Cerablus'u ele alan ÖSO'nun ilk icraatı bakın ne oldu?

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'ye yönelik askeri harekatının ardından Cerablus'a girerek denetimi ele geçiren Özgür Suriye Ordusu mensuplarının ilk icraatı, 2 yılı aşkın süredir...

Haberler 25.08.2016, 10:22 25.08.2016, 11:44
Cerablus'u ele alan ÖSO'nun ilk icraatı bakın ne oldu?
Hasan KIRMIZITAŞ- Eyyüp BURUN (DHA) - TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'ye yönelik askeri harekatının ardından Cerablus'a girerek denetimi ele geçiren Özgür Suriye Ordusu mensuplarının ilk icraatı, 2 yılı aşkın süredir sınırda Türkiye bayrağına 30 metre mesafede dalgalanan terör örgütü IŞİD'in bayrağını indirmek oldu. Karkamış sınırında konuşlu tanklar da sabah saatlerinde beraberinde iş makinesi ile sınırı geçerek dün olduğu gibi yine Suriye topraklarına girdi.

Gaziantep'in 10 bin nüfuslu ilçesi Karkamış'ın hemen karşısındaki Suriye'nin Halep kentine bağlı 25 bin nüfuslu Cerablus ilçesi, 2012 yılında iç savaşın başlamasından sonra Özgür Suriye Ordusu kontrolüne geçti. Cerablus, 2013 yılında İslami Cephe'ye geçti ve 2014 yılının ilk günlerinde şiddetli çatışmaların ardından IŞİD denetimine girdi. Cerablus'un IŞİD denetimine girmesinin ardından bu ülkeye açılan Karkamış Sınır Kapısı'nı giriş ve çıkışlara kapattı. Karkamış Sınır Kapısı'nda asılı Türk bayrağının 30 metre uzaklıktaki Cerablus Sınır Kapısı'nın bulunduğu alana da IŞİD kendi bayrağını astı.

Geçen yıl PYD'nin Telabyad'ı ele geçirmesinin ardından Cezire ile Afrin arasındaki kantonları birleştireceğini duyurmasıyla IŞİD, Cerablus'un etrafına hendekler kazdı, Türkiye sınırına yakın noktalara mayın döşedi. Bu arada zaman zaman PYD ile IŞİD arasında çıkan çatışmalarda mermiler sınırı aşınca Türkiye, angajman kuralları kapsamında misilleme hakkını kullandı. Cerablus'taki mevzilerin hedef alındığı top atışlarının ardından sınıra yaklaşamayan IŞİD militanları, Sınır Kapısı'na asılı olan bayrağını da değişemedi. Ancak, zamanla rüzgarın etkisiyle deforme olmasına rağmen IŞİD bayrağı, bulunduğu direkte parçalanmış şekliyle durmaya devam etti.

HAVANLI SALDIRI VE ASKERİ HAREKAT

IŞİD militanları son bir haftalık süreçte Cerablus'taki mevzilerinden Türkiye tarafına birbiri ardına havan atmaya başladı. Atılan havanların çoğunluğu Karkamış ilçe merkezi ve yakın noktalardaki mahallelerde boş arazilere düştü. Kimsenin yaralanmadığı bu saldırıların ardından sınırda konuşlu birlikler, havan mermilerinin atıldığı bölgeleri Fırtına obüsleriyle ateş altına aldı.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Türk Silahlı Kuvvetleri dün sabah 04.00'te, koalisyon ülkelerinin hava kuvvetlerinin desteğiyle Suriye'nin Cerablus kentinin IŞİD'den temizlenmesine yönelik askeri harekat başlattı. Sabah saatlerinden itibaren Cerablus'taki IŞİD hedefleri tank, obüs, çok namlulu roketatar ve savaş uçakları tarafından ateş altına alındı. Yoğun bombardımanın ardından öğle saatlerinde tankların da aralarında olduğu zırhlı birlikler sınırı aşarak Suriye tarafına geçti. Sınırı aşan zırhlı birliklere, üzerinde uçaksavar bulunan kamyonetlerdeki Özgür Suriye Ordusu mensuplarının da eşlik ettiği görüldü.

Sınırı aşan ve yakın noktadaki 10 civarında köyün denetimini ele geçiren ÖSO mensupları, akşam saatlerinde Cerablus ilçe merkezinin kontrolünü de sağladığını ilan etti. Cerablus'u ele geçiren IŞİD militanlarının gece, ilçeyi terk eden IŞİD militanlarının ev ve binalara yönelik olası bomba tuzaklamalarına karşı arama tarama çalışmasını sürdürdüğü bildirildi.

BAZI KÖYLERDE ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Cerablus ilçe merkezi ile yakın noktadaki bazı köyleri ele geçiren ÖSO mensupları ile ilçeyi terk ettikten sonra batı ve güneydeki bazı noktalarda IŞİD militanları ile çatışmaya başladı. Gece süren çatışmalar sırasında İHA'lar aracılığıyla tespit edilen IŞİD'liler de topçu ateşi ve savaş uçaklarıyla ateş altına alındı.

İLÇE MERKEZİNDE SİLAH SESLERİ

Gece boyu sessizliğin hakim olduğu Cerablus'ta, sabah erken saatlerde aralıklarla birkaç el silah sesi duyuldu. Silah sesinin neden kaynaklandığı öğrenilemezken, saat 09.00 sıralarında ise Cerablus'un dış mahallesindeki bir bölgeden duman yükseldiği görüldü. Sınır ötesi kaynaklar Türkiye tarafında görülen dumanın, tuzaklanmış bir patlayıcının imha edilmesinden kaynaklandığını, çatışma veya ÖSO'ya yönelik bir saldırı olmadığını bildirdi.

IŞİD BAYRAĞI İNDİRİLDİ

Gece kontrolü ele geçiren ÖSO mensupları, ilçedeki arama çalışmalarının ardından ilk olarak Cerablus Sınır Kapısı'na gitti. ÖSO mensupları, 2 yılı aşkın süredir sınırdaki Türk bayrağına 30 metre mesafede olan parçalanmış şekildeki IŞİD bayrağını bulunduğu direkten sökerek attı. Sabah saatlerinde sınıra gidenler, Türk bayrağına yakın noktadaki IŞİD bayrağının yerinde olmadığını da gördü.

TANKLAR VE İŞ MAKİNESİ YENİDEN SURİYE'YE GİTTİ

Dün akşam saatlerinden itibaren Gaziantep 5'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan, Suriye sınırındaki Karkamış'a tank ve zırhlı araç sevkiyatı yapıldı. Karkamış'a gelen ve sınır hattındaki Soylu Mahallesi yakınlarında konuşlandırılan 11 tank ile 1 iş makinesi sabah saat 09.20 sıralarında hareket ederek dün olduğu gibi yine Karanfil Mahallesi civarından sınırı aşarak Suriye topraklarına girdi. Tankların iş makinesi ile birlikte Suriye tarafına geçmesi, Karkamış'ın hakim noktalarından da görüldü.

KARKAMIŞ'TA SESSİZLİK HAKİM

Halen giriş ve çıkışların kontrollü olarak sağlandığı Karkamış'ta ise sessizliğin hakim olduğu görüldü. İlçe halkının yüzde 80'inin güvenli olarak gördüğü yerlere gitmesiyle boşalan Karkamış'ta kalan az sayıdaki kişinin de evlerinde televizyonlar aracılığıyla gelişmeleri takip ettiği öğrenildi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@