Chp Lideri Kılıçdaroğlu (2/son): Demirtaş'ın Devre Dışı Bırakılmasının Doğru Olmadığını Söyledim

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sayın Başbakan’a Selahattin Demirtaş’ın bir anl...

Haberler 11.10.2015, 19:10
Chp Lideri Kılıçdaroğlu (2/son): Demirtaş'ın Devre Dışı Bırakılmasının Doğru Olmadığını Söyledim

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sayın Başbakan’a Selahattin Demirtaş’ın bir anlamda devre dışı bırakılmasını doğru olmadığını ifade ettim. Hukuk sistemine göre kurulan bir siyasal partinin genel başkanı. Hem, ‘ayrımcılık yapmayacağız, bölücülük yapmayacağız’ diyoruz. Siyasi partiler arasında ayrım yapıyoruz. Bu doğru değil” dedi. Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu ile HDP lideri Demirtaş’ın önümüzdeki süreçte görüşebileceğini belirtti.

 

-CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ankara’daki terör saldırının 2 tane erkek canlı bomba tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Murat Sancak’a yapılan saldırının da görüşmede gündeme geldiğini ve Başbakan Davutoğlu’nun saldırıyı düzenleyen faillerin yakalandığını söylediğini belirtti.

 

ANKARA(ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sayın Başbakan’a Selahattin Demirtaş’ın bir anlamda devre dışı bırakılmasını doğru olmadığını ifade ettim. Hukuk sistemine göre kurulan bir siyasal partinin genel başkanı. Hem, ‘ayrımcılık yapmayacağız, bölücülük yapmayacağız’ diyoruz. Siyasi partiler arasında ayrım yapıyoruz. Bu doğru değil” dedi. Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu ile HDP lideri Demirtaş’ın önümüzdeki süreçte görüşebileceğini belirtti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Davutoğlu’na izlenen dış politikanın yanlışlığını da söylediğini belirterek, “İlk koalisyon görüşmesi için geldiğinde dış politikanın 180 derece değişmesi gerektiğini söyledim. Bugün de aynı düşüncemi aktardım. ‘Canlı bomba bir Ortadoğu geleneğidir’ dedim. İzlenen dış politika terörü ülkemize getirmiştir. Bu beladan kurtulması lazım. Türkiye’nin süratle Ortadoğu bataklığından çekilmesi gerekiyor. Acıyı ve gözyaşını bu millet hak etmiyor. Neden bizim insanımız, Ortadoğu’da yaşanan bütün dramların benzerini kendi topraklarında yaşamış olsun?” dedi.

 

-“O MİLLETVEKİLLERİNİ UYARACAĞINI SÖYLEDİ”-

 

Görüşmede, AK Partili Aydın Ünal ile Burhan Kuzu’nun saldırının ardından attığı tweetleri de gündeme getirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Böyle bir günde bu tür tweetlerin hele hele Sayın Burhan Kuzu’nun ‘halk kaosu seçti’ diye attığı tweet, milli iradeye saygısızlıktır her şeyden önce. Halkın oyuna saygısızlıktır. Vampire benzetme, bir başka AKP milletvekilinin sanki biz kandan besleniyor muşuz gibi tweetler atmasının doğru olamdığını ifade ettim. Sayın Davutoğlu da bazı CHP milletvekillerinin attığı tweetleri bana gösterdi. Ben gerekli uyarıları yaptığımı söyledim kendisi de gerekli uyarıları yapacağını söyledi” diye konuştu.

 

-“MURAT SANCAK’A YAPILAN SALDIRININ FAİLLERİ YAKALANDI”-

 

Murat Sancak’a yapılan saldırının da görüşmede gündeme geldiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bir gazetenin CEO’suna 20’yi aşkın kurşunla saldırı yapılıyor failler kim belli değil. Bunun mutlaka aydınlatılması gerektiğini söyledim. Faillerin yakalandığı şeklinde bir ifadede bulundu sayın başbakan. İnşallah yakalanıştır ve yargıya teslim edilmiştir. Kim olduklarını doğrusunu isterseniz merak ediyoruz” dedi.

Digitürk’ten 7 kanalın kaldırılmasının da kendisi tarafından dile getirildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bunun doğru olmadığını, Cumhuriyet Savcısının yazısı üzerine Digitürk’ün böyle bir karar alamayacağını ifade ettim. Bunun özel bir kanal olduğunu, özel kanal ama RTÜK’ün denetiminde olan bir kanal. Adalet Bakanının buna derhal müdahil olması gerektiğini savcının böyle bir yazıyı yazma hakkının olup olmadığının tartışılması gerektiğini ifade ettim. Bir savcının keyfi üzerine karar alınamaz, alınmamalıdır da zaten” diye konuştu.

 

-“BİR MAFYA BABASI ÇIKMIŞ MİTİNG YAPIYOR”-

 

Görüşmede bir üzüntüsünü daha dile getirdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bir mafya babasının Rize’de yaptığı miting. Kendisine şunu söyledim, ‘hukuk devletiyiz, demokrasiyi savunuyoruz. Özgürlükleri savunuyoruz. Ama bir mafya babası çıkmış miting yapıyor ve şunu kullanıyor, oluk oluk kan akacak. Bir Cumhuriyet Savcısı’ndan tık yok. Acaba Cumhuriyet savcıları onun emrinde mi?’ onlar gerçekten cumhuriyetin savcıları mı? nasıl oluyor böyle bir düzen? Hangi gerekçe ile bu kişi kalkıp miting düzenleyebiliyor?” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Sayın Başbakan’a Selahattin Demirtaş’ın bir anlamda devre dışı bırakılmasını doğru olmadığını ifade ettim. Hukuk sistemine göre kurulan bir siyasal partinin genel başkanı. Hem, ‘ayrımcılık yapmayacağız, bölücülük yapmayacağız’ diyoruz. Siyasi partiler arasında ayrım yapıyoruz. Bu doğru değil. Tam tersine Başbakanlık koltuğunda oturan kişinin bütün siyasal partileri kucaklaması ve bütün siyasal partilere eşit mesafede yaklaşması gerektiğini ifade ettim. Bu Türkiye’de barış ikliminin oluşması açısından da, gerginliğin yumuşaması açısından da son derece önemli olduğunu kendilerine ifade ettim” dedi.

 

-“ÜLKE BÖYLE BİR YÖNETİMİ HAK ETMİYOR”-

 

Siyaset sisteminin çözüm üretemez noktaya geldiğini ve böyle bir algının toplumda oluştuğunu Davutoğlu’na ifade ettiğini belirten Davutoğlu, “Bu algı çok tehlikeli bir algı. Ülkede bir sorun varsa bu sorunu çözecek olan siyaset kurumudur. Bir yanlışlık yapıldıysa bunu telafi edecek olan da siyaset kurumdur. Siyasetin çözüm üretemediği, üretmekten kaçındığı bir algı Türkiye’yi başka mecralara sürükleyebilir. Bu konuda da kendisinin dikkatini çektim” açıklamasında bulundu.

Bütün bu olanlara rağmen kimsenin umudunu yitirmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “CHP olduğu sürece, bizim kararlı tavrımız olduğu sürece, hiç kimse ülkenin geleceğinden endişe duymasın. Her olayı titizlikle araştırıyoruz, üzerine kararlılıkla gidiyoruz. Kavga etmeden, gerginlik yaratmadan, bir siyasetçide olması gereken olgunluk çerçevesinde bütün sorunlara yaklaşıyoruz. Hastanede yaralılarımız var. Bazı cenazeler henüz kaldırılmadı. Hayatını kaybeden çocuklarımızın sayısı henüz bilinmiyor. Şu konuda çok üzüntülüyüm. O çocuklar bizim çocuklarımız. Bu ülkenin umudu geleceği, anneler-babalar hangi umutlarla yetiştirdiler. Biz onları teröre kurban verdik. Neden istihbarat zafiyeti var da ondan. Ülke böyle bir yönetimi hak etmiyor. Daha olayları kavrayan, sorunlara daha sağlıklı bakan, çözümler üreten bir yönetime Türkiye’nin ihtiyacı var. Önümüzde de zaten 1 Kasım seçimleri var. Üzüntüyü anlıyorum, dertlerimizi de biliyoruz, sorunlarımızı da biliyoruz. Çözümlerimizi de biliyoruz. O nedenle karamsarlığa yer yok. Bu ülkede barış iklimini hayata geçirmek hepimizin ortak görevidir. CHP olarak biz üzerimize düşenin tamamını yapıyoruz. Eksiğimiz varsa herhangi bir yurttaşımız, ‘şu konuda eksiğiniz var’ diyebilir, biz de onu tamamlarız” dedi.

 

-“2 CANLI BOMBA İKİSİ DE ERKEK”-

 

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşme talebine şimdilik dönüş yapılmadığını belirtti.

Patlamaya ilişkin Çankaya Köşkü’nde bazı bilgiler aldığını fakat bunları kamuoyuyla paylaşamayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “2 canlı bomba ikisi de erkek. Önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı bilgiyi ya emniyet ya da başka bir birim sizinle paylaşmış olur” dedi.

Görüşmede saldırıyı gerçekleştiren örgütün isminin verilmediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı bilgi verdi. MİT Müsteşarı, Genel Kurmay Başkanı da Genelkurmay’da olduğu için toplantıya gelmedi” dedi.

 

-“DAVUTOĞLU İLE DEMİRTAŞ ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE GÖRÜŞEBİLİR”-

 

Başbakan Davutoğlu’nun “Demirtaş’ın göz ardı edilmemesi gerektiği” yönündeki talebine ne yanıt verdiğinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Görüşme konusunda ‘görüşmeyeceğim’ diye bir ifade kullanmadı. Önümüzdeki süreç içerisinde büyük bir olasılıkla görüşme gerçekleşebilir. Patlamadan sonra yaptığı açıklamalardan duyduğu rahatsızlık nedeniyle bu aşamada görüşmeyi uygun görmediğini ifade etti” diye konuştu.

İki bakanın istifası dışında Başbakan Davutoğlu’na terörle mücadelede somut ne önerisinin olduğunun sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Aldığımız ortak herhangi bir karar yok. Teröre karşı bütün siyasal partilerin ortak hareket etmeleri lazım. Terör bir insanlık suçuysa buna karşı bütün partilerin ortak ve net tavır takınmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

-“MALATYA’DAKİ TÖRENE KATILACAĞIM”-

 

Başbakan Davutoğlu’nun saldırının ardından düzenlediği basın toplantısında CHP’yi koalisyona girmemekle ve “yükü omuzlamamakla” suçlamasının anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, “Bu konuyu açtım, bir seçim hükümetinin sorunları çözemeyeceğini, ülkenin derinleşen sorunlara 4 yıllık bir hükümetin çözüm olabileceğini aktardım. 4 yıllık bir koalisyon kurmak istiyorsanız kapımızın açık olduğunu kendisine ifade ettim” dedi.

Kılıçdaroğlu, Ankara’daki saldırıda CHP’nin Malatya teşkilatından hayatını kaybedenler için düzenlenecek törene katılacağını belirtti. (ANKA/SON)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@