Cemaat'in hakimi polisten kaçmaya çalışırken nasıl yakalandı

Odatv o operasyonun ayrıntılarını açıklıyor

Haberler 12.09.2015, 23:50
Cemaat'in hakimi polisten kaçmaya çalışırken nasıl yakalandı

Cemaat'in ünlü hakimlerinden olan Süleyman Karaçöl'ün gözaltına alınması sırasında, polisle arasında uzun süre kovalamaca yaşandığı öğrenildi. Karaçöl'ün gözaltına alan Emniyet amirinin de cemaatin kumpas davalarında 33 ay hapis yatan Servet Kaynak olduğu ortaya çıktı.

Hakim Süleyman Karaçöl, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında "örgüt kurma" iddiasıyla soruşturma yürütülen 25 Aralık Yolsuzluk Operasyonu savcılarından, eski savcı Muammer Akkaş ile eski hakim Süleyman Karaçöl ile ilgili Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesince tutuklama amaçlı yakalama kararı çıkarıldı. Eski hakim Süleyman Karaçöl, Kütahya'da gözaltına alındı.

Cemaat'in yargıda at koşturduğu dönemlerin ünlü hakimlerinden olan Karaçöl'ün gözaltına alınması sırasında neler yaşandığını Odatv Emniyet kaynaklarından öğrendi.

Karaçöl'ün gözaltına alınmasında oldukça ilginç bir detay göze çarptı. Karaçöl, Ergenekon davası kapsamında tutuklanan ve 33 ay cezaevinde kaldıktan sonra görevine geri dönen Servet Kaynak tarafından gözaltına alındı.

KOVALAMACA YAŞANDI

Öncelikle bir yanlışı düzeltelim. Bazı haber sitelerinde Servet Kaynak'ın Ergenekon davası sürecinde Süleyman Karaçöl tarafından tutuklandığı şeklinde haberlere yer verildi. Ancak bu doğru değil.

Servet Kaynak, Karaçöl tarafından değil, Hakim Ömer Diken tarafından tutuklanmıştı.

Peki Karaçöl'ün gözaltına alınmasında neler yaşandı?

Gece 02:30 civarında İstanbul Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı Emniyet birimlerine ulaştı. Karar, nöbetçi savcıya ulaştırıldıktan sonra sabah 05:30 civarında polisler Hakim Süleyman Karaçöl'ün evine gitti. Ancak evde olmadığının söylenmesi üzerine ekipler geri dönmek zorunda kaldı.  

Saatler sonra bu kez Karaçöl'ün evinin aranması için karar çıkarıldı ve evde arama yapıldı. Yapılan aramada da ne Karaçöl, ne de avukatı ortalıkta yoktu. Arama, barodan tayin edilen bir aukat eşliğinde gerçekleşti.

AVUKATA ULAŞILAMADI

Polisler uzun süre Süleyman Karaçöl'e ve avukatına ulaşmaya çalıştı.

Çünkü yapılması gereken bazı işlemler ve avukata verilmesi gereken evraklar vardı.

Avukata uzun süre ulaşılamamasından şüphelenen polis bu kez avukatın adresini tespit ederek bu adrese yöneldi.

Bir polis, ilgili evrakları teslim etmek üzere avukatlık bürosuna girdi.

Hakim Karaçöl oradaydı, ancak polis memuru karaçöl'ü tanıyamadı. Daha sonra içerideki kişinin Karaçöl olduğundan şüphelenen polis ekipleri avukatlık bürosunun önünde beklemeye başladı.

Bir süre sonra Süleyman Karaçöl ve avukatı dışarı çıkıp arabaya bindi. Bu sırada polis ekiplerinin "dur" ihtarına uymayan araç kaçmaya başladı.

Kaçma girişimi üzerine polisler sirenleri çalıştırarak uzun süre Karaçöl'ün aracını kovaladı.

Kaçmaya çalışan araç bir süre sonra adliye yoluna doğru yönelerek ters şeride girdi. Uzun süre yaşanan kovalamacanın ardından aracın önünü kesmeyi başaran polisler adliyeye yakın bir noktada Süleyman Karaçöl'ü kıskıvrak yakaladı.

Kaçma girişimine rağmen polisler Karaçöl'e kelepçe takmadı. Bu sırada bazı hakim ve savcıların da Süleyman Karaçöl'e destek vermek amacıyla adliyeye geldiği öğrenildi."

Kaderin cilvesine bakın ki Cemaat'in ünlü hakimlerinden birini kovalayarak yakalayan Emniyet Amiri, Cemaat'in kumpas davalarından biri olan Ergenekon davasında 33 ay içeride yatan Servet Kaynak'tı.

Kütahya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde görevli emniyet amiri Servet Kaynak, 33 ay cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilmişti. Tahliye olduktan sonra göreve iade edilen Kaynak, ardından da tıpkı hakim Süleyman Karaçöl gibi İstanbul'dan Kütahya'ya tayin edilmişti.

Kader, ikiliyi Kütahya'da da bu olayla karşılaştırdı.

SERBEST BIRAKILDI

Kütahya'da gözaltına alınan eski Hakim Süleyman Karaçöl, İstanbul'a getirilerek, akşam saatlerinde adliyeye sevk edildi. Karaçöl, ifadesinin ardından mahkemece serbest bırakıldı.

Kaynak: Odatv.com

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@