Cezaevinde ölen Rojavalı gencin iç organları çalındı

Türkiye’de tutuklanan Rojavalı Basil Mihemed Musa\'nın cenazesi iç organları alınmış şekilde ailesine teslim edildi.

Haberler 07.01.2016, 16:15
Cezaevinde ölen Rojavalı gencin iç organları çalındı

Türkiye’de tutuklanan Rojavalı Basil Mihemed Musa'nın cenazesi iç organları alınmış şekilde ailesine teslim edildi. ANHA'nın haberine göre, AKP hükümetinin Kürt halkına yönelik saldırılarını protesto eylemlerinde Adana’da gözaltına alınan Rojavalı Basil Mihemed Xêr Şêx Musa’nın, 3 ay tutuklu kaldığı cezaevinden ailesine cansız bedeni teslim edildi. Aile, çocuklarının iç organlarının devlet yetkilileri tarafından çalındığını açıkladı.

Adana’da geçtimiz yıl eylül ayında tutuklanan Musa, bir ay cezaevinde kaldıktan sonra İzmir cezaevine gönderildi. Ailesi, tutuklanan oğullarına ulaşmak için İzmir’e kadar gitti ancak cezaevi yetkilileri ailenin çocukları ile görüşmesine izin vermedi. 4 Ocak 2016’da ise cezaevi yetkilileri aileye çocuklarının cezaevinde öldüğü haberini verdi.

Musa'nın cenazesi önceki gün akşam saatlerinde Rojava’ya getirildi ve ailesine teslim edildi.

İÇ ORGANLARI ÇIKARILMIŞ

Musa'nın ailesi çocuklarının bedenine ait birçok iç organının çıkarılmış olduğunu fark ettiklerini vücudunda karnın altından boğazına kadar dikiş yerleri olduğunu gördüklerini söyledi.

Musa'nın babası, “Oğlumun cenazesini aldıktan sonra kontrol ettik. Türk devletinin çocuğumuzun iç organlarını çaldığını gördük. Bu organların ne zaman alınıp kimlere satıldığını, Mihemed’i ne zaman ve neden katlettiklerini de bilmiyoruz” dedi.

Baba Musa, uluslararası kuruluşlara, örgütlere çağrıda bulunarak Türkiye’de tutuklu olanların durumuna ve cezaevlerindeki hak ihlallerine ilişkin gözlemlerde bulunmalarını istedi. Baba Musa, “Cezevlerinde akıbetleri oğlum Mihemed gibi olacak birçok genç ve göçmen var” dedi.

Kaynak: Birgün Gazetesi

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@