Cemevi Birlik Ve Beraberliği Ortadan Kaldırırmış

ANKARA (ANKA) – CHP’li Maltepe Belediyesi’nin Cemevini ibadethane olarak tanıması yargıya taşındı. Maltepe Kaymakamlığı, ibadethane kararının iptal edilmesi istemiyle İstanbul Bölge İdare Mahkemesine dava açarak, uygulamanın

Haberler 30.04.2015, 14:38
Cemevi Birlik Ve Beraberliği Ortadan Kaldırırmış

ANKARA (ANKA) – CHP’li Maltepe Belediyesi’nin Cemevini ibadethane olarak tanıması yargıya taşındı. Maltepe Kaymakamlığı, ibadethane kararının iptal edilmesi istemiyle İstanbul Bölge İdare Mahkemesine dava açarak, uygulamanın birlik ve beraberliği ortadan kaldıracağını savundu. İbadethane kararının toplumda sıkıntıya yol açacağını ifade eden Kaymakamlık, sosyal hayatta telafisi mümkün olmayacak problemlere ve ayrışmalara neden olacağını ileri sürdü.  

İstanbul Maltepe Belediyesi Başkanlığı, Meclis kararıyla ilçe sınırları dahilinde bulunan Cemevlerini dini ibadethane olarak kabul etti. Maltepe Kaymakamlığı ise belediyenin kararını yargının gündemine taşıyarak, iptal edilmesi istemiyle İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Kaymakamlık, dava dilekçesinde, belediyelerin, 5393 sayılı Belediye Kanunu’ndaki tanımlanmasına göre, belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçları karşılamak üzere kurulan ve karar organı seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan, idari ve mali özerkliğe sahip kamu kuruluşları olduğunu belirtti. Belediyelerin, farklı siyasi görüşlere sahip olsalar da ortak amaçlarının, kamu yararı gözeterek hizmet üretmek olduğunu ifade eden Kaymakamlık, Belediye Meclisinin cemevlerinin dini ibadethane olarak kabul edilmesi ile ilgili karar alma yetkisinin bulunmadığını savundu. Kaymakamlık dilekçesinde, “Ülke çapında uygulanacak olan kararı alma yetkisinin de Türkiye Büyük Millet Meclisi yetkisinde olması, yine böyle bir teklifin kabulünün yerel meclislerde sayısal çoğunluğa sahip olan siyasi grubun farklı uygulamaları kabul edebileceği, bunun da idarenin bütünlüğü ilkesine aykırı olacağı düşünülmektedir” dedi.

-BİRLİK VE BERABERLİĞİ ORTADAN KALDIRACAK-

Anayasanın 2. Maddesinde “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir” hükmünün yer aldığını anımsatan Kaymakamlık, laiklik ilkesinin gereği olarak kutsal din duygularının, devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılmaması gerektiğini belirtti. Dilekçede, “Belediye Meclisince, Cemevlerinin dini ibadethane olarak kabul edilmesi ile ilgili alınan kararın gerek Kaymakamlığımızca, gerekse kamuoyunda yapılan değerlendirmeler neticesinde, toplumda ciddi anlamda bir sıkıntıya yol açacağı gibi gelecekte sosyal hayatta telafisi mümkün olmayacak problemlere ve ayrışmalara sebep olacağı, bugüne kadar huzur ve sükunet içerisinde hayat süren ilçemizde insanlar arasında var olan birlik ve beraberliği ortadan kaldıracağı gözlemlenmekte olup, Kaymakamlığımızca uygun bulunmayan Meclis kararının iptal edilmesi hususunda gereğini arz ederim” denildi. (ANKA)

(YE/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@