CHP'den Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir'e Çirkin Hareket!

1 Mayıs'ta Güvenpark'ta yaşanan ve basına yansıyan olayda Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir'in CHP anons aracında konuşmasını yaparken apar topar elinden mikrofon alınmış ve konuşmasını tamamlamadan anons aracından indirilmişti....

Haberler 03.05.2016, 23:33 04.05.2016, 00:07
CHP'den Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir'e Çirkin Hareket!
ÖZEL HABER - 1 Mayıs'ta Tüm işçi sınıfı alanlardaydı. Hemen hemen Türkiye'nin dört bir yerinde 1 Mayıs bir kaç tatsız olay haricinde coşkuyla kutlandı.

2016 1 Mayıs'ından akıllara kazınan olaylar ise şöyle:

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Taksim'den vazgeçti.

Konfederasyon başkanları bu yıla mahsus olarak diye başladıkları açıklamalarında 1 Mayıs'ı Bakırköy'de kutlayacaklarını açıkladı. Bu konuda ciddi anlamda eleştirilere de sebep olan karar kapsamında Bakırköy'de kutlama yapan grupta Terörist başı Abdullah Öcalan posterlerinin yer alması kutlamalara gölge düşürdü.

Türk-İş Çanakkale’de, Hak-İş Sakarya’da, Memur-Sen Kahramanmaraş'ta, Birleşik Kamu-iş Taksim'de 1 Mayıs'ı kutladı.

Birleşik Kamu-iş Taksim Kararında da Polis Müdahalesinde de Direndi

Konfederasyon üyeleri Taksim'e yürüdüğü sırada polis müdahalesiyle karşılaştı. 1 Mayıs 2016'ya damga vuran görüntüler de burada oluştu. Haber için Tıklayın!

Ankara Güvenpark

Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu Ankara'da Güvenpark'ta, diğer emek örgütleri ve meslek örgütleri ise Kolejde 1 Mayıs'ı kutladılar. Ankara'da ki kutlamalara ise iki olay damgasını vurdu.

Birincisi Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu, emniyet yetkililerinin aktardığı ve Birleşik Kamu-İş'in duyurduğuna göre KESK tarafından Kolej alanına girmesinler diye tehdit edildi. Kamu-iş yetkilileri bu olayı kınadıklarına dair mesaj yayınlayarak Güvenpark'ta olacaklarını duyurdu. İkincisi ise;

Güvenpark'ta Birleşik Kamu-İş'e ve Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir'e CHP'den ŞOK!

Aydınlık'ın haberine göre, Ankara Güvenpark'taki 1 Mayıs kutlaması için CHP Ankara il Başkanlığı'nın ses aracını kullanma konusunda anlaştı. CHP ve Birleşik Kamu iş aynı saatlerde Güvenpark'ta toplandı. Veli Demir, CHP'nin ses aracından konuşmasına başladı; ancak konuşmasının daha başında KESK'in Birleşik Kamu İş'in Kolej Meydanı'na alınmaması konusundaki tutumunu eleştirmeye başladığı anda CHP Milletvekili Mahmut Tanal aşağıdan ses aracının üstündekilere işaret ederek konuşmanın kesilmesini istedi. Bunun üzerine de CHP Ankara il Başkanı Adnan Keskin, Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir'in elinden mikrofonu aldı. Sonra da Kolej'deki kutlamalara geç kalıyoruz diyen CHP'liler alandan ayrıldı. Yaşanan bu olay üzerine de alandaki Bazı Birleşik Kamu-iş üyeleri CHP'yi yuhaladı.

Yaşanan bu olay en başta bir saygısızlıktır. Bir emek örgütünün genel başkanının elinden konuşması devam ederken mikrofonu çekip almak Genel Başkan'ın nezdinde o emek örgütüne hakarettir. Kaldı ki Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, şube ziyaretlerinde gittiği ilin CHP il başkanlığını ziyaret edip gündeme dair değerlendirmeler yapar bu da basına yansırdı.

Ne CHP, Ne de Eğitim İş'ten Açıklama Yok

Yaşanan bu çirkin olayla ilgili adı geçen kurumların resmi sitelerine bakıldığında hiç bir açıklama görülmüyor. CHP'nin Sendikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli AĞBABA'nın Veli Demir ile yakın arkadaşlığı olduğu da biliniyorken bu konuda neler söyleyeceği gerçekten merak konusu çünkü sendika ve Demokratik kitle örgütlerinden sorumlu genel başkan yardımcısı kendisi, Sendika Genel Başkanına çok çirkince davrananlar da partilileri...

Veli Demir neden Eğitim İş'in afişiyle çağrı yapmadı?

Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir'in sosyal medya hesabından yaptığı 1 Mayıs paylaşımında Laikliğe Çağrı Birlikteliğinin afişini kullanması ise dikkatlerden kaçmadı. Veli Demir'in Eğitim İş ya da Birleşik Kamu-iş afişini kullanmadan çağrı yapmasına anlam verilemedi. Ayrıca Laikliğe Çağrı Birlikteliğini oluşturan 40 kadar kurumun temsilcilerinin dahi alanda olmaması ve Birleşik Kamu-İş Konfederasyonunun 1 Mayıs'ta Taksim Kararı olmasına rağmen Veli Demir'in Taksim'e gitmemesi ise eleştirilere neden oldu. 1 Mayıs Kutlamalarında Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir'in Fotoğrafı Hiç Yok

Yaşanan bu talihsiz olayın etkisinden midir bilinmez, Tüm Türkiye'den 1 Mayıs fotoğraflarının paylaşıldığı genel merkez haberinde Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir'in hiç fotoğrafı yer almadı. Eğitim İş Ankara Şube yöneticilerinin paylaştığı görsellerde ise katılımın oldukça az olduğu ve yaşanan olayın gerginliğinin yüz ifadelerine yansıdığı görüldü. 

Eğitim İş gibi dik duran, Atatürkçü, Laik ve çağdaş eğitimcilerden oluşan bir sendikanın Genel Başkanı'na yapılan bu çirkin davranışa elbette gereken tepki gösterilecektir. Ancak CHP gibi emekten yana olan bir partinin de milletvekillerinin ve yöneticilerinin böylesine futursuzsa bir davranış sergilemesi cezasız bırakılmamalıdır.

Sendikalar için bağımsızlık tam da bu nedenle çok önemlidir. Tüzüğünde de açıkça Kamu çalışanlarının aktif siyaset yapma hakkını kazanmaları için çaba gösterir; ancak hiçbir siyasal parti ve kuruluşla organik ilişkiye girmez yazan Eğitim İş'e, Eğitim İş Genel Başkanı'na geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, CHP'den de bu yakışıksız davranışı sergileyen sorumluları cezalandırmasını ve kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz... 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@