Çay Kolik Olanlar Dikkat! Yanlış Çay Tüketimi Kanser Riskini Arttırıyor! Uyarı Geldi

Çay tüketimi ülkemizde neredeyse herkes tarafından sevilerek gerçekleştiriliyor. Gün içerisinde sürekli tüketilen çay ile ilgili yeni araştırmalar yapıldı. Buna göre çayın kanser riskini arttırabileceği ortaya çıktı.

Çay Kolik Olanlar Dikkat! Yanlış Çay Tüketimi Kanser Riskini Arttırıyor! Uyarı Geldi

Ülkemizde sıklıkla tüketilen çay, gün içerisinde düzenli olarak içilebilir. Yediden yetmişe herkesin tükettiği çayın nasıl tüketildiği ise, yeni bir araştırmanın konusu oldu. Çayın yanlış bir şekilde tüketilmesinin, kişilerde kanser rahatsızlığının meydana gelme riskini nerdeyse beş kat arttırdığı ortaya çıktı.

Çay Tüketimi Özofagus Kanserini Tetikliyor

Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı ve Ulusal Temel Araştırma ve Geliştirme Programı araştırmacıları, daha önce kanser tanısı koyulanları ve çay içmeyi, alkol alımını ya da sigara içmeyi azaltanları araştırmaların dışında tutarak bir çalışma gerçekleştirdi. Bu çalışma ile yüksek sıcaklıktaki çayın içilmesinin yemek borusu kanseri riskini ne kadar etkilediğini belirlemek için 30 yaş ile 79 yaşları arasındaki toplam 456.155 kişiyi 9,2 yıl boyunca takip ettiler. Sonuçta; aşırı alkol tüketimi, sigara kullanımı ve sıcak çay içme ile özofagus kanseri arasında sıkı bir ilişki buldular.

Çay, Alkol ve Sigara Kullananlar Dikkat!

Çay Kolik Olanlar Dikkat! Yanlış Çay Tüketimi Kanser Riskini Arttırıyor! Uyarı Geldi

Gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde, çayı çok sıcakken içen, tütün kullanan ve alkol kullanan kişilerde, bu alışkanlıklara sahip olmayan kişiler göre özofagus kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğu belirlendi. Bu sonuçların yanı sıra, alkol ve sigara kullanmayıp sıcak çay tüketen kişilerde özofagus kanserinin bire bir ilişkili olduğu gözlenmemiştir.

Sıcak İçecekler Hücreleri Sürekli Yeniliyor

Bilim insanlarının yaptığı açıklamalara göre, yüksek sıcaklıktaki içeceklerin tüketilmesi hücrelerin sürekli yenilenmesine ve bu durumunda hücreleri kanserli hale getirebileceğini ifade ediyor. Cambridge’de yer alan araştırmacılar, İngiltere’de yaklaşık 500 bin kişinin sağlık kayırlarını inceledi ve çok fazla çay ile kahve içen kişilerin kanser riskinin arttığını keşfetti.

SONRAKİ HABER