Chp'den Akit Tv Hakkında Suç Duyurusu

ANKARA (ANKA) - CHP, Akit Televizyonu hakkında “Atatürk’ün hatırasına hakaret, iftira, hal...

Haberler 12.11.2015, 11:05
Chp'den Akit Tv Hakkında Suç Duyurusu

ANKARA (ANKA) - CHP, Akit Televizyonu hakkında “Atatürk’ün hatırasına hakaret, iftira, halkı kin ve düşmanlığa tahrik” gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

CHP tarafından yapılan suç duyurusunda, AKİT TV kanalında “Gün Başlıyor” isimli televizyon programının 10 Kasım 2015 tarihli yayınında, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 77. yıl dönümüne ilişkin olarak yapılan haberde “Zulüm 1938'de son buldu” ve “Mustafa Kemal yıllar önce bugün öldü”  şeklinde yayın yapıldığı, söz konusu yayının 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanuna açıkça aykırı olduğu belirtildi.

-“İLGİLİLER HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILMALI”-

Söz konusu yayının, aynı zamanda Türk Ceza Kanunu (TCK) ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun anlamında da suç oluşturduğu kaydedilerek, “Atatürk’e hakaret” eyleminin suç olduğu hatta bu hususta şikayet şartı aranmaksızın Cumhuriyet Savcılıklarınca re’sen soruşturma başlatılması gerektiğinin açıkça düzenlendiği ifade edildi.  Yine RTÜK Kanununa göre, ilgililer hakkında soruşturma veya kovuşturma yapılması şartına bağlı olmaksızın, yayın yapan medya hizmet sağlayıcı kuruluşun bu madde hükümlerine göre idari para cezası veya idari tedbir kararı verilmesi gerektiğini belirtilirken, “Bu nedenle ilgililer hakkında soruşturma başlatılmalıdır” denildi. Dilekçede, şüpheliler hakkında soruşturma sonucu iddianame düzenlenmesi, yürütülecek kovuşturma sonucunda cezalandırılmaları ve tüzel kişilere özgü güvenlik tedbirlerinin uygulanması istendi.  (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@