Çgd: Medyayı Susturmaya Dönük Tüm Girişimleri Lanetliyoruz

ANKARA (ANKA) -Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Koza-İpek grubuna ve bu gruba bağlı basın yayın o...

Haberler 28.10.2015, 16:35
Çgd: Medyayı Susturmaya Dönük Tüm Girişimleri Lanetliyoruz

ANKARA (ANKA) -Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Koza-İpek grubuna ve bu gruba bağlı basın yayın organlarına düzenlenen aramaları ve kayyum ataması hakkında, “Halkın gerçekleri bilme ve farklı kaynaklardan bilgi edinme hakkının önündeki tüm engellemeleri kınıyor, hukukla değil güçle hareket eden iktidarın medyayı susturmaya dönük tüm girişimlerini lanetliyoruz” açıklamasında bulundu. 

ÇGD, Koza-İpek grubuna ve bu gruba bağlı basın yayın organlarına yapılan aramaları ve şirketlere kayyum atanmasını eleştirdiği yazılı açıklamasında, seçime günler kala muhalif seslerin susturulmaya çalışıldığını ve “el koyma” yönteminin kullanıldığını savundu. 

-"İKTİDAR BASKISININ MEDYA AYAĞI OLARAK GÖREV YAPANLARIN SAMİMİYET TESTİ”-

İktidara yönelik sert sözlerin yer aldığı açıklamada, “AKP’nin faşizmini kurarken birlikte yürüdüğü yapılara dönük bu harekât, 1 Kasım’da istediği sonucu aldığı takdirde toplumun tümüne uyguladığı faşizmi artıracağının da göstergesidir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, "Koza-İpek grubuna yönelik bu operasyonun, gazetecilere ve halkın haber alma hakkına yönelik yıllardır yürütülen iktidar baskısının medya ayağı olarak görev yapanların samimiyet testi" olacağı belirtildi. AK Parti’nin kendisine düşman yaratarak ve mağduriyet siyaseti yaparak yürüdüğü belirtilen açıklamada, “AKP’nin iktidar yılları, basın özgürlüğünün ortadan kaldırıldığı ve kendi sesi dışında hiçbir sesin duyurulmasına izin verilmediği bir dönem oldu” sözleri yer aldı.

-“BASIN KURULUŞLARI BİR BİR SUSTURULMAK İSTENİYOR”-

ÇGD tarafından, iktidarın ülkeyi "tek ses" olarak yönetmek için bütün yollara başvurduğunu savunduğu açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Kendi hukukunu yaratarak bunu hiçbir engel tanımadan ve hatta silah gücüyle uygulayan AKP,  1 Kasım seçimlerindeki hile iddialarını da güçlendirecek şekilde, kendine muhalif yayın organlarına da saldırmaktadır. Baskın sırasında polisin gazetecilere fiziki şiddet ve saldırılarının olduğu da görülmektedir. Bu asla ve asla kabul edilebilir değildir.

Bugünlerde herkesin ortak kanaati AKP’nin bu saldırıları tüm muhalefet kanadına yaymayı ve el koyma, tehdit veya cezalarla kendisine muhalif gördüğü tüm basın kuruluşlarını bir bir susturmayı hedeflediğidir.” (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@