Cepte yeni dönem başlıyor!

Mobil iletişimde yeni dönemi başlatacak 4G'de ihale tarihi belli oldu.  4G ihalesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 26 Mayıs Salı günü Ankara'da yapılacak. Resmi Gazete

Haberler 10.04.2015, 13:45
Cepte yeni dönem başlıyor!

Mobil iletişimde yeni dönemi başlatacak 4G'de ihale tarihi belli oldu.  4G ihalesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 26 Mayıs Salı günü Ankara'da yapılacak.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin ilana göre, ihale sonucunda verilecek olan yetkilendirmenin konusu, IMT hizmet ve altyapılarına ilişkin mobil elektronik haberleşme şebekesinin kurulması, geliştirilmesi, işletilmesi ve şebekenin yetkilendirme süresi sonunda BTK veya BTK'nın göstereceği kuruluşa çalışır vaziyette ve bedelsiz olarak devredilmesinden oluşuyor.  

Yapılacak ihalede 800-900-1,800-2,100 ve 2,600 MHz frekans bantlarında toplam 20 ayrı frekans paketi satılacak.

Frekans paketlerinin toplam asgari bedeli yaklaşık olarak 2.3 milyar Euro olarak belirlendi. İhale sonucunda 800 MHz, 900 MHz, 1,800 MHz ve 2,100 MHz frekans bantlarında tamamı GSM imtiyaz sözleşmesi ve IMT-2000/UMTS imtiyaz sözleşmesi sahibi olmak üzere en fazla üç işletmeci, 2,600 MHz Frekans Bandında ise üçü GSM imtiyaz sözleşmesi ve IMT-2000/UMTS imtiyaz sözleşmesi sahibi istekliler olmak üzere en fazla dört işletmeci yetkilendirilecek. Yetkilendirme süresi, yetkilendirme tarihinden itibaren 30 Nisan 2029'a kadar olacak.

4G NEDİR? Telekomünikasyon'da 4G, dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 3G ve 2G standartlarının devamıdır.  

4G, iletişimler sisteminde, 'dördüncü nesil' terimine ait bir ilintilendirmedir. Bir 4G sistemi, daha önceki nesillerden daha yüksek veri hızları temeline dayanan herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, ses, veriler ve akan çoklu kitle iletişimin kullanıcılara hizmet verebileceği, uçtan uca IP çözümü sağlar. 4G ÖZELLİKLERİ

- Kullanıcılara uygun fiyatlarla sunulacak olan 4G kapsama alanı sorunu başta olmak üzere pek çok sorunu çözüme kavuşturulacak. - 4G, tüm il ve ilçe merkezleri dahil olmak üzere, otoyollar, karayolları ve hızlı tren hatlarını kapsayacak. - 3G’ye göre 10 kattan daha hızlı bir veri akışına sahip olacak 4G’nin ihale süreci başladı. - 4G teknolojisi kusursuz bağlantısı ile "yüksek hızda haberleşme” kavramını ‘anında haberleşme’ kavramıyla değiştirmesi hedefleniyor. - 4G’nin yüksek hızlı ve kusursuz bağlantı kalitesi sayesinde Mobil Sağlık, Akıllı Ev, Akıllı Kent ve M2M uygulamalarının kullanımı da kolaylaşacak. - Hızlanan veri trafiği ve kusursuz bağlantı olanağı sağlayan 4G ile başta mobil uygulamalar olmak üzere e-devlet gibi kamu hizmetlerinin kullanımı kolaylaşacak. - 4G, 2014 yılında bir öncesi yıla göre yüzde 123’den fazla artan mobil internet kullanımı ile beraber ortaya çıkan yüksek veri talebine doğrudan çözüm üretecek.

piramithaber.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@