Çgd: Gerçekleri Halka Duyurma Kararlılığını Sürdüreceğiz

ANKARA (ANKA) – Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Şehit Savcı Kiraz’ın rehin alınması olayında konulan yayın yasağı ve cenazede uygulanan akreditasyona tepki gösterdi. ÇGD’den yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Çağlayan Adl

Haberler 02.04.2015, 13:23
Çgd: Gerçekleri Halka Duyurma Kararlılığını Sürdüreceğiz

ANKARA (ANKA) – Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Şehit Savcı Kiraz’ın rehin alınması olayında konulan yayın yasağı ve cenazede uygulanan akreditasyona tepki gösterdi.

ÇGD’den yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde gerçekleştirilen terör saldırısı kınandı. Şiddetin her türlüsüne ayrım yapmaksızın karşı durulması gerektiği vurgulanan açıklamada, bu acı olay sırasında ve ardından yaşananlara dikkat çekildi. AK Parti Hükümetlerinin yıllardır basın üzerinde uyguladığı sansür ve baskının bu olayda da ne yazık ki yaşandığı ifade edilen açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bir savcısının rehin alınması, Türkiye kamuoyunun gündeminden saatlerce kaçırılmak istendi. RTÜK, Çağlayan Adliyesi’nde yaşananların aktarılmasını önlemek için ‘yayın yasağı’ koydu, operasyonun gerçekleştirilmesinin ardından vatandaşlar gelişmelerden haberdar olabildi. Halkın doğru haber alma hakkını keyfi kararlarla engellemeye çalışan anlayış, görevlerini yapmak isteyen meslektaşlarımıza da olay sırasında engel olmaya çalışmaktan kaçınmadı” denildi.

Olayın ardından da aynı ‘yasakçı’ anlayışın Şehit Savcı Kiraz’ın cenazesinde kendini gösterdiğini ve eşine rastlanmamış bir akreditasyon uyguladığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Yayın politikaları birbirine benzemeyen pek çok gazete ve televizyonun muhabir ve kameramanı, ilk kez bir cenaze törenine alınmadı. Uygulamanın gerekçesi ise ‘Başbakanlık talimatı’ olarak gösterildi. İnsanlarını meydanlarda öldürmekten kaçınmayan, hesap vermekten kaçan AKP hükümetlerinin anlayışı, toplumu acı bir olayda bile bölmekten geri durmuyor. Şu çok iyi bilinmelidir ki gerçeklerin kötü bir huyu vardır, görülmesi istenmeyen her gerçek bir gün mutlaka ortaya çıkar ve biz gazeteciler de ne kadar ülkeyi karartmaya çalışsanız da o gerçekleri halka duyurma kararlılığını sürdüreceğiz.” (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@