Çgd: Cinayetlerin Sorumlusu İktidar

ANKARA (ANKA) – Çağdaş Gazeteciler Derneği, IŞİD’e yönelik göstermelik operasyonlar...

Haberler 30.10.2015, 17:05
Çgd: Cinayetlerin Sorumlusu İktidar

ANKARA (ANKA) – Çağdaş Gazeteciler Derneği, IŞİD’e yönelik göstermelik operasyonlar düzenleyerek halkı oyalamakla suçladığı iktidarın, Şanlıurfa’da gazetecilerin öldürülmesinden de birinci derecede sorumlu olduğunu belirtti.

Çağdaş Gazeteciler Derneği, (ÇGD) Suriyeli iki gazetecinin IŞİD terör örgütü tarafından katledilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Olayla ilgili siyasi iktidarın suçlandığı açıklamada, “Terör örgütlerine TIR’larla silah gönderenler, Türkiye’nin en büyük katliamında neredeyse suç ortaklığı derecesinde ihmali bulunanlar, ülkenin güney sınırını ve bölgede bulunan illeri İslamcı terör örgütlerinin yuvası haline getirenler, gazetecilerin katledilmesinin de sorumlusudur” denildi.

Şehirde IŞİD’lilerin olup olmadığını sorduğu için gazetecileri görev başında gözaltına aldıran bir valinin görev yaptığı Şanlıurfa’da, IŞİD teröristlerinin gazetecileri infaz edebildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu cinayetlerin sorumlusu, gazetecileri gözaltına aldıran ve hükümet komiseri gibi davranan Vali İzzettin Küçük başta olmak üzere iktidardır. İbrahim Abdulkadir ve Firaz Hamadi’nin aldığı tehditlere rağmen önlem almayan ve Şanlıurfa’yı adeta bir üs haline getiren IŞİD’e yönelik göstermelik operasyonlarla halkı oyalayan iktidar, gazetecilerin öldürülmesinden birinci derecede sorumludur. Bölgede güvenliği sağlayamayan, taşıma oy sistemi kurmaya çalışan, seçimlere beş gün kala yayın organlarına el koyan iktidarın, ülkede bir yönetim boşluğu doğurmuş olduğu çok açıktır. Bu açık, ne yazık ki iktidarın da adeta yardımıyla İslamcı terör örgütleri tarafından doldurulmaya aday hale gelmiştir. Bölgede durum, karanlık bir dönem olan 1990’lardan daha vahim hale gelmiştir.

Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak, gazetecilerin katledilmesinde sorumluluğu bulunan tüm yöneticilerin derhal istifasını ve gerçek adaletin tesis edildiği bir hukuk mekanizması önünde sorumlulardan hesap sorulmasını talep ediyoruz.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@