Çgd'den Sosyal Medya Yasaklarına Tepki

ANKARA (ANKA) – Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Çağlayan Adliyesi’nde Savcı Mehmet Selim Kiraz dahil üç kişinin ölümüyle sonuçlanan olay bahane edilerek bazı sitelere erişimin yasaklandığını anımsatarak, “Gerçekler yasaklar

Haberler 06.04.2015, 16:20
Çgd'den Sosyal Medya Yasaklarına Tepki

ANKARA (ANKA) – Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Çağlayan Adliyesi’nde Savcı Mehmet Selim Kiraz dahil üç kişinin ölümüyle sonuçlanan olay bahane edilerek bazı sitelere erişimin yasaklandığını anımsatarak, “Gerçekler yasaklarla saklanamaz” dedi.

ÇGD’den yapılan açıklamada, Savcı Kiraz da dahil üç kişinin ölümüyle sonuçlanan olay bahane edilerek bazı sitelere erişimin yasaklandığına dikkat çekilerek, şöyle denildi:

“Savcının bedeninde çıkan kurşun sayısının bile net olarak açıklanamadığı bu olayın yaşandığı gün de yayın yasağı getirilmiş, kamuoyunun bilgi alma hakkı engellenmişti. Medyanın büyük kısmını kendine bağlayan, diğer kısmını ceza ve tehditlerle sindirmeye çalışan AKP, sosyal medya kanallarıyla yayılan bilgiyi de engellemeye çalışıyor. Şimdiye kadar yüzlerce kişinin hapis yattığı büyük davalarının düzmece olduğunu neredeyse itiraf eden AKP'nin ‘halkın haber alma hakkı’nı engellemeye çalışması tabi ki sürpriz değildir. AKP, kendi ülkesinde kendi halkına ve kurumlarına karşı bir savaş başlatmıştır ve karşısına geçen herkesi baskı altına almaya hatta yok etmeye çalışmaktadır. Hükümet’in asıl görevi kamuoyunun doğru biçimde bilgilendirme iken halkın bilgi üretme ve paylaşma kanallarını dahi kapatmaya kalkmaktadır. Bütün bunlar Hükümet’in, halkın bilmesinde sakınca olduğunu düşündüğü bilgilerin varlığını göstermektedir. Şu bilinmelidir ki, gerçekler er ya da geç açığa çıkacaktır ve yayın yasakları, sosyal medya erişimlerinin engellenmesi de dahil, ifade özgürlüğünü kısıtlayan tüm düzenlemeler iktidarın boşa çabaları olarak tarihteki yerini alacaktır.” (ANKA)
(HM/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@