Cemaat Fener'i neden istedi

Cemaat'in Fenerbahçe'ye kurduğu kumpas iddianamede yer aldı.

Haberler 04.10.2015, 00:50
Cemaat Fener'i neden istedi

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından hazırlanan 1453 sayfalık Cemaat iddianamesinde İlker Başbuğ’u tutuklanmasıyla ilgili “Cemaate yönelik sözleri nedeniyle Pensilvanya’dan kalemi kırılmıştır. İlk pervasızlık burada başlamıştır. Güç sarhoşu olan cemaat ilk büyük infazını İlker Başbuğ’u tutuklayarak yapmıştır” denildi. İddianamede “Her ne kadar cemaate bağlı milletvekilleri bulunsa dahi, etkin konumda olacak kadar sayısal yeterliliğe sahip değillerdi. Bu nedenle cemaat, bir dönem Fenerbahçe Futbol Kulübü'nü ele geçirmek için kurmuş olduğu kumpas gibi iktidar partisinin başına da dilediği idareyi geçirmek için kumpas kurmaya karar vermiştir” denildi.

Artık iddianamelere kadar giren bu iddia, geçen nisan ayında Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan ve Aytunç Erkin’in kaleme aldığı Sarı Lacivert Öfkeli Adam: Aziz Yıldırım kitabında belgeleriyle anlatılmıştı. Kitabın 115-116. Sayfalarında ‘Cemaat Fenerbahçe’yi ele geçirmek istedi mi?’ sorusuna şu yanıt verilmişti:

… Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı aylar sonra 7 Mayıs 2012’de köşesinde, “Cemaat, Fenerbahçe’yi ele geçirmek istiyor” iddialarına yanıt vermek zorunda kalıyordu: “Cemaati bilenler için tamamen absürt ve irrasyonel bir tez bu. Neden mi? ‘Cemaat’ bir spor kulübünü niye ele geçirmek istesin? Diyelim ki ele geçirdi; kulübü ne yapsın? Ne işine yarayacak? O kulübe gönül veren değişik inanç ve ideolojideki insanlarla nasıl yüz yüze bakacak? Diğer kulüplerdeki dost ve taraftarları bu işe bozulmayacak mı? Bir kulübe meyledince diğer kulübün sevdalıları ‘cemaat’e küsmeyecek mi?” O zaman Dumanlı’ya bir hatırlatma yapalım da ‘cemaat-futbol’ ilişkisini hatırlasın.

KALKAVAN, ULUÇ VE NURETTİN VEREN

24 Aralık 2008’de, Gülen’e yakın işadamı İhsan Kalkavan, Habertürk’te Balçiçek İlter’in programına katılmış ve cemaatin Galatasaray ilişkisini net ibir şekilde anlatmıştı: “Galatasaraylı futbolcular çok kötü gittiği dönemde Fetullah Hoca ile görüşmek istediler. Ben onları Hoca'nın yanına götürdüm. Bir kahvaltıda buluştuk. Neredeyse bütün takım. Sonra Fethullahçı, takunyalı yazdılar ama namazında niyazında futbolcular UEFA şampiyonluğunu sağladı. İş çok kötüye gidince bir gün bunları topladık sabah kahvaltısına, abilerinin yanına. Hocaefendilerinin yanına getirdik. Hocam dedik, böyle bir sıkıntı var hakikaten de başarısızlar. Ya sekizinci sırada falanlar ve Hocaefendi onlara bir şey dedi, onun futbolla alakası yok bir kere maça gitmiş, o da tesadüfen . Hoca orada enteresan bir şey söyledi, ben bu kadar yöneticilik yaptım, motivasyon özelliğim vardır, hiç benim duyamayacağım bir şey söyledi. Hakikaten Galatasaraylılar'ın içerisinde bir çekişme vardı, yabancılarla yerli bilmem ne, beş altı tane yedi tane böyle dindar bir ekip var. O ara dedi ki maça giderken dedi, kendinize dua etmeyin dedi, arkadaşınıza dua edin, arkadaşlarınıza edin, o zaman onlar da size ettiği için dualar katlanır dedi. Gaye şuydu: Topu kendinize değil, topu takım için oynayın. Bir takım ruhu getirecek bir mesaj vardı orada.” Biraz daha gerilere uzanalım. Galatasaray’ın duayen yazarlarından Hıncal Uluç, Sabah’taki köşesinde “Futbol ve Fethullah Gülen” demiş ve anlatmıştı: “…Şimdi Galatasaray'da dini yapılanma eski… Almancı Uğur Tütüneker ve ona destek olan bek İsmail'le başladığı bilinir. Terim'in ilk zamanında gençler Emre, Okan ve Arif'i de etrafında toplayan Hakan'ın lider olduğu, bu ekibin aynen milli takıma da gittiği hep söylendi. Son zamanlarda Hakan Ünsal her şeyi açık açık anlattı zaten.” (22 Kasım 2007/Sabah) Bu konuda son notumu da ekleyip, güncele dönelim: Cemaatten kopan ve Fethullah Gülen’in ilk yol arkadaşlarından Nurettin Veren’le 2005 yılında yaptığım sohbetlerde, Galatasaray’daki örgütlenmenin hangi boyutta olduğunu anlamıştım. O günlerde bir fotoğraf hafızamdan silinmedi. Uğur Tüteneker, İsmail ve bazı futbolcular Gülen’le birlikte…

Kaynak: Odatv.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@