Chp'de Öze Dönüş Bildirgesi: Gelinen Durumdan Chp Yönetimi Ve Tüm Muhalefet Güçleri Sorumlu

-Eski milletvekilleri tarafından kaleme alınan Basın Açıklaması’nda “Seçim sonuç...

Haberler 12.11.2015, 13:20
Chp'de Öze Dönüş Bildirgesi: Gelinen Durumdan Chp Yönetimi Ve Tüm Muhalefet Güçleri Sorumlu

-Eski milletvekilleri tarafından kaleme alınan Basın Açıklaması’nda “Seçim sonuçlarının belli olmasını takiben, bazı değerli partili arkadaşlarımız içinde bulunduğumuz durum ve yaşanılan sorunların kökenindeki fikirsel temellerden uzaklaşarak, talihsiz biçimde kişilere dayalı çözüm arayışlarına yönelmiş bulunmaktadır” denildi.

-Açıklamadan: Son yıllarda CHP’nin çok partili yaşama geçildiğinden bu yana tek başına iktidara gelememesi gerçeği karşısında, kuruluş değerleriyle arasına mesafe koyması önerilmekte ve ne yazık ki, bunlar partinin yetkili kademelerinde karşılık bularak sağ kökenli kişiler partiye yoğun biçimde taşınmakta, hatta karar organlarında yer almaktadır…

ANKARA(ANKA) – Eski milletvekilleri Oktay Ekşi, Yunus Emre, Ali Er, Özdoğan Çaylak, İzzet Çetin, Emre Doğan, Hurşit Güneş, Uluç Gürkan, Hulusi Güvel, Nebil İlseven, Muzaffer Ayhan Kara, Osman Korutürk, Ali Özgündüz, Zuhal Samlı, Ümit Silan ortak açıklama yayımlayarak gelinen durumdan CHP liderliği ve yönetimi dahil olmak üzere tüm muhalefet güçlerinin sorumlu olduğunu iddia etti.

-“FİKİRSEL TEMELDEN UZAK TALİHSİZ ŞEKİLDE KİŞİLERE DAYALI ÇÖZÜM ARAYIŞLARINA YÖNELİNDİ”-

Eski milletvekillerinin açıklamasında, 7 Haziran'da seçmenin “baskıcı AKP tek parti iktidarına son verilmesi için sağladığı eşsiz imkânın heba edilmesi” karşısında kamuoyunda açıkça, büyük düş kırıklığı ortaya çıktığı belirtildi. Açıklamada, “Peşinen belirtelim ki, gelinen durumdan CHP liderliği ve yönetimi dâhil olmak üzere, tüm muhalefet güçleri sorumludur. Özellikle CHP yönetimi açısından bakıldığında, Partimiz son yıllarda halka umut kaynağı oluşturamamış, üstelik çok önemli siyasal hatalara imza atmıştır. Öte yandan seçim sonuçlarının belli olmasını takiben, bazı değerli partili arkadaşlarımız içinde bulunduğumuz durum ve yaşanılan sorunların kökenindeki fikirsel temellerden uzaklaşarak, talihsiz biçimde kişilere dayalı çözüm arayışlarına yönelmiş bulunmaktadır” denildi.

-“SAĞ KÖKENLİ KİŞİLERİ ORGANLARA TAŞIDILAR”-
 

CHP’nin Atatürk'ün önderliğinde bağımsız bir ülke, laik bir devlet ve çağdaş bir toplumsal yapının gelişmesi amacıyla kurulmuş bir siyasal kurum olduğunu ve Cumhuriyet döneminin en köklü yenileşme, çağdaşlaşma ve özgürleşme atılımlarına önderlik ettiğini kaydeden eski milletvekilleri şöyle dedi:

“Son yıllarda CHP’nin çok partili yaşama geçildiğinden bu yana tek başına iktidara gelememesi gerçeği karşısında, kuruluş değerleriyle arasına mesafe koyması önerilmekte ve ne yazık ki, bunlar partinin yetkili kademelerinde karşılık bularak sağ kökenli kişiler partiye yoğun biçimde taşınmakta, hatta karar organlarında yer almaktadır.

Bu olgu karşısında, bir yandan CHP’nin kuruluş felsefesine sahip çıkan, inançlı ve donanımlı örgüt neferleri tasfiyeye uğradıkları kaygısına kapılmakta, diğer yandan da birçok yol arkadaşımız partide bir kimlik karmaşası ya da siyasal bulanıklık gözlemektedir.

Toplumda genel bir muhafazakârlaşma süreci gelişirken CHP’nin de böylesi bir akıntıya sürüklenmesi, hatta özenerek bu akıntıdan pay almaya çalışması, kuruluş değerleriyle bağdaşmadığı gibi, evrensel sosyal demokrat değerlerle de çelişmektedir. Kaldı ki, bu tutumun akıbetinin bir siyasal hüsran olduğu Cumhurbaşkanlığı ile son yerel ve genel seçimlerde çok açık biçimde görülmüştür.

Devrimcilik, CHP’nin öz değeridir ve Partimiz bu kimliği ile Cumhuriyetin en ilerici siyasal kurumu olarak Türkiye tarihinde yer alır. Bu nedenle CHP’nin yenilenme güdüsüyle yapılacak girişimlerde, muhafazakâr değerleri temsil eden unsurların asla CHP’nin egemen bileşenleri haline getirilmemesi gerekir. Özellikle de laiklik CHP için olmazsa olmaz bir siyasal değerdir!

CHP iktidarının yolu, muhafazakârlığa özenmekten değil, toplumsal gelişimin çeperlerinde kalan, ötekileştirilmiş geniş kesimlere ulaşarak onların dertlerine gerçek çözümlerin CHP'nin özgürlükçü, çoğulcu, katılımcı, dayanışmacı ve eşitlikçi yaklaşımı olduğunu ikna etmekten geçmektedir.”

-“ÖZE DÖNÜŞ GEREKİYOR”-

Bu anlamda Cumhuriyetin temel değerlerine kökten bağlı olduğu halde, bundan uzaklaştığı izlenimi veren ve bu nedenle güven kaybeden CHP’ye CHP’lilerin, CHP’nin de kendi neferlerine sahip çıktığı bir büyük birlikteliğe, kısacası yeniden CHP'nin özüne dönülmesine acil gereksinim bulunduğunu belirten eski milletvekilleri, “Bu öze dönüş partinin kendi içindeki doğal yenilenme ruhunu da beraberinde getirecektir” dediler. Açıklama şöyle sona erdi:

“Bu metnin altında imzası olsun olmasın, aşağıdaki değerleri paylaşan tüm Cumhuriyet Halk Partililer partinin temel kuruluş felsefesi doğrultusunda yeniden yapılanması için güç birliği yapmalıdırlar:


1)   CHP, devrimci, ilerici ve sosyal demokrat bir partidir. Bilgi toplumu doğrultusundaki eğitim reformu çabaları ile refah düzeyi hızla yükselecektir. Altı Ok’un temeli ise ulusal birlik ve bağımsızlıktır. 

2)   CHP her alanda eşit yurttaşlığı savunur. Bu anlamda toplumsal adalet ve (kimlikler de dâhil olmak üzere) her türlü özgürlük alanında CHP ülkenin öncü gücüdür. CHP Gezi ruhunun yarattığı heyecanın yeniden canlanmasına zemin oluşturacak bir canlılıkla üye yapısından sandık, ilçe, il örgütlenmesine, Parti Meclisinden MYK'nın oluşumuna kadar yapısını çoğulcu bir karar alma mimarisiyle yenilemeli; toplumun, özellikle gençlerin ve kadınların, karşısına daha özgürlükçü bir programla çıkmalıdır.

3)   CHP için laiklik ve hukuk, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temel varlığıdır. Toplumdaki çeşitli kimlik farklılıklarını birada tutmanın yegâne bileşeni olan laik hukuk sisteminin de önemi buradan kaynaklanmaktadır.

4)   CHP, örgütüne değer veren ve bu doğrultuda da tam anlamıyla parti-içi demokrasiyi işletme güdüsünü taşıyan bir partidir. Parti hukuku, tüm üyelerin seçme ve seçilme haklarının demokratik biçimde gerçekleşmesini zorunlu kılar. Bu bağlamda CHP tüzüğü demokratikleşmeli, özellikle partinin yürütme organı olan MYK’nın PM tarafından seçilmesi (ya da düşürülmesi) sağlanmalıdır.  

Hiç kimse umudunu yitirmemelidir. Tüm CHP’liler olarak  CHP'nin yeniden özüne ve temel ilkelerine sahip çıkmasına destek olma ve CHP’ye sahip çıkma sorumluluğumuz ortadadır. Özellikle mevcut iktidarın siyasal rejim değişikliği için anayasayı bir referanduma taşıma tehdidi karşısında, CHP tabanının sorumluluğunu üstlenerek partinin özündeki Sol ve ilerici ruhu canlandırması gereği vardır. Önümüzdeki ilk büyük kurultay, CHP’deki bu değişim gereğinin tüzük temelinde yaşama geçirilmesi için mutlaka değerlendirilmesi gereken bir fırsattır.

Unutmayalım ki CHP, ADALET ve ÖZGÜRLÜK mücadelesine sahip çıktıkça iktidar yolu da onun için sonuna kadar açılacaktır. Böylelikle ülkemiz de toplumsal barışa kavuşacaktır.” (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@