Chp Lideri Kılıçdaroğlu: Parlamentoyu Hemen Toplayalım Emekliye Bayramda İkramiye Verelim

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Parlamentoyu hemen toplayal...

Haberler 17.09.2015, 00:35
Chp Lideri Kılıçdaroğlu: Parlamentoyu Hemen Toplayalım Emekliye Bayramda İkramiye Verelim

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Parlamentoyu hemen toplayalım, bakın bayram da geliyor. Bu kanunu çıkartalım ve bu işi bitirelim. Emekliye Ramazan ve Kurban bayramında birer maaş ikramiye verilmesiyle ilgili. Emin olun, parlamentoyu topladığımızda bunu biz yaparız. Kurban Bayramı’na yetişir” dedi.

 

-CHP lideri Kılıçdaroğlu, “AK Parti’den, ‘ülkedeki şartlar değişti. Gelin meclisi toplayalım seçimi erteleyelim. 2 yıllık bir hükümet kuralım, yolumuza devam edelim ve 2 senenin sonunda seçime gidelim’ gibi bir teklif gelse ne yaparsınız?” sorusuna, “Değerlendiririz, ülkenin çıkarı neyi gerektiriyorsa, biz onu savunuruz. Biz bir sonraki seçimin hesabını yapmayız. Vatandaşın derdi var, biran önce bu sorunların çözülmesi lazım” diyerek cevap verdi.

 

ANKARA(ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Parlamentoyu hemen toplayalım, bakın bayram da geliyor. Bu kanunu çıkartalım ve bu işi bitirelim. Emekliye Ramazan ve Kurban bayramında birer maaş ikramiye verilmesiyle ilgili. Emin olun, parlamentoyu topladığımızda bunu biz yaparız. Kurban Bayramı’na yetişir” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, CNN Türk’te yayımlanan bir televizyon programına katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Milletvekili listelerindeki son durumun sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, Perşembe günü yapılacak Parti Meclisi toplantısından milletvekili listelerine son şeklini vereceklerini ve Cuma günü milletvekili listelerini YSK’ya sunacaklarını kaydetti.

7 Haziran seçimlerinde ön seçim yaptıklarının anımsatılması ve listede nasıl bir değişiklik yapacaklarının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Bizim listeler bin anlamda kilitlenmiş durumda. Hareket alanımız, yeni bir insanı alma, taşıma, listelere koyma alanımız daraldı” dedi.

 

-“BAYKAL ADAY GÖSTERİLECEK”-

 

Ön seçimler gelen isimlerin dışarıda kalmasını istemeyeceklerini fakat kendi isteği ile aday olmak istemeyen kişilere saygı göstereceklerini belirten Kılıçdaroğlu, milletvekili adaylığı konusunda sorulan bütün sorulara yarın yapacakları toplantı ile karar vereceklerini söyleyerek cevaplandırdı.

İlk sıradan aday gösterilen kadın milletvekili adaylarının sabit kalacağını belirten Kılıçdaroğlu, ön seçim yapılmayan yerlerde başarısız olan adayların ise değişebileceğini kaydetti.

“Ne yaptı İhsan Özkes?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Herkesi şaşırttığı gibi beni de şaşırttı” dedi.

Kendisinin yine İzmir’den aday olacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Sayın Özkes din adamı olmasının ötesinde politikacıydı. Din adamı olma kimliği kendi özel dünyasında olan bir şeydi. Bir politikacı olarak gelmişti. Din adamını, din adamı olarak getirip kullanmayı doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

Deniz Baykal’ın aday yapılmayacağı yönündeki iddialara cevap veren Kılıçdaroğlu, “Öyle bir şey söz konusu değil. Seçimle geldi, Sayın Baykal da. Seçimle gelenlerin hiçbirine dokunmayı doğru bulmuyoruz. Partilerin üyeleri verdiler, çok daha geniş bir taban oy kullandı. O gazetelerdeki yazıları da ben büyük bir hayretle okuyorum, nasıl alıyorlar, nasıl üretiyorlar böyle şeyleri anlamakta zorluk çekiyorum. Niye değiştirelim, hangi gerekçe ile değiştirelim? Ön seçime girmiş, kazanmış, gelmiş listede yerini almış. Onun dışında Sayın Baykal’ın genel başkanlığımızı yapmıştır. Ön seçimle çıkmış bir genel başkanı özel bir yetki ile alıp, tümüyle seçimin dışında bırakmak tümüyle etik olarak değil” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, birkaç istisna hariç ön seçim yapmaları nedeniyle oylarında artış olmadığını aktardı.

 

-“NE YAPARSA YAPSIN MUHATAP ALAMAYACAĞIM”-

 

Kılıçdaroğlu, Vatan Partisi ile ittifak yapabilecekleri yönündeki iddiaları değerlendirdi. İttifak olamayacağını Perinçek’e söylediklerini anlatan Kılıçdaroğlu, “Ön seçim yaptık, listelerimiz belirlendi. Büyük bir kısmı ilk kez milletvekili olanların bunların. Yasama görevini de yapamadılar. Listelerde değişiklik yapamayacağımızı da ifade ettik kendilerine. Başvuruları yeniden alıyoruz, başvurularda eksikler olursa özel bir değerlendirme yapabileceğimizi ifade ettik. Onlar bir kişiyi yetkili kıldılar, ben bir genel başkan yardımcısını yetkili kıldım, görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

Kılıçdaroğlu, Vatan Partisi ile örtüşen fikirlerinin de, örtüşmeyen fikirlerinin de olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı ile 7 Haziran seçimleri sürecinde polemiğe girmediğinin anımsatılarak, bu seçimde ne yapacağının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Erdoğan ile polemiğe girmeye hiç niyetim yok. Ayrıca kendisinin tarafsızlığını koruması konusundaki düşüncem devam ediyor. Yapar mı yapmaz mı onu bilmiyorum” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, artan terör olayları ve ekonomideki durumun farkında olduklarını belirterek, 1 Kasım seçimlerinde bunları göz önüne alarak seçim propagandalarını yürüteceklerini anlattı.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan ile polemiğe girmemesi nedeniyle eleştiri getirenlerin olup olamadığının sorulması üzerine, “Eleştiren olmadı, aksine çok iyi yaptığım söylendi. Benim muhatabım değil ki. Benim muhatabım Sayın Davutoğlu. Özellikle bana yönelik eleştiri getiriyor, kendisine yanıt vereyim diye ama kendisini muhatap alamayacağım. Ne yaparsa yapsın muhatap alamayacağım” diye konuştu.

 

-“O SAVCIYA, ‘SAVCI’ DEMEK BİLE TARTIŞILIR”-

 

Medyaya yapılan baskılara da değinen Kılıçdaroğlu, “Medyayı ve yazarları terörist diye suçlayınca onlara dönüp şunu sormak lazım, ‘terör ne?’. Eline silah alıp polisi askeri öldürene veya sivili öldürene biz ne diyeceğiz? Yeni bir terör tanımı mı çıktı ortaya?” ifadelerini kullandı.

Doğan Grubu hakkında açılan soruşturmaya değinen Kılıçdaroğlu, “Eminim, o savcıya, ‘savcı’ demek bile tartışılır. O savcı acaba Hukuk Fakültesi’nden mi mezun ondan da şüphem var. 4 yıl mı okudu Hukuku ondan da endişem var. Şimdi özel olarak da Hürriyet’in mercek altına alındığını görüyoruz. Hürriyet’in şöyle bir özelliği var, gerçekçi olalım, Hürriyet, siyasi görüşü ne olursa olsun, herkesin okuduğu bir gazete” dedi.

 

-“HDP’NİN BU SÜREÇTE İYİ SINAV VERDİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”-

 

HDP’nin gayrimeşru olarak nitelendirilmesi hakkında görüşünün sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “HDP’yi gayrimeşru organ ilan etmek doğru değil. Yasalara göre kurulmuş bir parti. Parlamentoda temsilcisi var. Halkın oylarıyla gelmiş, başka bir oyla gelmemiş. Meşru bir organ kabul etmemiz lazım, kabul etmezsek, demokrasiyi kabul etmemiş oluruz. HDP’yi eleştirebiliriz o ayrı bir şey. Düşüncelerini beğenmeyebiliriz. O da ayrı bir şey” dedi.

“Bu süreçte iyi bir sınava verdiğini düşünüyor musunuz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Bu süreçte iyi sınav verdiğini düşünmüyorum. HDP, PKK ile arasına çok açık net fakatsız, amasız, lakinsiz mesafe koymalı. Açık ve net mesafe koymak zorunda” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyadan gelen sorulara da cevap veren Kılıçdaroğlu, “Oğlunuz, askerliğini bedelli olarak mı yaptı?” sorusuna, “Benim oğlum bedelliden yararlanmadı. Benim oğlum askere gidecek, bedelliden de yaralanmadı. Bedelliyi ödeyecek paramız var çok şükür. Ama bedelliden yaralanmadı. Yaşı tutuyordu” diyerek cevap verdi.

 

-“EMEKLİYE İKRAMİYE VERELİM”-

 

AK Parti’nin seçimlerden sonra emekli maaşlarında iyileştirme yapacağını açıklamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Parlamentoyu hemen toplayalım, bakın bayram da geliyor. Bu kanunu çıkartalım ve bu işi bitirelim. Emekliye Ramazan ve Kurban bayramında birer maaş ikramiye verilmesiyle ilgili. Emin olun, parlamentoyu topladığımızda bunu biz yaparız. Kurban Bayramı’na yetişir. 3 maddesi olacak. Ama söz verilmesi lazım, şuan ki iktidarın, ‘evet biz bu emekli ikramiyesinin verilmesi konusunda verilen sözün arakasında duruyoruz’ demeleri lazım. İsteriz ki kanun teklifini onalar verdinler biz de vermeyelim. Onlar buna katılmazlar. Diyorlar ki, ‘emekliye vereceğiz ama seçimden sonra vereceğiz’ diyorlar. Vereceksen şimdi ver. Bu olay oy verip vermemenin ötesinde bir olay. Emekli gerçekten geçinemiyor. Bütün siyasi partiler zaten evet derler. Onalar versinler, biz de destek oluruz” diye konuştu.

 

-“KOALİSYON TEKLİFİYLE GELSELER DEĞERLENDİRİRİZ”-

 

“AK Parti’den, ‘ülkedeki şartlar değişti. Gelin meclisi toplayalım seçimi erteleyelim. 2 yıllık bir hükümet kuralım, yolumuza devam edelim ve 2 senenin sonunda seçime gidelim’ gibi bir teklif gelse ne yaparsınız?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Değerlendiririz, ülkenin çıkarı neyi gerektiriyorsa, biz onu savunuruz. Biz bir sonraki seçimin hesabını yapmayız. Vatandaşın derdi var, biran önce bu sorunların çözülmesi lazım” diyerek cevap verdi.

“Sorunları aşan bir Türkiye” hedeflerinin olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Hiçbir zaman ir sonraki seçimi düşünerek hareket etmedik. Ülkenin acilen güçlü bir hükümete ihtiyacı var. Türkiye’nin sorunları giderek artıyor zaten” dedi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@