklı olarak geri plana ittiği de ifade edilen raporda, “Türkiye’nin G20 dönem başkanlığında belirli alanlarda kısmi bir ilerleme sağlanmakla beraber, dönem başkanlığının yeterince etkili kullanılamadığı, ortaya konan ana eksenler üzerinde yeterince çalışılmadığı ve zirve dışı faktörler nedeniyle ön plana çıkartılamadığı söylenebilir” denildi. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@