Çankaya Köşkü'ndeki zirve sonrası liderlerden terörle mücadelede kararlılık vurgusu

 Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çankaya Köşkü'ndeki terör gündemli görüşmelerinin ardından ortak açıklama yaptı.

Haberler 14.12.2016, 13:30 14.12.2016, 16:28
Çankaya Köşkü'ndeki zirve sonrası liderlerden terörle mücadelede kararlılık vurgusu

 Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çankaya Köşkü'ndeki terör gündemli görüşmelerinin ardından ortak açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım, terör konusunda geniş kapsamlı değerlendirme yaptıklarını belirtirken, CHP Lideri Kılıçdaroğlu, terör soruna karşı ortak mücadele vurgusu yaptı. MHP lideri Bahçeli ise terörle mücadelenin kesin ve acımasız bir kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Başbakan Yıldırım, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Bahçeli, terör saldırılarını görüşmek üzere Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Yaklaşık 2.5 saat süren toplantının ardından üç lider, ortak açıklama yaparak, terörle mücadelede kararlılık vurgusu yaptı.

YILDIRIM: DÜŞÜNCELERİNİ DİNLEDİK, ÖNERİLERİ NOT ALDIK

CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Bahçeli'nin düşüncelerini dinlediğini ve liderlerin önerilerini not aldığını belirten Başbakan Yıldırım, "Terörle mücadele konusu Türkiye'de siyaset üstü bir konudur ve parti görüşümüz, düşüncemiz farklı olabilir; ama terörle mücadele konusunda kararlılık gerek CHP'de gerek MHP'de gerek AK Parti'de devam etmektedir. Bu konuda yapılacak her çalışmada, alınacak her türlü kararda yasal düzenlemelerde sayın genel başkanlar gerekli katkıyı sonuna kadar vereceklerini ifade etmişlerdir. Zira ülkemizin hem Doğu ve Güneydoğu'da hem de güney sınırlarımızdaki Suriye'de, Irak'ta devam eden terörle mücadele faaliyeti bir beka sorunudur. İçeride ve dışarıda kim ne söylerse söylesin bizim açımızdan anlamı yoktur. Anlamı olan Türkiye'nin birliği, beraberliği, toprak bütünlüğünün devam etmesi ve milletimizin kardeşliğinin zarar görmemesidir. Bu çerçevede geniş kapsamlı değerlendirmeler yaptık. Yapılan çalışmalar hakkında, gerek Suriye'de gerek Irak'ta gerek yurt içinde konuları sayın genel başkanlarla paylaşma fırsatı buldum. Kendilerinin düşüncelerini dinledik. Bize önerileri oldu. Onları da not aldık. Gayet verimli bir toplantı oldu" diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU: ORTAK SORUNA KARŞI ORTAK MÜCADELE ETMEMİZ GEREKİR

Terörün, bir siyasi partinin tek başına çözeceği bir konu olmadığını vurgulayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Sayın Başbakan, yaşanan terör olayları dolayısıyla bizleri bilgilendirdi. Kendisine teşekkür ederiz. Terör konusunda bütün siyasal partilerin ortak tavır takınması, teröre karşı hep birlikte mücadele etmemiz gerektiği konusunda bir uzlaşmamız oldu. Bu uzlaşma hayatın doğal akışına da en uygun uzlaşmadır. Terör can yakıyor. Terör bir insanlık suçudur. Teröre karşı hep beraber bütün vatandaşların ortak tavır takınması lazım. Bu konuda kendilerine düşüncelerimizi gayet açık şekilde ifade ettik. Öneriler konusunda düşüncelerimizi Sayın Başbakan'a aktardık. Türkiye süratle olağan bir sürecin içine gelmeli ve terör olayları bitirilmelidir. Terör bir siyasi partinin tek başına çözeceği bir olay olmanın ötesinde; bütün siyasi partilerin, vatandaşların, STK'ların ortak sorunudur. Bu ortak soruna karşı ortak mücadele etmemiz gerekir. Bu mücadeleye kim ön ayak oluyorsa bizler onlara her türlü desteği vermek durumundayız. Umuyoruz Türkiye bu tür acı olaylardan süratle kurtulmuş olur"

BAHÇELİ: KESİN VE ACIMASIZ BİR KARARLILIKLA MÜCADELE SÜRDÜRÜLMELİ

Görüşmelerinin, milletin beklentilerine cevap verebilecek bir olgunluk içerisinde geliştiğini dile getiren MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Sayın Başbakan'ımızın çağrısı üzerine Türkiye'de acımasızca ve alçakça sürdürülmek istenen terörle mücadeleyi değerlendirmek amacıyla yapılmış olan toplantı, milletimizin beklentilerine cevap verebilecek bir olgunluk içerisinde gelişmiştir. Siyasi partiler terörle mücadelede kesin ve acımasız bir kararlılıkla mücadelenin sürdürülmesini talep etmektedir. Bunun da uygulamalarını önümüzdeki günlerde görüleceği inancıyla Sayın Başbakan'a ve Sayın Genel Başkan'a teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@