Cerattepe direnişi sürüyor

Artvin’de Cerattepe için halkın nöbeti devam ediyor.

Haberler 26.10.2015, 23:48
Cerattepe direnişi sürüyor

Adem GÜNGÖR / ARTVİN, (DHA) - ARTVİN' in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyetlerine karşı çevrecilerin ve yöre sakinlerinin 21 Haziran'da başlattıkları nöbet tutma eylemi aralıksız devam ediyor.

Artvinliler, maden firmasının çalışmasını engellemek için Cerattepe yaylası girişinde yapılan barakada 21 Haziran Pazartesi gününden bu yana nöbet tutuyor. Siyasi partiler, sendikalar, mahalleler, köyler, site sakinleri, esnaf ve iş adamlarından oluşan gruplar, önceden hazırlanan nöbet defterine göre sıraları geldikçe Cerattepe'ye çıkarak nöbeti devralıyor.

SIRA MUHTARLARDA

Artvin Çoruh Üniversitesi TEMA topluluğundan bugün nöbeti devralan Artvin Muhtarlar Derneği üyeleri, 312 köy 48 mahalle muhtarlığı adına sabah erken saatlerde Cerattepe'ye çıkarak göreve başladı. Cerattepe'yi koruma görevini yerine getirme çabası içinde olduklarını kaydeden Dernek Başkanı Cafer Azizağaoğlu şöyle dedi:

"Yeşil Artvin'i, yeşil doğayı devletin yetkililerinden, madencilerden ve devletin ormancılarından korumak için buradayız. Madenciler buraları yakıp yıkacak, yeşil bırakmayacak. Doğal olarak da hayat kalmayacak. Bu nedenle buradayız, mücadeleyi de bırakmayacağı. Burada olmaya devam edeceğiz."

76 YAŞINDAKİ MUHTAR 1700 METREDE NÖBETTE

1700 rakımlı Cerattepe'de soğuk havaya rağmen nöbeti devralan muhtarlardan Çarşı Mahallesi Muhtarı 76 yaşındaki Sezai Şahin de şöyle konuştu:

"Şu doğayı, bu yeşilliği, ormanı görüyor musunuz? Bu doğa, 'Bize Orman idaresi sahip çıkmadı. Siz sahip çıkın' diyor. Artvin'in kalbi Cerattepe ve Kafkasör'dür. İnsan, kalbi durunca ölür. Eğer Cerattepe'de doğa katledilirse, Artvin de insanıyla ölür gider. Bu nedenle yıllardır mücadele ediliyor. Eğer 24 yıl önce mücadele başlamasıydı, Artvin diye bir il olmayacaktı. Her şeye rağmen gece gündüz, hayatımız pahasına mücadele edeceğiz."

ŞİRKET ÇEKİLİNCEYE KADAR MÜCADELE SÜRECEK

Yeşil Artvin Denek Başkanı Nur Neşe Karahan da, Artvin'de yıllardır süren mücadelenin 21 Haziran'dan bu yana da Cerattepe'de nöbet eylemi ile sürdüğünü hatırlatarak şunları söyledi:

"Artvin halkı burada nöbet tutuyor. Maden şirketi çekilinceye kadar Artvin halkı nöbet tutmaya devam edecek. Bugün muhtarlar nöbette. Sırayla esnafımız, iş adamlarımız, yani gönüllü olarak herkes nöbet için buraya çıkıyor. Havalar soğuyunca kış hazırlığına başladık. İş adamlarımız yeni barakamızı yaptı. Isınmak için odun yardımında bulunuldu. Herkes yapması gerekeni yapıyor. Artvin halkı bir bütün olarak kentin yaşamsal ve haklı mücadelesini sürdürüyor. Mücadelemiz bilimsel olarak ve mahkeme kararlarıyla da ispatlanmıştır, geri adım atmamız mümkün değil. Davalar açıldı ancak henüz karar çıkmadı. İnanıyoruz ki yüzde yüz haklı olduğumuz konuda ters bir karar beklemiyoruz."

Nöbeti devralan muhtarlar da ısınmak için soba yakıp çay demledi, ardından da sazlı sözlü nöbet tutma eylemine devam etti.

 

Kaynak: GerçekGündem

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@